Güney Kore, Kuzey Kore’nin en az üç füze fırlatacağını söyledi

Japonya Savunma Bakanı Nobuo Kishi, Japonya’nın Kuzey Kore’den biri “düzensiz yörüngede” yaklaşık 750 kilometre (466 mil) uçan en az iki füze fırlattığını duyurdu.

Kishi, füzenin Japonya’nın Özel Ekonomik Bölgesi’nin (EEZ) dışına düştüğünü söyledi.

Geçen hafta ABD’li bir yetkili uyarıldı Python’un yolculuğu sırasında, uydu görüntülerinin başkent Pyongyang yakınlarındaki bir fırlatma sahasında faaliyet göstermesinin ardından Kuzey Kore, kıtalararası bir balistik füze testi için hazırlanıyor gibi görünüyordu.
Biden bir araya geldi Güney Kore’nin yeni Devlet Başkanı Eun Suk Yol Hafta sonu iki lider, ülkeleri arasındaki ortak askeri tatbikatları genişletme olasılığını araştırmaya başlayacaklarını söyledi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un kendisiyle görüşüp görüşmeyeceği sorulduğunda Biden, “Bu dürüst olup olmamasına ve ciddi olup olmamasına bağlı” dedi.

Biden’ın stratejisi bugüne kadar bir yıldan fazla bir süredir Kuzey Kore ile bir çalışma toplantısı sağlamadı.

Bu arada Yoon, Güney Kore ve müttefiklerinin Kuzey Kore’nin kışkırtıcı eylemlerine hazır olduğunu söyledi.

Geçen ay Kim, “güçlendirme ve iyileştirme” sözü verdi. Nükleer güçleri “Mümkün olan en yüksek” hızda.

En son füzeler, Kuzey Kore’nin bu yıl füzelerini test ettiği 16. kez oldu ve ABD, 4 Mayıs’taki kıtalararası balistik füze testinin, fırlatıldıktan kısa bir süre sonra başarısız olduğuna inanıyor.

ABD ordusu ve istihbarat teşkilatları, Pyongyang’ın neredeyse beş yıl içinde ilk yeraltı nükleer testine hazır olabileceğini tahmin ediyor.

CNN Jeremy Elmas. Kevin Liptak, Jessie Yeung ve Paula Hancocks habere katkıda bulundu.

READ  Phyllis İtfaiye Müdürü Joe Gordy, sezona zorlu bir başlangıç ​​yaptıktan sonra

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.