İnşaat yüksek vitese girerken Çinli astronotlar uzaya patladı

  • Çin uzay istasyonunun 2022’nin sonunda inşa edilmesi bekleniyor
  • Shenzhou-14 astronotları son iki bloğun gelişini denetledi
  • Uzayda kalıcı Çin konutunu işaretlemek için uzay istasyonu

PEKİN, 5 Haziran (Reuters) – Çin Pazar günü, son modüllerinin önümüzdeki aylarda başlayacak şekilde uzay istasyonunun inşasında önemli bir dönemi denetlemek için altı aylık bir yolculuğa üç astronot gönderdi.

Uzay istasyonu, yıl sonuna kadar, ilk olarak 1992’de onaylanan ve başlangıçta “Proje 921” olarak adlandırılan, Çin’in otuz yıllık insanlı uzay programında önemli bir dönüm noktası olacak. Ayrıca uzayda kalıcı Çin ikametinin başlangıcını işaret edecek.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) beşte birinin toplu inşaatı, sıradan Çinli insanlar için bir gurur kaynağıdır.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

2003 yılında Çin’in Shenzhou-5’teki ilk ekip uzay aracını fırlatmak için kullanılan Uzun Yürüyüş-2F roketi, Çin’in kuzeybatısındaki Kobe Çölü’ndeki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden sabah 10:44’te (0244 GMT) fırlatıldı. Shenzhou-14 veya “İlahi Gemi” ve üç astronotu devlet televizyonunda canlı yayınlandı.

Sosyal medya geliştiricisi Janna Zhang, Reuters’e verdiği demeçte, “İlkokul öğrencisiyken Shenzhou-5’in yayınlandığını gördüm ve şimdi Shenzhou-14’e sahibiz.”

25 yaşındaki “Elbette çok heyecanlıyım ve Çinli olmaktan gurur duyuyorum. Uzayda süper güç olmaya bir adım daha yaklaştık” dedi.

İnşaat, geçen yıl Nisan ayında, ziyaret eden astronotların meskeni olan üç bloğundan ilki ve en büyüğü olan Tianhe’nin tanıtımıyla başladı. Ventian ve Mengion laboratuvar modüllerinin sırasıyla Temmuz ve Ekim aylarında piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Shenzhou-14 görev komutanı 43 yaşındaki Chen Dong ve mürettebat üyeleri 43 yaşındaki Liu Yang ve 46 yaşındaki Cai Xuzhe, Aralık ayında Dünya’nın ikinci Çinli astronotlarına dönmeden önce yaklaşık 180 gün boyunca uzay istasyonunda yaşayacak ve çalışacak. Shenzhou-15 mürettebatının gelişiyle.

READ  İngiltere Merkez Bankası beşinci kez faiz oranlarını yükseltti

‘Önemli Savaş’

Çin’in uzaydaki ilk kadın astronotu Liu ile on yıl önce uzaya çıkış yapan eski Hava Kuvvetleri pilotu Chen ve Kai, Ventian ve Mengdian’ın ana birliği ile toplantı, yerleştirme ve koordinasyonu denetleyecek.

Uzay istasyonunun içine ve dışına ekipman kuracaklar ve çeşitli bilimsel araştırmalar yapacaklar.

Chen, Cumartesi günü Jiuquan’da düzenlediği basın toplantısında, “Shenzhou-14 misyonu, Çin’in uzay istasyonunun inşaat aşamasında büyük bir savaştır.” “Görev daha zor olacak, daha fazla sorun olacak ve zorluklar daha büyük olacak.”

Tamamlandığında, T şeklindeki uzay istasyonu, her biri mikro laboratuvar testleri yapmak için kullanılacak 25’e kadar laboratuvar rafını barındıracak. Wentian, Mengtian mikro yerçekimi deneylerine odaklanırken biyobilim araştırmalarını destekleyecektir.

Ventian, grup rotasyonları sırasında astronotlar için ekstra araç seyahati ve kısa süreli konaklama için bir hava kilidi kabinine sahip olacak.

Uzay istasyonu, en az on yıllık bir ömre sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.

Uzay istasyonunu uluslararası hale getirme hırsı, Çin’i yabancı astronotları davet etmekten caydırmadı.

Uzay istasyonunun tasarımcı yardımcısı geçen yıl Çin medyasına üç modüllü istasyonun gelecekte dört modüllü bir kesit yapısına genişletilebileceğini söyledi.

ISS’yi temsil eden, diğer ülkeler tarafından başlatılan uzay aracı ve modüller, Çin istasyonuna rıhtım ve uzun vadeli üyeler olmaya davetlidir. İstasyona ticari insan uzay yolculuğu da araştırılıyor.

Ryan Woo ve Ella Cao’nun Raporu; William Mallard ve Muralikumar Anandaraman tarafından düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.