İkinci büyük ABD Yüksek Mahkemesi sızıntısı soruşturma çağrısında bulundu

Washington, Kasım 19 (Reuters) – New York Times’ın haberine göre, kürtaj karşıtı eski bir lider, 2014’te ABD Yüksek Mahkemesi’nde doğum kontrol haplarıyla ilgili önemli bir davanın sonucu hakkında önceden bilgilendirildiğini söyledi. Hâlâ dönüm noktası niteliğindeki kürtaj hakları kararının yayılmasından dolayı sersemlemiş durumda.

Times Rev. Rob Schenck tarafından alıntılanmıştır.

Alito, çoğunluk görüşünün yanı sıra Roe v. Wade’in kararını bozan yakın tarihli bir görüş, her ikisi de dini sağın zaferi.

Baş Yargıç John Roberts’a yazdığı bir mektupta ve The Times’a verdiği bir röportajda, Washington’da evanjelik bir kar amacı gütmeyen kuruluşa liderlik eden Schenck, Burwell v. Hobby Lobby’nin kararından önceden haberdar olduğunu söyledi. hakları, gazete dedi.

Schenk, kararla ilgili bilgisini bir halkla ilişkiler kampanyası hazırlamak için kullanıyor ve Times, Hıristiyan evanjelikler tarafından yönetilen bir el sanatları mağazası zinciri olan Hobby Lobby’nin başkanına karşı açılan davayı da kazanacağını söylüyor.

Alito yaptığı açıklamada, kendisinin veya eşinin 2014 kararını sızdırdığına dair herhangi bir iddianın “kesinlikle yanlış” olduğunu söyledi.

Ne Schenck ne de Baş Yargıç Roberts, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Senato Yargı Komitesi Başkanı Demokrat Senatör Dick Turpin, yazılı bir açıklama yaparak komitenin iddiaları incelediğini söyledi. Kongre’yi, Yüksek Mahkeme için bir davranış kuralları oluşturacak bekleyen yasayı geçirmeye çağırdı. Şu anda Yüksek Mahkemede görev yapan yargıçların, Durbin’in “kabul edilemez” olarak nitelendirdiği alt federal mahkemelerdeki yargıçlar için bağlayıcı protokollere uymaları gerekmiyor.

New York Demokratı ABD Temsilcisi Montere Jones, Twitter’da şunları yazdı: “Bugünkü NY Times köşe yazısı, Yargıç Alito’nun 2014 tarihli bir görüşünü Hobby Lobby’ye sızdırdığını şiddetle öne sürüyor ve aşırı sağcı bağışçı sınıfın, Yüksek Mahkeme Yargıçlar, Meclis Yargı Komitesi bunu elimizden gelene kadar araştıracak.”

READ  En iyi Black Friday oyun dizüstü bilgisayarı fırsatları hafta sonu boyunca hala mevcut

İlerici yargı grubu Demand Justice’in yönetici direktörü Brian Fallon, The Times’ın raporunun “mahkemedeki Cumhuriyetçi yargıçların cüppeli politikacılardan biraz daha fazlası olduğunun en son kanıtı” olduğunu söyledi.

Rhode Island Demokratı ABD’li Senatör Sheldon Whitehouse, Twitter’da “Bir sorununuz olduğunu kabul etmek, iyileşmenin ilk adımıdır. SCOTUS’ta sorunlar çok derindir.”

Mahkeme inceleme altında

Elli yıllık kürtaj haklarını deviren Roe’yu devirmek için çoğunluk görüşünün bir taslağı Mayıs ayında sızdırıldı ve eleştirmenlerin muhafazakar çoğunluğunu siyasallaştırmakla suçladığı mahkemenin uygulamalarının incelenmesine yol açtı. Kamuoyu yoklamalarına göre, mahkemeye halkın desteği tüm zamanların en düşük seviyesinde.

Alito, Haziran ayında karar açıklandığında onaylanan Karaca sızıntısını “ağır bir ihanet” olarak nitelendirdi.

Times, Schenck’in mahkemeye ulaşmak için yıllarca çalıştığını ve 2014 yılının Haziran ayının başlarında yıldız bağışçıları Ohio’lu çift Donald ve Gayle Wright, Yargıç Alito ve karısı Martha ile yemek yediğini aktardı. Ann.

Schenck, Wright’lardan birinin kendisine Alito’nun Hobby Lobby görüşünü yazdığını ve bunun kendisi için yararlı olacağını söylediğini söyledi. Üç hafta sonra açıklanan karar, aile şirketlerinin doğum kontrol sigortası için ödeme yapmasına izin verilmesinin din özgürlüklerini ihlal ettiğini söylüyor.

Alito yaptığı açıklamada, “Hobby Lobby davasındaki kararın veya Mahkeme’nin mütalaasının Wright’lara benim veya eşim tarafından dikte edildiği iddiası tamamen yanlıştır” dedi.

Alito’nun yaptığı açıklamada, “Eşim ve ben, Wright ailesiyle birkaç yıl önce Yüksek Mahkeme Tarih Derneği’ne verdikleri güçlü destek nedeniyle tanıştık ve o zamandan beri gelişigüzel ve tamamen sosyal bir ilişkimiz oldu.”

“Wright’ların gizli bilgileri elde etmeye veya yaptığım resmi veya özel herhangi bir şeyi etkilemeye yönelik herhangi bir girişimini asla tespit etmedim ve öyle yapmış olsalardı buna şiddetle karşı çıkardım.”

Times’ın bildirdiğine göre, Gayle Wright bir telefon görüşmesinde bu tür bilgileri aldığını veya gönderdiğini yalanladı.

READ  Johnson Brunson'ın Mavericks'ten ayrılması ve 'kurs' izle Nix ile imzalaması bekleniyor.

Yorum için hemen ulaşılamadı.

Matt Spetalnick, Laura Sanicola ve Nate Raymond tarafından hazırlanan rapor; Daniel Wallis’in kurgusu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.