Güney Asya’da aşırı sıcak dalgası ‘gelecek şeylerin bir işareti’

Yeni Delhi (AP) – Uluslararası bilim adamları Pazartesi günü yayınlanan bir çalışmada, son aylarda Hindistan ve Pakistan’ı vuran feci sıcak dalgasının iklim değişikliğinden kaynaklanma olasılığının daha yüksek olduğunu ve bölgenin geleceği için bir vizyon olduğunu söyledi.

Dünya Meteoroloji Örgütü, geniş bir coğrafi alanı etkileyen erken, uzun ısı dalgalarının nadir olduğunu, asırlık bir fenomen olduğunu gösteren tarihsel meteorolojik verileri analiz ediyor. Ancak insan yapımı iklim değişikliğinin neden olduğu küresel ısınmanın mevcut durumu, Bu, ısı dalgalarını 30 kat arttırdı.

Hindistan Enstitüsü’nden iklim bilimcisi Arpita Mondel, küresel ısınmanın sanayi öncesi seviyelerin 2 santigrat derece (3,6 Fahrenheit) üzerine çıkması durumunda, bu tür ısı dalgalarının yüzyılda iki kez ve her beş yılda bir gerçekleşeceğini söyledi. Araştırmanın bir parçası olan Mumbai’deki teknoloji.

Montell, “Bu, gelecek şeylerin bir işareti” dedi.

Sonuçlar muhafazakar: İngiltere Meteoroloji Ofisi tarafından geçen hafta yayınlanan bir analiz, ısı dalgasının iklim değişikliği nedeniyle 100 kat daha yoğun olabileceğini ve benzer yanma sıcaklıklarının her üç yılda bir tekrarlanmasının muhtemel olduğunu ileri sürdü.

Küresel meteorolojik karakter analizi farklıdır çünkü bir ısı dalgasının uzunluk ve alan etkisi gibi belirli yönlerinin büyük ölçüde küresel ısınma tarafından nasıl oluşturulduğunu hesaplamaya çalışır. Çalışmanın bir parçası olan Imperial College London’dan iklim bilimcisi Frடdric Otto, “Bu olayın iklim değişikliğinin ne kadarının arttığının gerçek sonucu, bizim ve (İngiltere) meteoroloji ofisimizin sonuçları arasında bir yerde olabilir” dedi.

Ancak, sıcak hava dalgasının neden olduğu felaketin ne olduğu kesin değil. Hindistan şehirlerinde ve Pakistan’da sıcaklıklar son haftalarda 45C’nin (113F) üzerine çıkmaya devam etti. Pakistan’da Jakobabad ve Ore gibi bazı yerlerde 50C’ye (122F) kadar çıkan sıcaklıklar rapor edildi. Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’nin bazı bölgelerinde sıcaklıklar bu ay 49C’ye (120F) ulaştı.

READ  Wyoming'deki kaybın ardından Cheney, Trump'a ve kendi siyasi geleceğine karşı uzun bir mücadeleye hazırlanıyor

Hindistan, kayıtların 1901’de başlamasından bu yana ülkedeki en sıcak ay olan Mart’ta badanalandı ve Nisan ayında Pakistan ve Hindistan’ın bazı bölgelerinde kaydedildi. Etkiler katmanlı ve yaygın: Pakistan’da bir buzdağı patlıyor, Selin aşağı gönderilmesi; Hindistan’da erken ısı yanmış buğday bitkileriRusya’nın Ukrayna’daki savaşı, ülkeleri gıda kıtlığı çeken ülkelere ihracatı askıya almaya zorluyor; Bu, Hindistan’daki elektrik talebindeki ilk artış nedeniyle kömür rezervlerini azalttı.Sonuç, milyonları etkileyen ciddi elektrik kesintileridir.

Sonra insan sağlığına etkisi var. Her iki ülkede de en az 90 kişi öldü, ancak bu, bölgede yeterli ölüm kaydı olmaması nedeniyle düşük bir sayı olabilir. Associated Press tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Güney Asya sıcak stresinden en çok etkilenen bölge. Columbia Üniversitesi İklim Okulu tarafından yayınlanan bir veri tabanında. Dünya nüfusunun üçte birinden fazlası yalnızca Hindistan’da daha sıcak iklimlerde yaşıyor.

Uzmanlar, sıcak hava dalgasının yalnızca sera gazı emisyonlarını azaltarak iklim değişikliğiyle mücadele etmekle kalmayıp, aynı zamanda zararlı etkilerine hızlı adaptasyon ihtiyacının da altını çizdiğini kabul ediyor. Çocuklar ve yaşlılar ısı stresinden en fazla risk altındadır, ancak etkisi en fazla soğutma veya suya erişimi olmayan ve genellikle yapraklı, zengin ortamlardan daha sıcak olan kalabalık gecekondu mahallelerinde yaşayan yoksullar için daha fazladır.

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’nin doğu banliyölerinde bir kaya toplayıcısı olan 42 yaşındaki Rahman Ali, insanların evlerinden çöp toplayarak ve satabilecekleri her şeyi depolayarak günde 3 dolardan az kazanıyor. Bu ona arka bahçedeki ve kalabalık gecekondu mahallelerindeki teneke çatılı evinin sıcaklığından biraz soluklanma sağlıyor.

İki çocuk babası, “Ne yapabiliriz? Çalışmazsam… yemek yemeyeceğiz” dedi.

Bazı Hint şehirleri bir çözüm bulmaya çalıştı. Daha 2013 yılında, batıdaki Ahmedabad şehri, Güney Asya’da 8,4 milyondan fazla nüfus için bir sıcak hava dalgası projesi tasarlayan ilk şehirdi. Program, sağlık çalışanlarını ve bölge sakinlerini sıcak hava dalgalarına hazırlamak için bir ön uyarı sistemi içeriyor. , İdareleri, parkları insanların gölgelenmesi için açık tutmaları için yetkilendirmek ve okullara bilgi vererek programlarını değiştirebilirler.

READ  CDC Direktörü Rochelle Walensky, COVID hatalarını gerekçe göstererek sistemin sarsıldığını duyurdu

Şehir, farklı malzemelerle deneyler yapıyor, ısıyı farklı şekilde emerek çatıları “soğutmaya” çalışıyor. Batı Hindistan şehri Gandhinagar’daki Hindistan Halk Sağlığı Enstitüsü başkanı Dr Dilip Mavalangar, amaçlarının beyaz, yansıtıcı boya veya kuru ot gibi ucuz malzemeler kullanarak güneşi yansıtan ve düşük sıcaklıkta çatılar oluşturmak olduğunu söyledi. 2013 planının tasarlanmasına yardımcı oldu.

Hindistan şehirlerinin çoğu daha az hazırlıklı ve Hindistan federal hükümeti şu anda ısıdan etkilenen 23 eyalette 130 şehirle benzer projeler geliştirmek için çalışıyor. Bu ayın başlarında federal hükümet, eyaletlerden sağlık çalışanları arasında ısıyla ilgili hastalıkların yönetimi konusunda farkındalık yaratmalarını ve hastanelerde buz küpleri, oral rehidrasyon tuzları ve soğutma ekipmanlarının mevcudiyetini sağlamalarını istedi.

Ancak araştırmaya dahil olmayan Mavalankar, Hindistan şehirlerinin çoğunda gazetelerde veya televizyonlarda hükümet uyarılarının bulunmadığına ve yerel yönetimlerin “sıcaktan uyanmadığına” dikkat çekti.

___

Associated Press, Howard Hughes Tıp Enstitüsü Sağlık ve Bilim Departmanı, Fen Eğitimi Departmanı tarafından desteklenmektedir. Tüm içerikten yalnızca AP sorumludur.

___

Associated Press İklim ve çevre kapsamı, bir dizi özel vakıftan destek almaktadır. AP’nin iklim girişimi hakkında daha fazla bilgi edinin Burada. Tüm içerikten yalnızca AP sorumludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.