Hindistan’da sarıklı bir papa derin duygular uyandırdı

Bu çarpıcı bir görüntü: Katolik Kilisesi’nin Kanada’nın “felaket” yatılı okul sistemindeki rolünden dolayı özür diledikten sonra, Papa Francis kısa bir süre için tam bir yerli başlık taktı, sıra sıra narin beyaz tüyleri renkli, boncuklu bir başın etrafına bağlandı. Aşiret çocukları için.

Bir yatılı okuldan kurtulan Şef Wilton Littlechild, Pazartesi günü Francis’e kaskı takdim etti ve birkaç okuldan kurtulan dahil olmak üzere Alberta, Masquais’teki bir seyircinin tezahüratları arasında kafasına yerleştirdi.

Vatikan ve Papa bu jesti açıkça takdir ettiler: Francis, başörtüsünü aldıktan sonra, geçmişte Holokost’tan kurtulanlara saygının bir göstergesi olarak Littlechild’ın ellerini öptü.

Vatikan, o anın sembolik anlamını açıkça anladı ve fotoğrafı Vatikan gazetesi L’Osservatore Romano’nun ön sayfasına “Alçakgönüllü bir şekilde özür dilerim” başlığıyla yerleştirdi.

Başlıklar tarihsel olarak Kızılderili savaş şefleri ve savaşçıları tarafından giyilen bir onur sembolü olmuştur. Örneğin pek çok ova kabilesi için bir başlığa yerleştirilen her tüy önemlidir ve nezaket veya cesaretle kazanılmalıdır. Bazı günümüz Kızılderili liderlerine, dualar ve şarkılar eşliğinde düzenlenen törenlerde savaş boneleri verildi.

Bununla birlikte, bu saygıdeğer regalia, on yıllardır kabileden popüler kültüre asimile edilmiş bir imajı yansıtıyor ve Hollywood filmlerinden her şeye klişeleri besliyor. Moda podyumları Cadılar Bayramı kostümleri için.

Yerli kabilelerden bazıları, bu hareketi, Francis’in özür dilediği kilise okullarında geçmişteki tacizlerle tutarsız bulduklarını söyledi.

Kanada’daki Kahnawake Mohawk kabilesinin bir üyesi ve bir kabile savunucusu ve politika analisti olan Russ Diabo, sahneyi “çelişki” ve papanın açıklamalarını “basit” olarak nitelendirdi.

Diabo Twitter’da şunları söyledi: “Katolik Kilisesi ve Kanada tarafından kilit federal işbirlikçiler / okuldan sağ kalanlar olarak tanımlanan ortak ‘uzlaşma’ gündemi için bir mitoloji yaratmada işbirliği yapıyor!”

READ  6 Ocak'ta Trump Pentagon'un önemli yetkililerinin telefonlarından gelen kısa mesajlar silindi

“Bunun hakkında söyleyecek çok şeyim var ve bu olumsuz” diye tweet attı. Joe Horse Capture, Los Angeles’taki Amerikan Batı Audrey Müzesi’nde Yerli Koleksiyonları Başkan Yardımcısı ve Amerikan Yerlileri Tarihi ve Kültürü Küratörüdür.

“Olumlu bir şey söyleyemiyorsan, hiçbir şey söyleme” mantrasını uyguluyorum. Ama dürüst olacağım, zor!” A’aniiih Nation’ın bir üyesi olan Horse Capture’ı ekledi.

Kanada’da 150.000’den fazla yerli çocuk, devlet tarafından finanse edilen Hıristiyan okullarına gitmeye zorlandı. 19. yüzyıldan 1970’lere kadar onları evlerinin ve kültürlerinin etkisinden izole etmek için çaba sarf edildi. Amaç, onları Hıristiyanlaştırmak ve önceki Kanada hükümetlerinin üstün gördüğü ana akım topluma entegre etmekti.

Eski okullarda yüzlerce mezar yerinin keşfi Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki okullar geçen yıl uluslararası ilgi gördü.

ABD merkezli önde gelen bir yerli haber ajansı olan ICT, savaşın papalık ziyaretiyle ilgili haberlerinin merkezine savaş sandığını yerleştirmeme konusunda bilinçli bir karar verdi.

“Papa’nın başörtüsünü taktığını görünce ‘Kesinlikle hayır’ diye düşündüm. O fotoğrafı biz yayınlamadık,” dedi eski Indian Country Today ICT editörü Jordan Bennett-Bake. “Okuyucuları Papa’nın özründen ve o sandalyelerde oturan ve onun her sözünü dinleyen hayatta kalanların hikayelerinden uzaklaştırıyor. Onlarca yıldır bekledikleri bir şey.

“Papa’ya ve tüm kuruma gerçek bir inceleme yapılması gereken Aborijin halkının seçimleri hakkında gereksiz gürültü yaratıyor.”

Güney Dakota, Pine Ridge’deki Red Cloud Indian School’da Truth and Healing’in yönetici direktörü Maka Black Elk, sahneyi Twitter’da anlattı. Bir “#Doozoon anı.”

Kara Elk, “#PopeFrancis başörtüsünü çevreleyen retorik talihsiz” dedi. “O sormadı. Bu onun hatası değildi. Ancak sunucuların bunun diğer kabileleri nasıl hissettireceğini düşünmedikleri de açık.

Kara Elk daha sonra bir telefon röportajında, papanın başlığına verilen karışık tepkinin “Yerlilerin gerçekliğini ve geçmiş hakkında daha fazla konuşma ihtiyacını yansıttığını” söyledi.

READ  Avustralya Seçim Canlı Duyuruları: Seçmenler Scott Morrison'ın kaderine karar veriyor

“Bence Müdür Littlechild bu anı onurlandırmanın önemli olduğunu hissetti, önemli bir andı” diye ekledi.

Littlechild sözcüsü Salı günü yorum isteyen bir mesaja hemen yanıt vermedi.

Ancak Keyshawn Littlechild, büyükbabasını savunmak için bir Facebook gönderisi kullandı ve Francis’e kendi kasklarından birini verdi.

İnsanların büyükbabamı dövdüğünü görmek beni korkutuyor ve ne kadar saygı gösterilmesi gerektiğini anlıyorum, ancak günün sonunda Papa af dilemek için maskelere geldiği için saygı gösterdi” diye yazdı.

Littlechild’i savunmaya gelenler arasında eski bir First Nations şefi ve yatılı okuldan kurtulan Phil Fontaine de vardı.

Fontaine, “Şef Littlechild onun protokolünü izledi,” dedi. “Bu tür hediyeler için bir protokol var. Büyüklere gitti ve hediyeyi şefe vermek için izin istedi. Buradaki örf ve protokollere uymaları tamamen uygun.

First Nations yaşlı ve okuldan sağ kurtulan John Cryer, özrün ardından düzenlediği basın toplantısında, jestin kabile liderlerine atıfta bulunduğunu ve “onu toplumdaki liderlerimizden biri olarak kabul ettiğini söyledi.

Cryer, “Bu adama bir övgü, yaptığı işe bir övgü ve kabul ediyor … işte bizim kabileden bir adam” dedi.

Okanese First Nation’ın eski şefi Marie-Anne Day Walker Pelletier, CTV’ye şunları söyledi: “Gerçekten harika olduğunu düşündüm. Sanırım şimdi tüm şeflerin şefi.

—-

Muskogee, Alberta’dan Nicole Winfield ve Peter Smith ve Toronto’dan Rob Gillies raporlamaya katkıda bulundular. Phoenix’ten kar bildirildi.

——

Associated Press’in dini yayınları, AP’nin The Conversation US ile yaptığı işbirliği ve Lilly Endowment Inc.’in finansmanıyla destekleniyor. Bu içerikten yalnızca AP sorumludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.