‘Jüpiter hiç böyle görülmedi’: James Webb teleskopu gezegenin inanılmaz görüntüsünü gösteriyor | James Webb Uzay Teleskobu

Dünyanın en yeni ve en büyük uzay teleskobu sergileniyor Perşembe Daha önce hiç olmadığı gibi, auroralar ve diğerleri.

Bilim adamları Pazartesi günü güneş sisteminin en büyük gezegeninin görüntülerini yayınladılar.

bu James Webb Uzay Teleskobu Fotoğrafları Temmuz ayında çekmiş ve Jüpiter’in kuzey ve güney ışıklarının ve dönen kutup sisinin benzeri görülmemiş manzaralarını yakalamıştı.

Jüpiter’in Büyük Kırmızı Noktası, Dünya’yı yutacak kadar büyük bir fırtına, sayısız küçük fırtına ile parlak duruyor. Geniş alanlı bir görüntü özellikle çarpıcıdır, gezegenin etrafındaki soluk halkaları ve parlak bir galaksi arka planına karşı iki küçük ayı gösterir.

Jüpiter’in Büyük Kırmızı Noktası, James Webb Uzay Teleskobu’ndan alınan bu görüntülerde parlak bir şekilde göze çarpıyor. Fotoğraf: NASA, ESA, CSA, Jupiter ERS ekibi; Judy Schmidt tarafından görüntü işleme.

“Jüpiter’i hiç böyle görmemiştik. Berkeley’deki California Üniversitesi’nden gezegen astronomu Imke de Pater yaptığı açıklamada, bu oldukça inanılmaz” dedi. Doğrudan bakıma yardımcı oldu. “Dürüst olmak gerekirse, gerçekten bu kadar iyi olmasını beklemiyorduk.”

Bir Amerikan-Fransız araştırma ekibi, kızılötesi görüntülerin yapay olarak mavi, beyaz, yeşil, sarı ve turuncu renklerle renklendirildiğini bildirdi.

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı’nın 10 milyar dolarlık halefi olan Hubble Uzay Teleskobu, geçen yılın sonlarında bir roketle uçtu ve yazdan beri kızılötesi evreni gözlemliyor. Bilim insanları inanıyor Evrenin şafağına bakın Web ile, 13.7 milyar yıl önce ilk yıldızların ve galaksilerin oluştuğu zamana kadar baktım.

Gözlemevi, Dünya’dan 1m mil (1.6m km) uzaklıktadır.

READ  Lezzetli isim ama Big Mac değil: Rusya, McDonald's restoranlarını yeniden adlandırdı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.