İngiltere Merkez Bankası beşinci kez faiz oranlarını yükseltti

İngiltere Merkez Bankası Perşembe günü, borçlanma maliyetini 25 baz puan artırarak %1,25’e çıkaracağını söyledi, ancak fiyatlar şimdiden aileleri baskı altına alıyor. Ekonomik büyümeyi tartıyor.

Bankadan yapılan açıklamada, “Banka çalışanları şimdi GSYİH’nın ikinci çeyrekte %0,3 düşmesini bekliyor, bu da Mayıs raporunda beklenenden daha zayıf” dedi.

“Tüketici güveni daha da düştü, ancak hanehalkı harcamalarına ilişkin diğer göstergeler durmuş gibi görünüyor. Tüketici güven göstergelerinden çok daha dayanıklı olmalarına ve pozitif çekirdek GSYİH büyümesiyle tutarlı olmalarına rağmen, bazı iş duyarlılığı göstergeleri zayıfladı.”

Merkez bankası, para politikası komitesinin üç üyesinin faizleri 50 baz puan artırarak yüzde 1.5’e – 27 yılın en büyük artışı – yükseltmek istediğini, ancak diğer altısı tarafından reddedildiğini söyledi.

Artan gıda ve yakıt fiyatları milyonlarca Britanyalıyı bunalttı On yıllardır yaşanan en kötü yaşam maliyeti krizi. Yıllık tüketici fiyat enflasyonu Nisan’da %9’a yükseldi. 1992’den beri maksimum. İngiltere Merkez Bankası şimdi enflasyonun Ekim ayında %11’in biraz üzerine çıkmasını bekliyor.
Gıda araştırma firması IDF Perşembe günü yaptığı açıklamada, yiyecek fiyatlarının Yazın artış %15 kadar yüksek olabilir. Dahil olmak üzere önemli öğelerde ihracat yasağı Endonezya konumundan Palmyra’daRapora göre, Ukrayna’daki savaş, bölgeden yapılan ihracatı azaltıyor, gıda enflasyonunu tetikleyen faktörlerden biri.

İngiltere ekonomisi kötü durumda. Ulusal İstatistik Ofisi’nden alınan verilere göre, GSYİH Mart ayındaki %0,1’lik düşüşün ardından Nisan ayında %0,3 daraldı. Üretim, geçen yıl Ocak ayından bu yana ilk kez üç ana sektörde düştü: hizmetler, imalat ve inşaat.

İngiltere Merkez Bankası’nın sonu Amerika Birleşik Devletleri’nden bir gün sonra geliyor Federal Rezerv faiz oranlarını yükseltti Enflasyonu kontrol altına almak için 75 temel nokta. Bu, Merkez Bankası’nın 1994’ten bu yana yaptığı en büyük artış.

Nomura’da İngiltere ve Avrupa’nın baş ekonomisti George Buckley, CNN Business’a verdiği demeçte, İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını ABD’deki rakamdan çok daha fazla artırmaya karar vermesinin “anlaşılır” olduğunu söyledi.

READ  Trump Özel Usta Soruşturması: DOJ, Trump Mahkemeyle Karşı karşıya

“İngiltere bankası [thinks] Buckley, yüksek cari enflasyon büyümeyi vuracak ve nihayetinde gelecekte enflasyonu düşürecek ”dedi.

“Banka artan enflasyonla mücadele ediyor, ancak aynı zamanda bir durgunluk riski de var – bu nedenle komitedeki gerekli kemer sıkma önlemlerinin kapsamı konusundaki farklılıklar anlaşılabilir” dedi.

Nicole Goodkind rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.