ISS: ABD astronotları Cassada ve Rubio uzay istasyonunun dışına seyahat ediyor

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel buluşlar ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

Salı sabahı başlatılan yıl sonu uzay yürüyüşlerinin ilki olarak Uluslararası Uzay İstasyonunda işler yoğunlaşıyor.

İlk kez uzay yürüyüşçüleri ve NASA astronotları Josh Casada ve Frank Rubio, canlı bir yayınla uzay istasyonunun dışındaki yolculuklarına saat 9:14 ET’de başladılar. NASA web sitesi. Etkinliğin yaklaşık yedi saat sürmesi bekleniyor.

Casada, Araç Dışı Mürettebat Üyesi 1 olarak kırmızı çizgili bir uzay giysisi giyerken, Rubio, Araç Dışı Mürettebat Üyesi 2 olarak işaretsiz bir kostüm giyiyor.

Astronotlar, uzay istasyonunun kafes kirişinin sancak tarafına bir montaj braketi monte edecek. Uzay yürüyüşü sırasında kurulacak donanım, kargosunu güvenli bir şekilde teslim eden Northrop Grumman’ın Cygnus uzay aracında 9 Kasım’da uzay istasyonuna teslim edildi. Lansmandan sonra iki güneş dizisinden yalnızca biri konuşlandırıldı.

Bu donanım, uzay istasyonuna bir güç artışı sağlamak için iROSA adı verilen daha fazla güneş enerjisi dizisinin kurulmasına izin verecek. İlk iki güneş enerjisi paneli, Haziran 2021’de istasyonun dışına kuruldu. Toplam altı iROSA planlanmıştır ve uzay istasyonunun güç çıkışını daha da artırabilir. Her şey bittiğinde %30.

ne zaman 28 Kasım ve 1 Aralık’taki iki uzay yürüyüşü, iki astronot ekibinin montaj donanımı yerleştirildikten sonra bir çift güneş enerjisi dizisini söküp taktığını görecek. Güneş enerjisi dizileri, şu anda 21 Kasım’da piyasaya sürülmesi planlanan bir sonraki SpaceX Dragon ticari ikmal görevinde teslim edilecek.

Uzay yürüyüşleri, yaşlanan yörüngedeki laboratuvarı korudukları ve iyileştirdikleri için uzay istasyonu ekiplerinin rutin bir parçasıdır, ancak Salı günkü uzay yürüyüşü NASA’nın Mart ayından bu yana ilkiydi. Ajansın uzay görevleri, Avrupa Uzay Ajansı astronotunun ardından sona erdi Matthias Maurer, ilk uzay uçuşunu kaskında suyla tamamladı.

Yaklaşık yedi saatlik uzay yürüyüşünün ardından Maurer’in kaskında normal, beklenen seviyelerin üzerinde ince bir nem tabakası bulundu. NASA tarafından “yakın bir çağrı” olarak kabul edilen bir olayda, Marrer kaskı hızla çıkardı ve su örnekleri, giysi donanımı ve uzay giysisi araştırma için Dünya’ya iade edildi. NASA yetkilileri, takım elbisenin herhangi bir donanım arızası yaşamadığını belirledi.

NASA, “Kask içinde su bulunmasının nedeni, ekip çalışması ve ekip soğutma sistemleri gibi birden fazla değişkenin sistem içinde normalden daha büyük miktarlarda yoğuşma oluşumuna yol açtığı entegre sistem performansından kaynaklanıyor olabilir.” söz konusu. Blog gönderisi güncellemesi.

“Bulgulara dayanarak, ekip, ortaya çıkan suyu emerken entegre performans su birikimi ile sonuçlanan senaryoları azaltmak için operasyonel prosedürleri güncelledi ve yeni hafifletme donanımı geliştirdi. Bu önlemler, personelin kask içindeki herhangi bir sıvıdan korunmasına yardımcı olmaya devam edecek. .

NASA yetkilileri, Ekim ayında bir incelemeyi tamamladıktan sonra uzay yürüyüşlerine devam etmek için “devam” verdi.

Uluslararası Uzay İstasyonu programı operasyon koordinasyon müdürü Tina Cantella, araştırma ekibinin giysideki sıcaklıkları yönetmek için teknikler geliştirdiğini ve kaska yeni emici pedler eklediğini söyledi.

İnce turuncu parçalar, uzay istasyonunun içindeki astronotlar tarafından yörüngede daha önce test edilmiş olan kaskın farklı kısımlarına yerleştiriliyor.

“Bunun farklı modellerini aldık ve gemideki ekip, kaskın etrafındaki suyu kötü, kötü bir durumda olacağı aynı oranda almaya çalışıyor. Bu pedlerin çok iyi olduğunu gördük. etkili,” dedi Cantella.

Salı günkü uzay yürüyüşü, uzay istasyonunun dışında çalışan ekiplerin önümüzdeki iki hafta içinde daha karmaşık bir güneş enerjisi dizisi kurulum uzay yürüyüşü öncesinde yeni kayışları test etmesine izin verecek.

Bu arada, Perşembe günü bir Rus uzay yürüyüşünün gerçekleşmesi planlanıyor. Astronotlar Sergey Prokopyev ve Dmitri Petelin, Nauka Çok Amaçlı Laboratuvar modülünün dışında çalışmak için sabah saat 9’da ET’de yürüyüşlerine başlayacaklar. İkili, NASA’nın web sitesinde canlı olarak yayınlanacak olan yedi saatlik uzay yürüyüşü sırasında Rosved modülünden Nauga’ya transfer için bir radyatör hazırlayacak.

READ  Steve Bannon, 6 Ocak'ta mahkemeye itaatsizlikten suçlu bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.