İsyan planlamakla suçlanan beyaz milliyetçiler, Idaho hapishanesinden kefaletle serbest bırakıldı

13 Haziran (Reuters) – Beyaz milliyetçi bir grup olan Vatansever Cephe’nin otuz bir üyesi, hafta sonu Idaho’da LGBTQ onur etkinliğini şiddetle bozmayı planlama şüphesiyle tutuklanmış, kefaletle serbest bırakıldı ve asliye mahkemesine çıkacak. Önümüzdeki haftalarda, bir mahkeme yetkilisi Pazartesi günü söyledi.

Idaho, Coeur d’Alene, polis şefi Lee White, sürdükleri U-Haul kiralık kamyonunun Cumartesi günü çekilmesinden sonra tutuklanan adamların isyan çıkarmak için sahte komplo suçlamalarıyla karşı karşıya olduklarını söyledi.

White, yerel bir sakin, hepsi aynı beyaz tozluk tarzı maskeler takan ve kalkanlar taşıyan bir grup adamı gördükten sonra memurları aradı ve kendilerini “küçük bir ordu gibi” kamyona yükledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

‘Parlak Parkta’ olayına kısa bir mesafede, polisin aramadan 10 dakika sonra tırı durdurduğu belirtildi.

Coutinho İlçesindeki ilk derece mahkemesinin yöneticisi Carlyn Behringer, hapishaneden serbest bırakıldıklarını ve daha sonra mahkemeye çıkarılacaklarını doğruladı.

Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında White, yetkililerin grubun başkent Boise’nin yaklaşık 380 mil (612 km) kuzeyindeki Coir de Aline kasabasındaki planları hakkında önceden bilgisi olmadığını söyledi.

White, “Topluluğumuz için bir dersimiz var… şefkatli bir vatandaş, korkunç bir şeyin olmasını önleyebilir” dedi.

Tutuklama mahallinde çekilen ve internette yayınlanan videoda, bir grup polis tutuklusunun elleri bağlı bir şekilde kamyonun yanında diz çökmüş, ayrıca haki pantolon, mavi gömlek, beyaz maske ve beyzbol şapkası taktığı görüldü.

Polis memurları en az bir sis bombası, kalkan ve tekmelik ve “operasyon planı” ele geçirdiler, ki hafta sonu Beyaz ve bu maddeler amaçlarını netleştirdi.

“Bu boyutta bir ürün her gün gördüğünüz bir şey değil” dedi. “Bunun bir isyancı grup olduğu bizim için hemen anlaşıldı.”

White, erkeklerin Teksas, Colorado ve Virginia dahil olmak üzere ülke genelinde en az 11 eyaletten geldiğini söyledi.

White, tutuklanmasından bu yana kendisinin ve alanındaki diğer kişilerin ölüm tehditleri aldığını söyledi. Herhangi bir detay vermedi.

Yurtsever Cephe, nefret gruplarını takip eden Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi’ne göre, 2017’de Charlottesville, Virginia’daki beyaz milliyetçi “Birleşik Sağ” mitinginin bir başka aşırılık yanlısı grup olan Vanguard America’dan ayrılması sonucunda kuruldu.

Yerel basında çıkan haberlere göre, organizatörler tarafından kuzey Idaho’nun en büyüğü olarak tanımlanan Cumartesi günkü büyük etkinlik, yüzlerce insanı bir yetenek gösterisi ve koşu kraliçesi dans saatini içeren şenliklere çekti.

Coeur d’Alene Belediye Başkanı Jim Hammond Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Geçen hafta olduğumuz şehirde olacağız” dedi. “Herkese saygı duyan ve kucaklayan bir şehriz.”

Spokane’deki KREM-TV, toplantıyı protesto etmek için birkaç küçük grubun geldiğini ve organizatörlerin, parkın kenarında silah taşıyan düzinelerce insanla LGBTQ etkinliğine katılanları korkutma girişimi olduğunu iddia ettiğini duyurdu.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Joseph Axe’ın Raporu; Kurgu Daniel Wallis, Chris Reese, Nick Jiminski, Jonathan Odyssey ve David Gregorio

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.