İç Güvenlik bekçisi, Gizli Servis metinlerini alma planını durdurdu

Yorum

İç Güvenlik Departmanı’nın baş bekçisi, karara ve Washington Post tarafından incelenen iç kayıtlara aşina dört kişiye göre, bir soruşturma ekibinin silinmiş Gizli Servis metinlerini almak amacıyla bu yıl ajan telefonlarını toplama girişimini iptal etti.

Şubat ayının başlarında, bunu öğrendikten sonra Gizli Servis metin mesajları kısmen imha edildi Yeni ekipmana geçiş yapan Müfettiş General Joseph V. Kongreye rapor sunan iki hükümet muhbirine göre, Gaffery’nin ofis personeli, telefonlarından mesajları almalarına yardımcı olacak veri uzmanlarını istemek için tüm DHS kurumlarıyla iletişime geçmeyi planlıyor.

Ancak o ayın sonunda, Gaffari’nin ofisi herhangi bir ajans telefonunu toplamamaya veya incelememeye karar verdi. Üç kişinin sonuçlarına göre özetlenmiştir.

En son ifşa, Demokrat milletvekillerinin Gaffari’nin ofisini, 6 Ocak 2021’de Başkan Donald Trump’ın destekçileri tarafından Capitol’e yönelik şiddetli saldırıya yanıt olarak ajansın eylemlerini ciddi şekilde soruşturmamakla suçlamasıyla geldi.

Gaffari yazdı Mektup Bu ay Temsilciler Meclisi ve Senato İç Güvenlik Komitelerine, saldırı anındaki Gizli Servis metin mesajlarının “yok edildiğini” söyledi. Ancak ofisinin ilk olarak Aralık ayında silmeyi keşfettiğini ve milletvekillerini uyarmadığını veya telefonları incelemediğini hemen açıklamadı. Kongre’yi, yönetimin son günlerinde İç Güvenlik Bakanlığı’nı yöneten iki üst düzey Trump ataması da dahil olmak üzere diğer metin mesajlarının eksik olduğu konusunda uyarmadı.

Cuma gecesi, Gaffari’nin bir sözcüsü yeni keşif hakkında yorum yapmayı reddeden bir bildiri yayınladı.

Açıklamada, “Çalışmamızın bütünlüğünü korumak ve ABD Başsavcılığı yönergelerine uymak için DHS OIG, devam eden incelemelerin veya cezai soruşturmaların varlığını onaylamaz veya yorumlamaz ve Kongre ile iletişimimizi tartışmaz” dedi.

Arizona Valisi Doug Ducey’nin (sağda) eski danışmanı olan Gaffari, Trump tarafından aday gösterilmesinin ardından Temmuz 2019’dan bu yana görevde.

DHS sözcüsü Marsha Espinoza, ajansın müfettişlerle işbirliği yaptığını ve “6 Ocak’taki duruşmalar için metin mesajlarını ve diğer materyalleri kurtarmak için her yolu araştırdığını” söyledi.

Trump Homeland Security’nin 6 Ocak’ta Wolf ve Cuccinelli’ye yaptığı konuşmalar kayıp

READ  MLB All-Star sub listesi, Mariners' Ty France ve Dodgers' Freddie Freeman tarafından vurgulanıyor.

Federal binaları koruyan DHS kurumu olan Federal Koruma Servisi, bekçi köpeği tarafından aranan bazı metin mesajlarının silindiğini tespit ettikten sonra, kayıp metinleri ve diğer kayıtları kurtarmak için kanıtları olmadığını söyleyerek telefonları baş müfettişin müfettişlerine verdi. Hassas bir soruşturmayı tartışmak için anonimlik koşuluyla konuşan projeye aşina olan üç kişiye göre kendi başlarına.

İnsanlar, baş müfettişliğin ofisindeki kıdemli bir adli tıp analistinin Merkezi Güvenlik Servisi telefonlarını toplamak için adımlar attığını söyledi. Ancak 18 Şubat Cuma gecesi geç saatlerde, Gaffari’nin yönetim ekibine rapor veren birkaç temsilciden biri, müfettişlere telefonları almamalarını ve onlardan herhangi bir veri almamalarını söyleyen bir e-posta yazdı. The Post ile paylaşılan bir gönderi.

Personel müfettişleri, kısa mesajların veya kaybolmuş olabilecek diğer verilerin alınmasına yardımcı olmak için Ocak ayı sonlarında ve Şubat ayı başlarında tüm DHS kurumlarına bir mektup hazırladı. Ama Gaffari’nin yönetim ekibi Üçlü daha sonra bu taslağı değiştirdi ve ajanslar telefon mesajlarını 6 Ocak’a kadar alamazlarsa, “mevcut olmayan verilerin ayrıntılı bir listesini sağlamaları ve bilgilerin neden mevcut olmadığına dair bir neden sunmaları” gerektiğini söyledi. “

Gaffari, Şubat ayı sonlarında, Trump yönetimi altındaki DHS’deki iki üst düzey yetkilinin metin mesajlarının kayıp olduğunu ve Ocak 2021’de işten ayrıldıklarında hükümet telefonlarının “sıfırlanması” sırasında kaybolduğunu öğrendi. tarafından elde edilen bir iç kayıt Hükümet gözetiminde program. Ancak bekçi köpeğinin eylemleri hakkında bilgi verilen dört kişiye göre, Gaffari departmanının liderliğine kayıtları neden korumadıklarını veya onları kurtarmaya çalışmadıklarını açıklamak için baskı yapılmadı. Gaffari ayrıca Kongre’yi eksik kayıtlar konusunda uyarmadı.

Bu ve diğer tutarsızlıklar, kilit Demokratları saldırıyı ve İç Güvenlik Bakanlığı’nı soruşturmaya sevk etti. Gizli Servise teslim olun ve Gaffari’yi soruşturmadan çekilmeye çağırır.

Temsilciler Meclisi İç Güvenlik Komitesi ve Ocak. 6 Soruşturma ekibinin başkanı Benny G. Thompson (D-Miss.) ve Müfettiş Genel Gözetim Komitesi Başkanı Carolyn B. Maloney (D-N.Y.), Salı günü Cuffari’ye yazdığı bir mektupta, duruşmayı yapabileceğine “güvenmediklerini” söyledi.

READ  Sydney şiddetli yağmur nedeniyle 'hayatı tehdit eden acil durum' ile karşı karşıya

Senato Adalet Komisyonu Başkanı Sen. Richard J. Durbin (D-Ill.), Cuma günü bir bildiri yayınladı ve kayıp mesajların “çok ciddi bir mesele” olduğunu söyledi ve Adalet Bakanlığı’nın müdahale etmesini istedi.

Durbin yaptığı açıklamada, “Başmüfettiş Gaffari’nin bu kısa mesajların silindiğini öğrendikten sonra hemen harekete geçmemesi, artık bu soruşturmanın kendisine emanet edilmemesi gerektiğini açıkça ortaya koyuyor” dedi. Bu yüzden bugün Başsavcı Garland’a bu kısa mesajlara ne olduğunu öğrenmesi ve sorumlulardan hesap sorması için bir mektup gönderiyorum.”

Gaffari’den 9 Ağustos’a kadar milletvekillerine yanıt vermesi istendi.

Gaffari, bu ay, Ofisinin ülkenin en büyük üçüncü kurumu olan İç Güvenlik Bakanlığı’nı denetleme işinin bir parçası olarak yürüttüğü düzinelerce soruşturmadan biri olan Gizli Servis metin mesajlarına yönelik bir ceza soruşturması başlattı. Kongredeki Demokratlar da dahil olmak üzere pek çok kişi, Gaffari’nin kayıtların aylar önce silindiği gerçeğini soruşturmaya zorlanmadığı için soruşturmanın zamanlaması ve kapsamı konusunda şüpheciydi. DHS, Gizli Servis, Federal Güvenlik Servisi ve Göçmenlik ve Sınır Koruma gibi kurumları içerir.

Üç kişi, sorunu çözmeye hazır yetkili yetkililere ve işbirliği yapmaya istekli federal kurumlara rağmen, sorunu nasıl çözeceğini bilemeyen bir ofisin portresini çizerek, kayıp metin mesajlarını nasıl ele aldığını anlattı.

Bu yıl teşkilattan ayrılan genel müfettişlik ofisinin eski bir üst düzey yöneticisi, Gaffari’nin ofisinin, yöneticiye bu yılın başlarında, örtbas etmeyle ilgili devam eden adli tıp çalışmalarını “durdurması” için dairenin üst düzey adli tıp uzmanını araması talimatını verdiğini söyledi. Servis telefonları.

Eski üst düzey yönetici, ofiste olmadığı için isminin açıklanmaması koşuluyla yaptığı konuşmada, “Bu, genel müfettişin ön bürosunun talimatıyla yapıldı” dedi.

Ghaffari’nin ofisi, milletvekillerinin onu istifaya çağırdığı bir günde açıklamalar yapmaya devam etti. Tweetlendi Çalışmalar için kazandıkları ödüller hakkında. Bu ödüller, Genel Müfettişi destekleyen bağımsız bir yürütme kurumu olan Dürüstlük ve Performans Genel Müfettiş Konseyi’ndendir.

READ  Çin 'yasadışı, sorumsuz' gerçek zamanlı askeri tatbikata başladı - Tayvan

Mektuplarında Thompson ve Maloney, Meclis’ten kayıp Gizli Servis belgelerine ilişkin soruşturmada Gaffari’nin yerine geçecek birini bulmasını istedi.

Konseyin icra direktörü Alan F. Boehm bir e-postada, konseyin, yalnızca Cuffari’nin kendini geri çekmeye karar vermesi ve yerine yeni birini bulmalarına yardım etmelerini istemesi durumunda yerine geçecek birini bulmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

Gaffari, Meclis ve Senato iç güvenlik komitelerine bir mektup gönderdi Bu ay suçlanan SGizli Servis, Capitol’e yapılan saldırı sırasında ve kendi soruşturması için onları engelledikten sonra metin mesajlarını yok eder.

Gizli Servis yalanladı kötü niyetli Kısa mesajların silinmesi ve silinmesi, telefonlarının önceden planlanmış “sistem geçişinin” bir parçasıdır. Gaffari’nin ofisinin aradığı kitaplardan hiçbirinin kayıp olmadığını söylediler.

Federal Kayıtlar Yasası ve diğer yasalar, federal kurumların devlet kayıtlarını korumasını gerektirir ve devlet kayıtlarının kasıtlı olarak yok edilmesi, para ve hapis cezası gerektiren bir suçtur.

Konuyla ilgili bilgilendirilen dört kişiye ve şirket içi e-postalara göre, Gizli Servis’e ek olarak, Trump’ın İç Güvenlik Bakan Vekili Chad Wolf ve Vekili Ken Cuccinelli’ye kısa mesajları 6 Ocak saldırısına giden önemli bir dönemde kayıptı.

Ancak Cuccinelli ve Wolf, telefonlarını Wolf’un bıraktığı gibi geri aldıklarını söylediler. Cıvıldamak“Tamamen yüklendi” ve DHS’ye mesajlarını korumasını söyledi.

Twitter’dan, kurdu yazdı: “Tüm veri saklama yasalarına uydum ve tüm ekipmanlarımı tam dolu olarak departmana iade ettim. Bitiş noktası. DHS’de tüm metinlerim, e-postalarım, telefon kayıtlarım, programlarım ve daha fazlası var. Eksik verilerle ilgili herhangi bir sorun DHS’ye bildirilmelidir.

Cuccinelli, ayrıca heyecanDHS’den ayrılmadan önce telefonunu teslim ettiğini ve ajansın ayrıldıktan sonra telefonunu “yok etmesini” önerdiğini söyledi.

Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi, Gizli Servis metin mesajlarının “olası yetkisiz silinmesi” hakkında daha fazla bilgi istedi, ancak bu soruşturma, Gaffari’nin teşkilata yönelik cezai soruşturması nedeniyle ertelenebilir. Arşivler, Cuma günü Wolf ve Cuccinelli’den gelen kısa mesajlar hakkında hemen bir yorum yapmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.