İki Partili Senato Komitesi Seçim Sayma Yasasını Yeniden Yazmayı Kabul Etti

WASHINGTON – Kongre sertifikasyonuna müdahale etmek için Başkan Donald J. Çarşamba günü iki partili bir senatör paneli, Trump’ın 6 Ocak 2021’de kötüye kullanmaya çalıştığı yasanın yerine 135 yıllık seçim sayımı yasasını modernize etmek için yeni bir yasa önerdi. Seçim yenilgisi.

Yasa, 6 Ocak’ta Capitol’e yapılan saldırının ardından mevcut yasanın nasıl istikrarsızlaştırılabileceğini gösterdikten sonra bir başkandan diğerine barışçıl bir geçişi garanti etmeyi amaçlıyor. Bir önlem, Kongre resmi sayımını yaptığında milletvekillerinin bir eyaletin seçim oylarına meydan okumasını zorlaştırabilir. Ayrıca, başkan yardımcısının kararlar üzerinde takdir yetkisine sahip olmadığını açıklığa kavuşturmakta ve başkanlık geçişini başlatmak için prosedürler belirlemektedir.

İkinci yasa tasarısı, seçim görevlilerine yönelik tehdit ve gözdağı verme cezalarını artıracak ve postayla gönderilen oy pusulalarının Posta Servisi tarafından ele alınmasını iyileştirecek önlemleri teşvik edecek.

Ocak ayında seçim sayım sürecini düzenleyen yasada uzun süredir devam eden kusurları ortaya çıkardı. 6 Olaylar karşısında şoke olan iki partili bir yasa koyucu grubu, Maine Cumhuriyetçi Senatörler Susan Collins ve Batı Virginia Demokratı Joe Manchin III liderliğinde toplanıyor. Aylarca yeniden yazmayı kabul etmeye çalışmak.

16 senatör ortak bir açıklamada, “Başından beri, iki partili grubumuz, 1887 tarihli eski ve belirsiz Seçim Sayım Yasası’nın eksikliklerini gidermek için mevzuat hazırlama vizyonunu paylaştı.” Dedi. “Meslektaşlarımız arasındaki birçok toplantı ve tartışma ve çeşitli seçim uzmanları ve hukuk bilginleriyle yaptığımız görüşmeler sayesinde, Başkan ve Başkan Yardımcısı için seçim oylarının onaylanması ve sayılması için açık yönergeler belirleyen mevzuat geliştirdik.”

Yazarlar, tartışmalı ve nihai bir geçişle sonuçlanabilecek yasayı garanti altına almak için gereken minimum 10 Cumhuriyetçi senatörden yoksun olsalar da, bu yıl yapılacak bir oylama için yeterli desteği almayı umuyorlar.

READ  Dow Jones Vadeli İşlemleri: Piyasa Rallisi Temel Teste Koşuyor; İşte şimdi yapılacaklar

Yasama çabası, Kongre’nin geleneksel olarak düzenli seçim oylarını saymasıyla ortaya çıkan 6 Ocak saldırısından sonra başladı; bu, göreve başlamadan önce cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının son resmi teyidiydi.

İsyandan önce Sn. Trump, Senato başkanı olarak oturuma başkanlık eden Başkan Yardımcısı Mike Pence’i seçim sahtekarlığı iddialarını öne sürerek tek taraflı olarak sayımı engellemeye ikna edemedi.

Yeni yasa esas olarak seçim oylarını manipüle etmeye odaklanıyor ve bazı eyaletlerin 2020’deki Demokratik zaferlerin ardından insanların oy kullanmasını zorlaştırmak için yeni yasalar çıkardıktan sonra Demokratlar tarafından aranan daha geniş oy korumalarını içermiyor. Senato Cumhuriyetçiler daha önce O oy davayı engelledi.

Belirli hükümler üzerindeki anlaşmazlıklara rağmen, Kongre’de oy sayımı yasasını güçlendirmek için bazı adımların atılması gerektiğine dair yaygın bir kanaat var.

Kentucky Cumhuriyetçisi ve Azınlık Lideri Senatör Mitch McConnell Salı günü gazetecilere verdiği demeçte, “Oy sayımı yasasının düzeltilmesi gerekiyor.”

Oy sayımını elden geçirme önerisine göre, bir eyalet valisi, bir cumhurbaşkanlığı anketinin ardından eyaletin seçmen listesini sunmaktan sorumlu tek yetkili olarak belirlenecek ve diğer yetkililerin bunu yapması engellenecek.

Bir eyaletin seçim sayımına itiraz etmek için anlamsız girişimleri önlemek amacıyla, bir Meclis üyesi ve bir senatörün mevcut sınırından önemli bir artış olan bir itirazda bulunmak için Meclis ve Senato’nun en az beşte birini gerektirecektir. İtirazlar yine de Meclis ve Senato çoğunluğu tarafından sürdürülmelidir.

2020 başkanlık geçişi konusundaki çıkmazın ardından, Trump yönetim yetkilileri ilk olarak Başkan seçilen Joseph R. Biden Jr. için fon ve ofis alanı sağlamayı reddettiği için, birden fazla adayın iktidarı ele geçirme hazırlıklarına başlamak için yasayı değiştirmesine izin verme kararı tartışmalıydı.

Bay. Bay Trump ve müttefikleri. Bay. Pence’i almak için yapılan baskının ardından yasa, başkan yardımcısının rolünün esas olarak törensel olduğunu ve “yetkisi olmadığını” şart koşuyor. Yalnızca seçmenler üzerindeki anlaşmazlıklara karar verin, kabul edin, reddedin veya karar verin.”

READ  Trump 'özel usta' talebini yineliyor, ancak yargıcın bazı sorularını açıklıyor

Bayan Collins’e ek olarak, iki partili grubun diğer Cumhuriyetçi üyeleri, Batı Virginia’dan Senatörler Shelley Moore Capito, Güney Carolina’dan Lindsey Graham, Alaska’dan Lisa Murkowski, Ohio’dan Rob Portman, Utah’tan Mitt Romney, Nebraska’dan Ben Sasse, Kuzey Carolina’dan Thom Tillis ve Indiana’dan Todd Young.

Maryland Senatörü Benjamin L. Cardin, Delaware’den Chris Koons, Connecticut’tan Christopher S.. Murphy, New Hampshire’dan Gene Shaheen, Arizona’dan Kirsten Sinema ve Virginia’dan Mark Warner, Mr. Manchin hariç, Demokratlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.