İngiltere Başbakanı Boris Johnson, parlamentoda iki sandalye kaybettikten sonra baskı altında.

  • Yenilginin ardından parti lideri değişime ihtiyaç olduğunu söyleyerek istifa etti
  • Muhafazakarlar South Heartlands’de koltuk kaybediyor
  • İşçi, Wakefield’ı tekrar kazandığında Johnson’ın 2019 seçmeni kırıldı
  • Başbakan, Lockdown partilerini içeren bir skandala bulaştı

LONDRA, 24 Haziran – Başbakan Boris Johnson’ın Muhafazakar Partisi Cuma günü iki meclis sandalyesini kaybederek parti liderinin istifa etmesine neden oldu ve İngiliz liderin geleceği hakkında şüphelere yol açtı.

Muhafazakarların geleneksel güney merkezlerinden birinde ve İşçi Partisi’nin son seçimde kazandığı Kuzey İngiltere seçim bölgesindeki kayıplar, Johnson’ın 2019 ulusal seçimlerinde bir araya getirdiği seçim ittifakının çökmüş olabileceğini gösteriyor.

Johnson’ı seçim zaferinden seçim sorumluluğuna devretmek, milletvekillerini Covit-19 karantina partilerine karşı aylarca iftira attıktan sonra ve büyüyen bir yaşam maliyeti krizinin ortasında ona karşı harekete geçmeye sevk edebilir.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Johnson, Downing Caddesi’ndeki ofisinde karantina kurallarını ihlal ettiği için para cezasına çarptırıldıktan sonra istifa etmesi için yoğun baskıya karşı çıktı ve iktidar partisinin sözde ara seçimlerde başarısız olması durumunda istifa edeceği fikrini reddetti. devamını oku

Johnson, sonuçların ardından yayıncılara verdiği demeçte, “Bazı zor ara seçim sonuçları aldığımız kesinlikle doğru… Hükümet olarak insanların söyleyeceklerini dinlemem gerektiğini düşünüyorum.”

“Hala yapacak çok şeyimiz olduğunu kabul etmeliyiz… bu yamaya ulaşana kadar insanların endişelerini gidermeye devam edeceğiz.”

Johnson şu anda Commonwealth toplantısında Ruanda’da ülke dışında.

Parlamentodaki meslektaşlarının %41’i onu görevden almak için oy kullanmasına ve bir komisyon onun parlamentoyu kasten yanlış yönlendirip yönlendirmediğini araştırıyor olsa da, bu ay Muhafazakar milletvekillerinin güven oylamasından kaçtı.

İngiltere’nin güneyinde Dverton ve Honidon ile kuzeyinde Wakefield’de yaşanan kayıpların ardından Muhafazakar Parti lideri Oliver Dowd, artık değişmesi gerektiğini söyleyerek istifa etti.

READ  Dustin Johnson, Suudi Golf Ligi'ne katılmak için yaklaşık 125 milyon dolar ödedi

“Dün parlamento seçimleri partimiz üzerinde yıkıcı bir etki yaptı.

“İşe her zamanki gibi devam edemeyiz. Birilerinin sorumluluk alması gerekiyor. Bu durumda göreve devam etmemin doğru olmadığına karar verdim.”

Birkaç Muhafazakar milletvekili, Dowden’ı desteklemek için tweet attı ve Johnson’ın liderliğine karşı bir rönesans öneren haber raporlarının sonuçlarından sorumlu olmadığını söyledi.

Johnson, partisinin kurallarına göre bir yıl daha gensoru önergesine itiraz edilemezken, milletvekilleri kendi geleceklerinden korktukları için teklif süresini kısaltmaya ve yeni bir referandum getirmeye karar verebilirler.

Johnson’ın üst düzey kabinesinden gelen istifa dalgası, başbakanı görevden almanın başka bir yolu olarak görülüyor.

Bir sonraki ulusal seçimin 2024’te yapılması planlanıyor, ancak daha erkene alınabilir.

‘Git şimdi’

Muhafazakarlar, güneybatı İngiltere’nin derin muhafazakar bölgelerinde, Diverton ve Honidon’da 24.000’den fazla oy kaybettiler ve burada merkezi Liberal Demokratlar tarafından 6.000’in üzerinde bir çoğunlukla mağlup edildiler.

Liberal Demokratlar, diğer Muhafazakar milletvekillerinin partinin güney merkezindeki koltuklarını kaybetme riskiyle karşı karşıya oldukları İngiliz parlamento ara seçimlerinde devrilenlerin büyük çoğunluğu olduğunu iddia ettiler.

Johnson zafer konuşmasında, “Git, şimdi git” dedi.

“Boris Johnson her gün ofiste sıkışıp kaldığı için daha fazla utanç, kafa karışıklığı ve ihmal getiriyor” dedi.

Wakefield’ın İngiltere’nin kuzeyindeki ayrı meclis koltuğunda, ana muhalefetteki İşçi Partisi de Muhafazakar Parti’yi mağlup etti. devamını oku

İşçi lideri Khair Stormer yaptığı açıklamada, “Wakefield, ülkenin Muhafazakarlara olan inancını kaybettiğini gösterdi. Bu karar Muhafazakar Parti’nin enerji ve fikir eksikliğine ilişkin açık bir karardır.” dedi.

Johnson, 2019 ulusal seçimlerinin otuz yılında Muhafazakarları ezici bir çoğunluğa götürdü ve partisinden kuzey ve orta İngiltere’deki geleneksel işçi oylama bölgelerinde kazanma yeteneğinden dolayı övgü aldı.

Ancak Wakefield’in kaybı, 2024’teki bir sonraki ulusal seçimde bu bölgeleri geri kazanma yeteneğinin tehlikeye atıldığını gösterebilir.

READ  Johnny Depp Amber Heard'ı İtiyor 10 Milyon Dolarlık Kararımın Haklı Olduğunu Duydu

Ara seçimler, biri parlamentoda pornografi gördüğünü kabul eden ve diğeri onu genç bir çocuğa cinsel tacizde bulunmakla suçlayan bir dizi Muhafazakar milletvekilinin istifasıyla tetiklendi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Londra’da Alistair Smouth tarafından hazırlanan Rapor, Kigali’de Andrew McSkill tarafından hazırlanan Ek Rapor; Düzenleme Elizabeth Piper ve Toby Chopra

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.