Ji Putin’e doğum günü mesajında, Çin’in Rusya’yı güvenlik konularında destekleyeceğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı’na göre, 69. doğum gününde konuşan Xi, iki ülke arasındaki stratejik koordinasyonu derinleştirme sözü verdi.

Kremlin’den yapılan ayrı bir okumada iki lider, ülkelerinin ilişkilerinin “her zaman üstün” olduğunu yineledi ve “kapsamlı işbirliğini derinleştirmeye devam etme” konusundaki kararlılıklarını yineledi.

Görüşme, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana ikilinin ikinci kez konuştuğu görülüyor. En son Moskova’nın “özel askeri harekat” konusunda ısrar etmeye başlamasından birkaç gün sonra konuştular.

Çin de, Rusya’nın eylemlerini işgal olarak nitelendirmek dışında bu konuda kibar davrandı. Rusya’nın eylemlerini kınamayı reddederken, kendisini barış çağrısı yapan ve dünya düzenini koruyan biri olarak tasvir etti. Devlet medya aygıtını, Kremlin’in krizden ABD ve NATO’yu sorumlu tutan çizgilerini yansıtmak için de kullandı.

Çarşamba günkü görüşme sırasında, Çin’in her zaman “Ukrayna’daki durumu bağımsız olarak değerlendirdiğini” vurguladı ve “tüm tarafları” “Ukrayna krizine uygun bir çözüm” için baskı yapmaya çağırdı – ABD Başkanı Joe ile yaptığı görüşmede kullandığı dili yineledi Martta. பிடன்.

Çin’in Ukrayna için “uygun bir çözümü” teşvik etmede “üzerine düşeni oynamaya devam etmeye hazır” olduğunu söyledi.

Kremlin’in çağrısının özeti bu pozisyonu bir adım daha ileri götürdü: “Çin cumhurbaşkanı, Rusya’nın dış güçlerin savunmasına yönelik meydan okumalar karşısında temel ulusal çıkarlarını savunmadaki eylemlerinin meşruiyetine dikkat çekti.”

Çin’in Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına sansür uygulamaması, Pekin’in ABD ve müttefikleriyle gergin ilişkilerini daha da istikrarsızlaştırdı.

ABD’li yetkililer defalarca ülkeleri Rusya’nın eylemlerini kınamaya çağırdılar. Çinli meslektaşlarını uyardı Moskova’ya yardım etmeye karşı. Mart ayında Xi ve Biden arasında yapılan bir görüşme sırasında ABD başkanı, Çin’in maddi desteğinin yansımalarını anlattı. ABD istihbaratı Moskova, Pekin’den askeri yardım istiyor – ikisi de reddediyor.

Ticaret ilişkileri

Çarşamba günkü görüşme, Putin ve Schick arasındaki artan ticari ilişkiyi görmek için bir fırsattı.

Bu yılın başlarında, Rus işgalinden sadece haftalar önce iki lider istifa edeceklerini açıkladılar. yüz yüze görüşme Ülkelerinde “sınırsız” bir ortaklık olduğunu ve ticareti artırma sözü verdiğini söyledi.

G Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Bu yılın başından bu yana ikili ilişkiler, küresel kargaşa ve değişim karşısında iyi bir büyüme ivmesini sürdürdü.” Dedi.

Xi, ticari ilişkilerinde ve geçen haftanın başındaki “sürdürülebilir iyileşmeye” atıfta bulunarak, “Çin tarafı, pratik ikili işbirliğinin sürdürülebilir ve uzun vadeli gelişimi için baskı yapmak için Rus tarafı ile çalışmaya hazır.” Dedi. İlk Çapraz Otoyol Köprüsü Amur Nehri üzerinde.

Kremlin’den yapılan açıklamada, ikilinin enerji, finans, imalat ve diğer sektörlerdeki işbirliğini “Batı’nın izlediği yasa dışı yaptırımlar politikasıyla daha da karmaşık hale gelen küresel ekonomik durumu dikkate alarak” genişletme konusunda anlaştığı belirtildi.

READ  2022 Tour Championship lider tablosu: Canlı güncellemeler, golf kapsamı, Pazar günkü FedEx Cup playofflarından alınan puanlar

İki ülke, Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kuruluşlarda iletişim ve koordinasyonu güçlendirmek için birlikte çalışma sözü verdi – ikisi de sıklıkla ortak oy kullanıyor.

“Çin, yükselen piyasa ülkeleri arasında birlik ve işbirliğini teşvik etmek ve uluslararası düzeni ve küresel yönetişimi daha adil ve hakkaniyetli bir yöne taşımak için Rusya ile birlikte çalışmaya hazır” dedi. Ulusların ABD’nin küresel hegemonyası olarak gördükleri uluslara karşı geri adım atmalarının ortak amacı.

Doğum günün kutlu olsun

Bu çağrı, G ve Putin’in doğum günlerinde – Batılı ulusların karşılıklı güvensizliğiyle birbirine bağlı – ilk kez nişanlanışı değil.

Konu NATO'nun doğuya doğru genişlemesi söz konusu olduğunda Çin gerçekten ne anlama geliyor?
2013’te Endonezya’daki bir konferansta G, Rus liderin 61. doğum gününü kutlamak için Putin’e bir doğum günü pastası sundu ve ikisi birlikte votka içti. Shi daha sonra 66. doğum gününü Putin ile Tacikistan’daki 2019 zirvesinde kutladı. Dondurma, kek ve şampanya.

Xi’nin Putin’i “en iyi ve en yakın arkadaşı” olarak tanımladığı kişisel ilişkileri, ulusal olarak güçlenen ilişkilerinin dinamiklerini geliştiriyor olarak görülüyor.

İki liderin son çağrılarının bir özetinde, Kremlin’in görüşmesinin “geleneksel olarak sıcak ve dostane bir atmosferde” gerçekleştiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.