İklim etkileri çok çeşitli insan hastalıklarını şiddetlendirdi İklim krizi

Patojenlerin neden olduğu insan hastalıklarının yarısından fazlasının, bir noktada iklim kriziyle bağlantılı etkiler tarafından şiddetlendiği, hastalık ve iklim riskleri arasındaki bağlantıya ilişkin yeni ve kapsamlı bir araştırma bulundu.

Zika, sıtma, dang, chikungunya ve Covid-19 gibi hastalıklar, ısı dalgaları, orman yangınları, aşırı yağış ve sel gibi iklim etkileriyle daha da kötüleşti. Araştırmacılar, toplamda, bu çeşitli etkilerin hastalık bulaşmasını kötüleştirmek için 1000’den fazla farklı yola, daha geniş toplumsal adaptasyonlara yönelik “birçok” tehdidin bir süvarisine sahip olduğunu yazdı.

Küresel ısınma ve değişen yağış düzenleri sivrisinekler, keneler ve pireler gibi hastalık vektörlerinin yelpazesini genişleterek sıtma, Lyme hastalığı, Batı Nil virüsü ve diğer koşulların yayılmasına neden oluyor.

Fırtınalar ve seller insanları yerinden eder ve onları gastroenterit ve koleraya neden olan patojenlerle yakın temasa sokar; iklim etkileri ise insanların belirli patojenlerle başa çıkma yeteneğini zayıflatır; örneğin kuraklık, yetersiz temizlik, ishal, tifo ve diğer hastalıklara yol açabilir. hastalıklar.

Araştırmayı yöneten Hawaii Üniversitesi’nden jeolog Camilo Mora, “Bir Pandora’nın kutusunu açıyoruz” dedi. “İklim değişikliği nedeniyle dünya çapında bu tetikleyiciler var, 1.000’den fazla. Dışarıda serbest bırakılmayı bekleyen hastalıklar var. Sanki bir aslana sopa atıyoruz – bir noktada aslan gelip ısıracak. eşek.

Araştırmacılar, çeşitli iklim riskleri ve bulaşıcı hastalıklar arasındaki bağlantıları incelemek için 70.000’den fazla bilimsel makaleyi taradı. Bu makalelerden bazıları, insan kaynaklı iklim krizinin başlangıcından 700 yıl öncesine kadar uzanan kanıtlara bakıyor. Bu makalelerde bahsedilen 375 farklı bulaşıcı hastalıktan araştırmacılar, yarıdan fazlasının 218’inin şu anda küresel ısınmanın daha yaygın iklim etkileriyle daha da kötüleştiğini buldular.

Makaleye göre, bulaşıcı hastalıkların küçük bir kısmı, yaklaşık %16’sı iklim etkileriyle azaldı. Doğa İklim Değişikliği kategorisinde yayınlandı. Çalışmanın ortak yazarı Kira Webster, hastalık veri tabanı büyüdükçe, “artan sera gazı emisyonlarından ne kadar etkilendiğimizi gösteren çok sayıda vaka incelemesinden hem büyülendik hem de üzüldük” dedi. .

İklim krizi, hastalık taşıyan yarasalar gibi vahşi yaşamı insanlara daha yakın yeni alanlara sürükleyebilecek yangınlar ve sellerden kaynaklanan habitat bozulması gibi çeşitli şekillerde Covid’in yayılmasını daha da kötüleştirebilir. Mora, birkaç yıl önce Kolombiya’yı kasıp kavuran şiddetli yağmurlar sırasında sivrisineklerde bir artış yaşadıktan sonra chikungunya’ya yakalandığını ve eklemlerinde kronik ağrıdan muzdarip olduğunu söyledi.

“Bizim için zararlı olan patojenlerimiz varsa, iklim değişikliği her birini almaya çalışıyor” dedi. “Bunu hala ciddiye almamamız beni şok ediyor.”

Dünya Sağlık Örgütü uyardı İklim krizi “kalkınma, küresel sağlık ve yoksulluğun azaltılmasında son 50 yıllık ilerlemeyi tehdit ediyor” ve 2030’dan 2050’ye kadar sıtma ve dizanteri gibi artan hastalıklardan her yıl 250.000 kişinin daha öleceğini tahmin ediyor. yanı sıra yetersiz beslenme ve ısı stresi.

İklim, Sağlık ve Küresel Çevre Merkezi direktörü Aaron Bernstein, yeni araştırmanın “iklim şoklarının dengede, mikroplarla savaşmadaki zorlu görevimizi daha da zorlaştırdığını göstermek için incelenenlerin etkileyici bir madeni” olduğunu söyledi. Çalışmaya dahil olmayan Harvard Üniversitesi.

Bernstein, “İklim bilimi, iklim değişikliğinin dünyanın birçok bölgesini çok sıcak, çok kuru, çok ıslak ve nihayetinde insanların geçimlerini sürdürmeleri için çok uygunsuz hale getirdiğini gösteriyor” dedi.

“İnsanların kitlesel göçü menenjitten HIV’e kadar her türlü salgını tetikleyebilir. Kısacası istikrarsız bir iklim, bulaşıcı hastalıkların kök salması ve yayılması için verimli bir zemin oluşturur.”

READ  Rusya, NASA uzay istasyonunun daha önce bildirilenden çok daha az çıktığını söyledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.