İngiltere hükümeti, Başbakan Boris Johnson eşiğinde sallanırken ilk 50’de istifa etti

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 30 Haziran 2022’de İspanya’nın Madrid kentinde düzenlenen NATO zirvesi sırasında bir basın toplantısına katıldı.

Yves Herman | Reuters

LONDRA – Salı gününden bu yana İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın hükümetinden 50’den fazla milletvekili istifa etti. Lidere karşı görülmemiş isyan Kendi partisi içinde devam ediyor.

Kuzey İrlanda Bakanı Brandon Lewis, Hazine Bakanı Helen Whatley ve Savunma Bakanı Damian Hinds de dahil olmak üzere bazı bakanlar Çarşamba günü istifa ettikten sonra Perşembe günü erken saatlerde istifa etti.

Bir Sky News figürü Londra saatiyle 10.00 itibariyle toplam kalkış sayısı 59’dur.

sterlin Sonra bir seans arttı Perşembe gece yarısı itibariyle, birden fazla haber raporu ortaya çıktı Johnson istifa etmeye karar verdi. CNBC ve NBC News bu raporları bağımsız olarak doğrulayamadı.

50. istifa, Londra saatiyle 7.20’de bilim, araştırma ve inovasyondan sorumlu bakan yardımcısı George Freeman’dan geldi. Emeklilik Bakanı Guy Opperman kısa süre sonra istifa etti.

Freeman, Başbakan’a yazdığı sert bir istifa mektubunda, “Parlamentodaki şeffaflığın ve sahtekârlığın yüksekliği (ve bakanlarınızdan Parlamento’yu yanlış yönlendirmelerini isteme konusundaki istekliliğiniz), Bakanlar Yasası’nın temel direklerini kaldırmanız, tarihi ele alış biçiminiz” dedi. cinsel istismar iddiaları ve Şef Yardımcısı Kırbaç atanması çok fazla.”

“Bu, halkın hükümete, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne olan güvenini ve saygısını ve bu büyük partinin uzun geleneğini, kalitesini, karakterini, davranışını, dürüstlüğünü ve partizan çıkarlarından önce ülkeye olan görevini ciddi şekilde zedelemektedir” diye ekledi.

Johnson, Çarşamba gecesi kabinesinin geri kalan üyeleriyle bir araya geldi ve birçoğunun kendisini istifaya çağırdığı bildirildi. Downing Street, CNBC ile temasa geçtiğinde yorum yapmayı reddetti. Başbakan şimdiye kadar istifa çağrılarını reddetti ve “mücadeleye devam etme” sözü verdi.

READ  Özel: Musk'ın Twitter anlaşma tehditleri buz kaynaklarına yeni fon sağlıyor

Yeni atananlar Başbakan’a sırtını döndü

Rishi Sunak’ın istifasının ardından Salı günü atanan Cumhurbaşkanı Nadim Zahavi, başbakanı Perşembe sabahı istifaya çağırdı ve kendisinin ve diğer kabine bakanlarının Johnson’a “hayırlı bir şekilde çıkmasını” söylediklerini açıkladı.

Zahavi Perşembe sabahı halka açık bir mektupta, “Dinlemedi ve bu geç saatte bu hükümetin inanılmaz başarılarını baltaladığı için kalbim kırıldı.” Dedi.

“Ama ülke sadece istikrarlı değil, aynı zamanda dürüst hareket eden bir hükümeti hak ediyor. Başbakan, yapılması gerekenin ne olduğunu kalbinden biliyorsun, şimdi git.”

Salı günü terfi eden Zahavi’nin yerine geçen Yeni Eğitim Bakanı Michelle Donnellan daha sonra istifa eden 54. oldu.

Johnson’a bir mektupta şunları söyledi: “Göreve devam etmeniz için bir yol göremiyorum, ancak sizi görevden almak için uygun araçlar olmadan, mümkün olan tek yol, elinizi Kabine’deki bizler arasında zorlamak.”

Johnson, çeşitli skandallara ve halkı yanıltma iddialarına bulaştı, ancak birçok milletvekili için bardağı taşıran son damla Muhafazakar milletvekili Chris Fincher’ı içeriyordu. Eski başkan yardımcısı kırbaç, geçen hafta özel bir üyeler kulübünde iki adamın sarhoşken dayak yediği iddiaları üzerine görevden alındı.

Fincher Salı günü, Johnson’ın 2019’daki davranışına ilişkin bir soruşturmanın farkında olmasına rağmen, partinin en kıdemli rolü olan genel müdür yardımcısını atadığı için özür diledi.

Johnson, atanmasından önce Fincher’a karşı suistimal iddialarının farkında olduğunu ve 10 numaradaki hatta tekrarlanan değişikliklerin Salı gecesi iki üst düzey yetkilinin, Şansölye Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Sajid Javid’in istifasına yol açtığını söyledi.

Eski bir başbakan olan Javid Çarşamba günü parlamentoya yaptığı istifa konuşmasında, “sadakat ve dürüstlük arasındaki ince ipte yürümek son aylarda imkansız hale geldi” dedi.

Johnson, geçen ay Muhafazakar milletvekillerinin güven oylamasından sağ çıktı, ancak liderliğini destekleyenlerin çoğu şimdi desteklerini bıraktı.

Hull Üniversitesi İngiliz Siyaseti Merkezi direktörü Matt Beach Perşembe günü CNBC’ye verdiği demeçte, Johnson’ın karşı karşıya olduğu zorluğun “hükümetin ücret oylamasının büyük bir bölümünün” istifası nedeniyle farklı olduğunu söyledi. Durum “oldukça sismik”.

Bu gelişmekte olan bir hikayedir ve yakında güncellenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.