İngiltere Başbakanı Boris Johnson, partisinde çıkan isyanın ardından istifa etti.

Hükümetinin yaklaşık 60 üyesi – neredeyse yarısı maaşla – Johnson nihayet iktidara tutunmaya çalışmaktan vazgeçmeden önce istifa etmek zorunda kaldı. O zaman bile Başbakan, halef seçme sürecini başlatırken Muhafazakar Parti’nin geçici lider olarak devam etmesi gerektiğinde ısrar etti.

Partisindeki bazı üst düzey isimler, onun için çalışmak isteyen insan sayısı azaldıkça bunun da sürdürülemez olacağını söylüyor.

Diğerleri zaten onun yerini almak için sıraya giriyor. Parti yetkilileri, Pazartesi gününe kadar liderlik seçimi takvimini açıklayacaklarını söylediler.

Seleflerinin çoğunun kendi istifa adreslerini verdiği aynı yer olan Downing Street’teki ünlü 10. kapının önünde konuşan Johnson, sözleri yüksek sesle söylemeden istifasını duyurdu.

Johnson, “Parlamentodaki Muhafazakarların iradesi, partinin yeni bir lideri ve dolayısıyla yeni bir Başbakanı olması gerektiği konusunda artık net” dedi.

“Yeni liderin seçilmesi süreci şimdi başlamalıdır.” diye ekledi ve son tarihin önümüzdeki hafta açıklanacağını da sözlerine ekledi.

Mümkün olduğu kadar uzun süre görevde kalmayı planladığına dair bir işarette Johnson, “yeni bir lider olana kadar istediğim gibi hizmet etmek için” yeni bir kabine atadığını duyurdu. Yeni kabine bakanlarının atanması, hükümetin ayrılmaya hazırlanırken çalışmaya devam edebileceği anlamına geliyor.

Johnson, başkan olarak kalma çabalarından ve istifa etmesinin kendisi için ne kadar “acı verici” olduğundan bahsetti, ancak siyasi çöküşünü kanıtlayan skandallardan bahsetmedi.

Johnson, “Son birkaç gündür meslektaşlarımı, bu kadar çok şey sunarken ve ekonomik tablo hem yurtiçinde hem de yurtdışında bu kadar zorken hükümetleri değiştirmenin garip olacağına ikna etmeye çalışıyorum.” Dedi. .

“Bu tartışmaları kazanamadığım için üzgünüm ve elbette, kendim için birçok fikir ve planı görememek beni üzüyor” dedi ve “Brexit’i gerçekleştirmekten” ve “öncülük etmekten” gurur duyduğunu da sözlerine ekledi. . Batı, Putin’in Ukrayna’daki saldırganlığına karşı duruyor.”

READ  FDA, çileklerin hepatit A salgınlarına neden olabileceğini söylüyor

Johnson doğrudan seçmenlerle konuştu ve yaklaşık üç yıl görevde kaldıktan sonra istifa etmekten duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

“Size, İngiliz kamuoyuna: Biliyorum ki birçok kişi rahatlayacak ve belki bazıları hayal kırıklığına uğrayacak” dedi. “Dünyanın en iyi işini bıraktığım için ne kadar üzgün olduğumu bilmeni istiyorum, ama onlar sadece molalar.”

Johnson, son aylarda A Bir dizi skandal Bu, en sadık destekçilerini bile onu terk etmeye zorladı. Sonuncusu, geçen hafta ikisini bir arada tutmakla suçlanan Johnson’ın eski başkan yardımcısı Chris Fincher’ın Downing Street’ten istifa etmesi.
Boris Johnson'ın görev süresi skandal tarafından tanımlandı.  İşte en büyüklerinden bazıları

Johnson başlangıçta krizi yatıştırmaya çalıştı – Başbakan’ın Soruları ve parlamentodaki üst düzey milletvekillerinden oluşan bir panelin önünde sert bir tavırla hırpalanan hükümetten eşi görülmemiş bir tarafsız bakan kaçışı. Çarşamba günü, henüz istifa etmeyeceği konusunda ısrar etti.

En sadık müttefiklerinden bazılarının oyunun bittiğini söylemesinin ardından nihayet Perşembe günü verdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Johnson’ın istifa etmek için “doğru bir karar” verdiğini söyledi. Şimdi barışa ve birliğe ihtiyacımız var ve yeni bir lider bulunana kadar yönetmeye devam ediyoruz” dedi.

Yeni atanan Birleşik Krallık Tesviye, İskan ve Topluluklardan Sorumlu Dışişleri Bakanı Greg Clark, “ülkenin işleyen bir hükümete sahip olmasını sağlama görevi” olduğunu söyledi.

Muhalefetteki İşçi Partisi lideri Keir Starmer, Johnson’ın istifa kararının “ülke için iyi bir haber” olduğunu ve bunun “uzun zaman önce olması gerektiğini” de sözlerine ekledi.

Starmer Twitter’da “Hiçbir zaman göreve uygun olmadı. Endüstriyel ölçekte yalanlardan, yolsuzluktan ve dolandırıcılıktan sorumlu oldu” dedi.

Muhalefet Lideri de Muhafazakarlara sert sözler sarf etti. Starmer, “12 yıldır iktidardalar. Verdikleri zarar çok büyük. On iki yıllık ekonomik durgunluk. On iki yıllık çöken kamu hizmetleri. On iki yıllık boş vaatler” dedi.

READ  İngiltere, sıcak hava dalgası Avrupa'yı vurdukça rekor sıcaklıklara ulaştı

“Yeter artık. En tepedeki Muhafazakarları değiştirmemize gerek yok — uygun bir rejim değişikliğine ihtiyacımız var. İngiltere’nin yeni bir başlangıca ihtiyacı var.”

‘Gereksiz zarar’

Genellikle, Muhafazakar bir lider istifa ettiğinde partiyi tam olarak yönetmesi için zaman verir. Liderlik yarışmasıMuhafazakar milletvekillerini ve ardından ülke çapında oy kullanan parti üyelerini içerir.

Ancak bazıları Johnson’ın ofisten bir an önce ayrılması gerektiğini söyledi.

Ticaret ve Enerji Bakanı Kwasi Kwarteng Twitter’da “Yakında yeni bir lidere ihtiyacımız var” dedi. Güveni yeniden inşa edebilir, ülkeyi iyileştirebilir ve ailelere yardım etmek için yeni, aklı başında ve sürdürülebilir bir ekonomik yaklaşım belirleyebiliriz” dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson neden büyük bir krizle karşı karşıya ve sırada ne var?

İskoç Birinci Bakanı Nicola Sturgeon da liderlik sorununa bir çözüm bulunması çağrısında bulundu.

“Boris Johnson’ın sonbahara kadar Başbakan olarak kalması fikri idealden daha az ve kesinlikle sürdürülebilir değil gibi görünse de, son birkaç günün (ve gerçekten ayların) kaosunun sona ereceği konusunda yaygın bir rahatlama olacak mı?” Sturgeon bir dizi tweet’te söyledi.

Muhafazakar Milletvekili Steve Baker, CNN’e partinin “hızlı bir şekilde liderlik yarışmasına geçmesi gerektiğini” söyledi.

Baker, Başbakan Yardımcısı Dominic Raab’ın geçici başbakan olması bekleniyor, ancak Johnson’ın da görevine devam edebileceğini söyledi. Robb geçmişte Johnson’ı temsil etti: Nisan 2020’de başbakan Covid-19 ile yoğun bakımdayken ve daha sonra geçen ay Johnson’ın “rutin” bir ameliyat geçirip genel anestezi altına alındığı kısa bir süre.

İngiltere’nin PA haber ajansına göre, Raab bir sonraki Muhafazakar Parti lideri olmaya devam etmeyeceğini ve Johnson’ın erken istifa etmesi halinde onu Muhafazakar bir başbakan adayı yapacağını söyledi.

Baker CNN’e verdiği demeçte, “Bu krizi uzatmamamız gerektiğine kararlıyım. Hükümet içinde Boris Johnson’ın bekçi olarak devam etmesi gerektiğine dair bir anlaşma varsa, bu benim için sorun olmaz” dedi. “Çünkü krizi sona erdirmemiz, liderlik yarışmasına katılmamız ve Eylül’de yeniden başlamamız gerekiyor.”

READ  Spirit, Frontier, JetBlue ile görüşmelere devam etmek için hissedar birleşme oylamasını tekrar erteledi

Eski İngiltere Başbakanı John Major, Johnson için yeni bir Muhafazakar lider seçilirken daha uzun süre başbakan kalmasının “akılsızca ve sürdürülemez” olacağını söyledi. Ayrıca Raab’ın başbakan vekili olarak hizmet edebileceğini de öne sürdü.

Yorum yağmuru

Johnson’ın ayrılışı, bir zamanlar siyasi bir süper güç olarak görülen bir başbakan için önemli bir düşüşe işaret edecek.

Yorum: Sonunda Boris Johnson'ı boğdu

Aralık 2019’da bir Brexit anlaşması yapma ve İngiltere’yi AB dışında daha parlak bir geleceğe götürme vaadiyle ezici bir zafer kazandı. Ancak başbakanlığı Covid-19 pandemisinden sonra ortaya çıktı.

Son aylarda, başbakan, Downing Caddesi’ndeki ofislerinde düzenlenen yasadışı, Covid-19 tecrit kırma partileri de dahil olmak üzere, hükümetinin bazı üyelerinin davranışları ve davranışları hakkında her taraftan bir eleştiri barajıyla karşı karşıya kaldı. diğerleri para cezasına çarptırıldı. .

Ve daha birçok dolandırıcılık onun sandık merkezinde rapor edildi. Bunlar arasında, Downing Caddesi’ndeki evini yenilemek için bağışçı parasını uygunsuz bir şekilde kullandığı ve milletvekillerine lobicilik kurallarını çiğneyen bir meslektaşını korumak için oy vermelerini emrettiği iddiaları yer alıyor.

Geçen ay, kendi partisinin üyeleri arasında bir güven oylamasından sağ çıktı, ancak kendisine isyan eden milletvekillerinin nihai sayısı, destekçilerinin beklediğinden daha yüksekti: Kendi meclis partisinin %41’i onu desteklemeyi reddetti.

Geçen ayın sonlarında partisinin bir gecede iki parlamento ara seçimini kaybetmesi ve liderliği hakkında yeni sorular ortaya atması üzerine bir darbe daha aldı.

İkinci etik danışmanının iki yıl içinde istifa etmesi de itibarını zedeledi.

CNN’den Lauren Kent ve Sugam Pokharel bu rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.