Hakeem Jeffries, Nancy Pelosi’nin yerini almak için bir teklif başlattıCNN

Meclis Demokratları muhtemelen New York Temsilcisi Hakeem Jeffries’i seçecek gibi görünüyor Konuşmacı Nancy Pelosi’den SonraKongre’de bir partiye liderlik edecek ilk siyah kişiyi seçmek için potansiyel olarak tarihi bir hamle.

Jeffries Temsilciler Meclisi Demokrat Sözcüsü adaylığını başlattı Cuma günü, meslektaşlarına bir mektup yazarak onları güçlendirip koruyacağına ve saflarını genişleteceğine söz verdi.

Jeffries, “Amerikan halkının yararına, en önemli hükümet dışı önceliğimiz Kasım 2024’te çoğunluğu geri getirmektir” diye yazdı.

Jeffries’in artan gücünün bir işareti olarak, Pelosi, Meclis Çoğunluk Lideri Steny Hoyer ve Meclis Çoğunluk Kırbacı Jim Clyburn, liderlik görevlerinden ayrıldıklarını açıkladıktan sonra hemen onu desteklediler.

Pelosi Cuma günü yaptığı açıklamada, yeni liderler üçlüsünü kutsadı — Jeffries, Massachusetts’ten Temsilci Catherine Clark ve California’dan Temsilci Peter Aguilar. House Democrats’ın liderlik seçimi 30 Kasım’da yapılacak.

Pelosi, “Yeni bir gün doğuyor ve bu yeni liderlerin parti grubumuzu ve Kongremizi verimli bir şekilde yöneteceğinden eminim” dedi.

Clyburn yaptığı açıklamada, “Konuşmacı Pelosi, Kongre ve ulus üzerinde silinmez bir iz bıraktı ve onun hizmetinin devam etmesini ve yeni nesil Demokrat liderlerimize yardım etmek için elinden gelen her şeyi yapmasını dört gözle bekliyorum.” dedi. Hoyer, Jeffries’in “Meclis ve ülkemiz için tarih yazacağını” söyledi.

52 yaşında, Jeffries, kendisinden otuz yıl daha büyük olan Demokrat Parti liderlerinin mevcut üçlüsünden bir nesil geçişini temsil edecek. 2019’da Demokrat Parti’nin genel başkanı oldu ve onu liderlik rolünde görev yapan en genç üye yaptı.

Jeffries Cuma günü yazdığı bir mektupta geçmiş liderliği övdü, ancak “enflasyonla mücadele etmek, demokrasimizi korumak, üreme özgürlüğünü korumak, yeni Amerikalıları hoş karşılamak, yasalar önünde eşit korumayı ilerletmek ve bu ülke genelinde kamu güvenliğini iyileştirmek için daha çok şey yapılmalı” dedi.

Tabandaki meslektaşlarına yasama sürecinde onlara daha fazla güç vereceğine dair güvence verdi ve “Normalliğe dönmeliyiz” yazdı. “Tehlikeli zamanlarda”, Kongre’nin Amerikalılar için “suçla mücadele” ve “tüm üyelerin ve ailelerinin güvenliğini önemli ölçüde artıran” yasa tasarılarını geçirmeye odaklanması gerektiğini söyledi.

Jeffries, Demokrat Parti grubu arasında yaygın bir desteğe sahip.

Pelosi’nin açıklamasından önce, Kongre Siyah Grup Başkanı Ohio Rep. Joyce Beatty, CNN’e parti grubunun Jeffries’i desteklemesini beklediğini söyledi.

Beatty, “Geri çekilirse, Hakeem Jeffries’e oy vereceğim ve Kongre’deki Siyahi Parti Grubu için oylamaya liderlik edeceğim kişi olacağı konusunda netim” dedi. “Her zaman herkes adına konuşmam ama Kongre Siyahi Grup Toplantısının her üyesinin Hakeem Jeffries’e oy vereceğine inandığım için çok rahatım.”

Eski bir Kongre İlerici Grup Toplantısı başkanı olan Wisconsin Temsilcisi Mark Bogan ağırlığını Jeffries’e verdi. CNN’e konuşan Pocan, “Hakeem Jeffries sınıfıma geldi ve ben Hakeem’in büyük bir hayranıyım. “Bence o çok zeki, partide fikir birliğine varmak için iyi bir insan. Bence harika bir lider olacak.

Demokrat milletvekilleri aylardır Pelosi’nin Kongre’den ayrılmasının Jeffries’in önünü açacağını fısıldadılar. Brooklyn doğumlu avukat, 2006 yılında New York Eyalet Yasama Meclisine seçilmeden önce Binghamton’daki New York Eyalet Üniversitesi, Georgetown ve New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Kongre’ye ilk seçimini kazandığından beri New York’un 8. bölgesine hizmet etti. On yıl önce. Trump döneminde Jeffries, İlk Adım Yasası olarak bilinen iki partili ceza adaleti reform tasarısının geçirilmesinde ve ilk duruşmada eski başkanın Meclis Başkanı olarak görevden alınmasının savunulmasında kilit bir rol oynadı. Biden yönetimi sırasında partinin mesajını şekillendirmeye devam etti.

Bazı Temsilciler Meclisi Demokratları, Pelosi dönemine dönmek için çok uzun süre bekledi. 2006 seçimlerinden sonra Meclis Başkanlığını kazandı, 2010 seçimlerinden sonra kaybetti ve 2018 seçimlerinden sonra tekrar kazandı.

Daha önce Pelosi’yi devirmeye çalışan Massachusetts Temsilcisi Seth Moulton, CNN’e “O tarihi bir konuşmacı, inanılmaz derecede başarılı, ancak bence birçok Demokrat yeni bir sayfaya hazır” dedi.

Ancak Pelosi’nin yerine kim geçerse geçsin, Amerikan siyasetindeki en güçlü ve kutuplaştırıcı figürlerden biri olarak onun mirasının gölgesinde çalışacak. Konuşmacı, Ekonomik Bakım Yasasını, 2008 ekonomik teşvik yasasını, 1,9 trilyon dolarlık koronavirüs yardım yasa tasarısını, 1,2 trilyon dolarlık iki partili altyapı paketini ve son olarak Amerika’daki en büyük yatırımı içeren 750 milyar dolarlık sağlık ve vergi yasa tasarısını geçirmede etkili oldu. İklim değişikliğiyle mücadele tarihi.

Kongre’de San Francisco’yu temsilen görev yapmaya devam eden Pelosi, 2022 ara seçimlerinden sonra halefinin beklediğinden daha büyük bir Meclis azınlığıyla ayrılacak. Bazı Demokratlar onun başkan olarak kalmasını istediklerini söylediler.

Pelosi’nin kararı sorulduğunda Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, göğsünü tutarak Pelosi’ye kalması için yalvardığını söyledi.

“Beni arayıp bunu söylediğinde, ona ‘Lütfen fikrini değiştir’ dedim. Sana burada ihtiyacımız var” dedi Schumer.

Bu hikaye ve konu ek geliştirmelerle güncellendi.

READ  Liverpool'a karşı Real Madrid: Canlı 2022 UEFA Şampiyonlar Ligi Final Güncellemeleri Açılış Saati 15:36 ET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.