JetBlue, Spirit Airlines’ı Satın Almak İçin Anlaşmayı Duyurdu Ücretler artabilir

JetBlue olmaya devam ediyor Ruha düşmanca bir çaba Spirit Frontier ile düşük maliyetli bir anlaşma için hissedar onayı istemesine rağmen. Spirit, düzenleyicilere endişelerini dile getirmeye devam etti JetBlue ile bir sözleşmeyi onaylayın. Ancak hissedarlar JetBlue’nun tamamı nakit teklifini masada tutarken, Frontier’in değeri düşük nakit ve hisse senedi teklifini reddettiler.

JetBlue CEO’su Robin Hayes, anlaşmanın yatırımcılar ve yolcular için faydalı olacağını söyledi.

JetBlue’nun benzersiz düşük ücret ve olağanüstü hizmet kombinasyonunu daha fazla rotada daha fazla müşteriye getirmesini sağlayan stratejik büyümemizi hızlandıran bu zorlayıcı kombinasyonu sunmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Yüksek ücretler

Ancak endüstri uzmanları, anlaşmanın endüstri genelinde daha yüksek ücretlere yol açabileceğini söyledi. Buna karşılık Frontier-Spirit anlaşması, çok daha düşük taban ücretlerine sahip iki havayolunu bir araya getirecekti. Hiçbir havayolunun birinci sınıf veya birinci sınıf koltukları yoktur.

Bir rotada Spirit veya Frontier’e sahip olmak genellikle daha büyük havayollarını zorunlu kılar. Amerikan (AAL), Birleşik (UAL) Ve Delta (DAL), aynı temel ekonomik ücretle daha fazla koltuk sunmak için. JetBlue, daha büyük ağ taşıyıcılarından daha az ücret aldığını iddia edebilir, ancak uçak biletleri Spirit ve Frontier’den daha yüksektir. JetBlue, havayolunu birinci sınıf koltuklar eklemek için satın alırsa Spirit uçaklarını güçlendirmeyi planlıyor.

Yolcuların en ucuz fiyatları bulmasına yardımcı olan Scott’s Cheap Flights’ın kurucusu Scott Keyes, “Spirit ve Frontier, uçmasanız bile ödediğiniz tutarda büyük rol oynuyor” dedi. “Delta 2012’de temel ekonomi ücretini açıkladığında, yatırımcılara bunu ‘ruh uyumlu bir ücret’ olarak tanımladılar çünkü öğle yemeğini dünyanın bütçeye uygun taşıyıcıları yiyor. İkisini birleştirme taraftarı değilim ama bu tarifeyi seviyorum. JetBlue seçeneği daha da az.”

Bu nedenle, JetBlue’nun Spirit anlaşması, özellikle Adalet Bakanlığı satın alımın tüketiciler için zararlı olduğunu düşünüyorsa, ABD Adalet Bakanlığı’ndan güçlü bir antitröst incelemesiyle karşı karşıya kalma potansiyeline sahiptir.

Önerilen JetBlue Spirit anlaşması, son yıllarda ABD’nin en büyük 10 havayolunu oluşturmak üzere bir araya gelen birçok havayolu birleşmesinden daha küçük. Dört mega taşıyıcı ABD hava trafiğinin %80’ini kontrol ediyor. Ancak Biden yönetimi, antitröst yasası sorunları konusunda daha agresif bir duruş sergiledi ve söz verdi. Daha fazla rekabeti teşvik etmek Havacılık endüstrisinde.
Biden’ın Yargısı önlemek için dava açtı American ve JetBlue arasında, her bir havayolunun diğerinin uçuşlarında yolcu rezervasyonu yapmasına izin veren bir ittifak. Spirit, JetBlue’nun anlaşmanın gerekli onayları almayacağını iddia etmesi nedeniyle yasal işlemi işaret etti.

Çok fazla rekabet?

Ancak Spirit’in Perşembe günkü yorumlarında JetBlue ile yapılan anlaşmayla ilgili şüpheler bulunamadı.

READ  Dow Jones Vadeli İşlemleri: Tex, Borsa İyileşmesine Öncülük Ediyor; Yatırımcılar Fed'in faiz artırımına karar veriyor

CEO Ted Christie, “Amerika’nın baskın havayolları için en zorlayıcı ulusal düşük maliyetli mücadeleyi yaratmak için geliştirilmiş anlaşmamız aracılığıyla JetBlue ile güçlerimizi birleştirmekten memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Perşembe günü CNBC ile yaptığı röportajda Christie, JetBlue’nun teklifine yönelik geçmişteki eleştiriler ve anlaşmayı onaylama konusundaki şüpheleri hakkında baskı yaptı.

“Son birkaç ayda çok şey öğrendik” dedi. “Bu anlaşmayı yapmak için agresif bir stratejileri var. Grubumuz için iyi olduğundan emin olmak için onların yanında olacağız. Büyük bir ulusal rakip yaratacak. Bazı hikayeler Büyükler için orada. Dört.”

JetBlue’dan Hayes, düzenleyiciler için en iyi argümanın, anlaşmanın başka bir büyük ulusal taşıyıcı sağlayacağı ve daha az değil, daha fazla rekabet yaratacağı olduğunu söyledi.

CNBC’ye verdiği demeçte, “Bu anlaşmayı yapmaya odaklandık” dedi. “JetBlue veya Spirit’in tek başına yapabileceğinden daha fazla coğrafyadaki müşterilere daha fazla uçuş getirmeye, daha düşük ücretler ve daha iyi ürünler sunmaya odaklanıyoruz.”

Yolcular Spirit ve Frontier’de sunulan düşük fiyatları beğenirken, genellikle hizmeti beğenmezler. ABD Ulaştırma Bakanlığı’na göre Spirit, 2021’de 100.000 yolcu başına 11.45 şikayetle en fazla yolcu şikayetine sahip. JetBlue, 6.38 ile en çok şikayet alan ikinci olurken, Frontier 5.78 ile üçüncü oldu. Frontier, 100.000 müşteri başına 49.31 şikayet kaydederek 2020’de şimdiye kadarki en kötü şikayeti yaşadı.

Anlaşma

Perşembe günü açıklanan anlaşma, Spirit hissedarları tarafından işlemin onaylanması üzerine – anlaşma kapanmadan önce nakit olarak hisse başına 2.50 $ peşin ödeme de dahil olmak üzere, Spirit hissedarlarına hisse başına nakit olarak 33.50 $ ödeyecek.

Kapanış bu yılın Aralık ayından sonra ertelenirse, JetBlue, Spirit hissedarlarına ayda 10 sent daha ödeyecek ve bu da potansiyel olarak fiyatı hisse başına 34.15 $ ‘a kadar itecek. Düzenleyiciler anlaşmayı engellerse, JetBlue Spirit’e 70 milyon dolar ödeyecek ve hissedarları ek 400 milyon dolar alacak.

READ  Rusya, Kiev'in hava saldırılarının batı ülkelerine tedarik edilen tankları hedef aldığını söyledi | Ukrayna

Spirit Frontier 25 milyon dolar ödeyecek JetBlue, Spirit anlaşmasını önümüzdeki 12 ay içinde tamamlayabilirse, Spirit, Frontier’e 69 milyon dolar daha ödemek zorunda kalacak.

Spirit ile olan anlaşması Çarşamba akşamı sona erdiğinde, Frontier üzüntüsünü dile getirdi, ancak birleşme olmadan bile büyümeye devam edebileceğinden emin oldu.

“JetBlue, Spirit Airlines’ı yüksek ücretli bir havayolu olarak değiştirmeye çalışırken, Frontier en düşük maliyetli lider olmaya devam edecek” dedi.

JetBlue bu yıl anlaşmayı 33.50$’dan kapatırsa, bu Spirit’in kapanış fiyatı üzerinden %38’lik bir prim ve Frontier’in teklifinin değerinden 1 milyar dolar fazla olacaktır. Hisseler ruh (Kaydetmek) Haber, piyasa öncesi ticarette %4 arttı Jet Mavisi (Mavi) Hisseler %1 yükseldi. Sınır stokları çok az değişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.