İngiltere, sıcak hava dalgası Avrupa’yı vurdukça rekor sıcaklıklara ulaştı

Yorum

PARİS – Fransız yetkililerin bir “ısı felaketi” konusunda uyardığı ve Avrupa’daki acil servislerin orman yangınlarının yayılması ve ölü sayısıyla boğuşmasıyla İngiltere Pazartesi günü en sıcak gününü yaşayabilir.

İngiliz makamları ulusal bir acil durum ilan etti ve ilk kez “kızıl aşırı” bir sıcaklık uyarısı yayınladı. İngiltere’nin büyük bölgeleriFransa’nın meteoroloji servisi Atlantik kıyılarının altına bir alan yerleştirdi Mümkün olan maksimum uyarı şart.

Tahminciler, İngiltere’nin 106 dereceye (41 Santigrat) kadar – 2019’da belirlenen mevcut 101,7 derecenin (38,7 Santigrat) çok üzerinde sıcaklıklar beklemesiyle birlikte Pazartesi günü birkaç ısı rekorunun kırılabileceğini tahmin ediyor. Fransa’da sıcaklıkların en yüksek 104 dereceye (40 Santigrat) ulaşması bekleniyor ve sıcaklığın en az Salı gününe kadar sürmesi bekleniyor.

Ölümcül sıcak hava dalgası Avrupa’yı vurduğu için İngiltere ulusal acil durum ilan etti

Birleşik Krallık Met Office’te iklim atıf araştırmacısı Nikos Christidis, bilim insanlarının iklim değişikliğinin aşırı sıcak olaylarını daha sık yapacağına dair beklentilerini yansıttığını söyledi.

“İngiltere’de 40°C gün görme şansı, mevcut iklimde, insan etkisinden etkilenmeyen doğal bir iklime göre 10 kat daha fazla olabilir” dedi. bir açıklamada söyledi.

Avrupa genelinde, kıtanın en son sıcak dalgası Pazartesi günü giderek daha fazla görünür hale geldi. İspanya, Fransa ve Portekiz’de hızla yayılan orman yangınları arasında binlerce kişinin daha tahliye edilmesi bekleniyordu. Yetkililer, ısı nedeniyle hava kalitesinin bozulabileceği konusunda uyardı. Başlıca kentsel nüfus merkezleri, Yüzlerce kişinin aşırı sıcaktan öldüğünden endişe ediliyor. Kuzey İtalya’nın çoğu olağanüstü hal altındaydı ve on yıllardır en kötü kuraklıkla karşı karşıya kaldı.

Fransa ve İspanya’nın birçok yerinde itfaiye ve hastaneler giderek daha fazla gergin durumda. Fransa içişleri bakanlığı, ülkenin batı kıyısındaki popüler plajlar ve tatil yerleri de dahil olmak üzere en çok etkilenen bölgelere yüzlerce ekstra itfaiyeci gönderdiğini duyurdu. İspanya’da yetkililer, birçok yerde mevcut yangın söndürme uçaklarının zaten kapasitelerinin dolu olduğunu söylüyor.

READ  Temmuz 2022 Koç Burcu

“İtfaiyeciler ve afetzedelerle tam dayanışma” Fransa başbakanı yazdı Elizabeth Bourne. Pazar günü İspanyol mevkidaşı Pedro Sánchez Ölen acil servis çalışanı için haraç ödedi.

Fransa ve diğer ülkelerdeki hastane birlikleri, sıcaklığın son haftalarda koronavirüs bağlantılı hastanelerde yenilenen artışla uğraşan hizmetlere fazladan bir yük getirdiği konusunda uyardı.

İspanyol kamuoyundan örnekler Carlos III Enstitüsü Değerlendirmesi Geçen hafta ülkedeki sıcaklar nedeniyle 350’den fazla insan öldü – haftalık ortalama yaklaşık 60 ölümden daha yüksek, ancak önceki yıllardaki benzer sıcak dönemlerinin sayısıyla karşılaştırılabilir. Benzer şekilde yüksek sıcaklıkların ülkenin ve Avrupa’nın diğer bölgelerini de vurduğu ve sıcaklıkların 104 ila 110 derece (40 ila 43 Santigrat) arasında değiştiği Haziran ayında, kurum tarafından ısıya bağlı 800’den fazla ölüm rapor edildi.

Birleşik Krallık Sağlık Ajansı, en üst düzey dört sıcaklık uyarısını yayınlayarak, hastalık ve ölümün “zinde ve sağlıklı kişiler arasında” meydana gelebileceği konusunda uyardı. Halk sağlığı yetkilileri, bazı şüpheciler bunu abartı olarak görse de, binlerce aşırı ölüm öngördü.

Muhafazakar milletvekili John Hayes, Telegraph gazetesine verdiği demeçte, “Bu yeni cesur bir dünya değil, sıcaktan korkan bir ülkede yaşadığımız korkak yeni bir dünya.”

Ancak İngiltere aşırı sıcaklık için tasarlanmamıştı.

Çok az evde klima var, bunun yerine evler geleneksel olarak ısıyı korumak için inşa ediliyor.

Bakım ekipleri, yolların erimemesi için otoyollara kum serpti.

İngiltere Met Office, Met Office’in COO’su Penny Endersby, tahmini sıcaklıkları aradı.Tamamen emsalsiz.

Birçok İngiliz’in genellikle güneşin sıcaklığından zevk aldığını kabul etti. Endersby, “Bu tür bir hava değil” dedi. “Yaşam tarzlarımız ve altyapımız olacaklara hazır değil.”

Londra’da işçiler, Thames Nehri üzerindeki tarihi Hammersmith Köprüsü’nü, dökme demir açıklıkların ısıdan çatlamasına karşı korumak için gümüş yalıtımla sardılar.

READ  New Hampshire Üniversitesi'nin kardeşlik üyeleri taciz etmekle suçlandı; 46 kişiye tutuklama kararı çıktı

Transit yetkilileri, yolculara uzak durmalarını tavsiye etti ve bakım ekipleri sıcakta bükülen çelik rayları ararken trenlerin yavaşlamasını emretti.

Network Rail yöneticisi Jack Kelly Pazartesi sabahı BBC radyosuna sistemin “olağanüstü baskı” altında olduğunu söyledi.

“Demiryollarımız, çoğu metal olan ve ısıda genişleyen birçok bileşenden yapılmıştır.” dedi Kelly.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, sürücüleri “kesinlikle gerekli olmadıkça” metro da dahil olmak üzere tüm toplu taşıma araçlarından kaçınmaları konusunda uyardı. Sıcak günlerde tünel saunaya dönüşüyor. Viktorya dönemine kadar uzanan sistem, şimdiye kadar tahmin edilenlere benzer sıcaklıklar görmedi.

Fransa’da, ulusal demiryolu operatörü SNCF benzer şekilde yolcuları su şişeleri taşımaya ve gecikmelere hazırlıklı olmaya çağırdı.

En son sıcak hava dalgası, vatandaşları iklim değişikliğinin etkilerine nasıl hazırlayacakları konusundaki tartışmayı yeniden canlandırdı.

Tarihi Haziran sıcak dalgası Avrupa’da rekor kırdı

Klima kullanımıyla ilgili çevresel kaygılar Avrupa’da yaygın olsa da, iklimlendirme en savunmasız grupları korumak için giderek daha önemli bir araç olarak görülüyor.

2003 yılında Fransa’da bir sıcak hava dalgası 15.000 kişiyi öldürdükten sonra, Fransız huzurevleri acil durum planları geliştirdi. Birçoğu artık bina cephelerini soğutmak için klimalı odalar, ek havalandırma veya sprinkler ile donatılmıştır.

Paris’te şehir yetkilileri, sakinleri ve turistleri, şehir parklarını, mezarlıkları, yüzme havuzlarını ve müzeleri içeren 900’den fazla “havalı ada”yı keşfetmek için özel bir web sitesini kullanmaya teşvik ediyor. sitede Özel “soğutma şeritleri” – örneğin, yaprak dökmeyen ağaçlarla kaplı sokaklar – bu alanları birbirine bağlar. Diğer Fransız şehirleri buğulanma cihazlarına güveniyor.

Çalışmalar, bu tür önlemlerin 2003’ten bu yana ısıya bağlı ölümleri azalttığını göstermiştir. Ancak iklim değişikliği ilerledikçe, kentsel alanlarda giderek artan acımasız ısı kubbeleri, geleneksel çözümlerin üstesinden gelmesi zor olabilir. Fransa’daki son sıcak hava dalgalarında ölen yaşlı sakinlerin çoğu tıbbi tesislerde değil evdeydi.

READ  Rusya, Ukrayna'yı Siverodonetsk savaşında silah bırakmaya çağırdı

Ukrayna’da savaş ve iklim felaketleri yoğunlaşırken 49 milyon insan kıtlıkla karşı karşıya

Kırsal alanlarda, sıcak hava dalgalarının tarımsal üretim üzerinde giderek daha ciddi bir etkiye sahip olması bekleniyor. Bu yıl Fransız çiftçiler don, rekor düzeyde ılık bir Mayıs, bahar kuraklığı, bu yıl daha fazla yağmur getiren şiddetli dolu ve ardından bu yaz daha fazla kuraklık ile karşı karşıya kaldılar.

Fransa Ulusal Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün bilimsel direktörü Christian Huyck, “Şu anda gördüğümüz şey, iklim değişikliğinin potansiyel etkisinin başlangıcıdır” dedi.

Londra’dan Booth raporları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.