Güle güle Altın Kemerler: Yeniden adlandırılan McDonald’s Rusya’da yeniden açılacak

  • McDonald’s 1990’ların başından beri Rusya’da çok popüler.
  • Aynı zamanda Ukrayna üzerinden Rusya’dan ayrılan Batılı şirketlerden biridir.
  • Şirket, Rusya genelinde yaklaşık 850 restoran işletiyor
  • McDonald’s restoranları Pazar günü yeni mülkiyet altında yeniden açılacak

10 Haziran (Reuters) – Pazar günü eski McDonald’s Corp, Rusya’daki fast food sevenler için yeni bir gün doğumu yaptı. (MCDN) Restoranlar, çok popüler Batı fast food zincirinin ortaya çıkışından otuz yılı aşkın bir süre sonra yeni marka ve mülkiyet altında yeniden açılıyor.

McDonald’s Rusya’da ilk olarak Ocak 1990’da Moskova’nın Puşkin Meydanı’ndaki aynı önemli yerde açıldı ve Rusya’nın ülkenin bağımsızlığını kutladığı vatansever tatiline devam edecek.

1990’ların başında Sovyetler Birliği çöktüğünde, McDonald’s Soğuk Savaş gerilimlerini yatıştırmaya geldi ve milyonlarca Rus’un Amerikan yemek ve kültürünü modellemesi için bir araç olarak hizmet etti. Markanın ayrılışı artık Rusya ve Batı’nın yeniden birbirlerine nasıl yöneldiğinin güçlü bir işareti.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

McDonald’s geçen ay Rusya’daki restoranlarını yerel lisans sahiplerinden biri olan Alexander Govor’a sattığını söyledi. Anlaşma, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya on binlerce asker göndermesinden bu yana en yüksek ticaret çıkışlarından birine işaret ediyor. devamını oku

McDonald’s’ın ikonik ‘Altın Kemerleri’ Moskova ve St. Petersburg’daki sitelerden kaldırıldı, burada yeşil bir arka plan üzerinde iki patates kızartması ve bir hamburger röportajı içeren yeni bir logo oluşturacaklar. Yeniden açılış, başlangıçta Moskova ve çevresinde 15 yeri kapsayacak.

Yeni zincirin adı, son derece korunan bir sırdır. RBC gazetesinin haberine göre, McDonald’s işlemcisinin adının Cuma günü ‘My Burger’ olarak değiştirilmesi internette biraz heyecan yarattı, ancak zincirin basın ekibi bunun geçici olduğunu söyledi.

Uygulamanın ana sayfasındaki sloganda şöyle yazıyor: “Bazı şeyler değişiyor, ancak burada tutarlı çalışma olmalı.”

READ  Johnny Depp Amber Heard'ı İtiyor 10 Milyon Dolarlık Kararımın Haklı Olduğunu Duydu

Rus medyası, yeni menünün sızdırılmış görüntülerine atıfta bulunarak, Pilot-O-Fish gibi yemeklerin adını ‘Balık Burger’ ve Chicken McKennets gibi yemeklerin adını sadece ‘Knuckets’ olarak değiştireceklerini duyurdu. Reuters değişiklikleri doğrulayamadı.

Sorun

Govor, yeni markayı ülke genelinde 1.000 lokasyona genişletmeyi ve iki ay içinde tüm zincir restoranları yeniden açmayı planladığını söyledi. Ama bazı olumsuzluklar olabilir.

Finlandiya’daki Wasa Üniversitesi’nde uluslararası pazarlama profesörü olan Peter Gabrielson, bir marka yaratmanın onlarca yıl sürdüğünü ve bu yeni sürümün markanın gelecekteki başarısı için kritik olduğunu söyledi.

“Açılış günü önemli çünkü tüketiciler ilk kez markayı ve bunun ne anlama geldiğini gerçekten hissettiler ve dokundular” dedi. Tepkinin ne olacağı önemli ve insanlar bunu McDonald’s ile karşılaştıracak.”

Dünyanın en büyük burger zinciri McDonald’s, Rusya genelinde 850’ye yakın restoranının %84’üne sahip ve daha önce 25 restoran işleten GiD LLC’nin Govor’a satışının ardından 1,4 milyar dolara ulaştı.

McDonald’s Rusya’dan Oleg Paroev, diğer sahiplerin yeni marka altında çalışma seçeneğine sahip olacağını, ancak geleneksel McDonald’s markasının ülkeyi terk edeceğini söyledi. McDonald’s, ticari markalarını koruyacağını söyledi.

McDonald’s geçen yıl gelirinin yaklaşık %9’unu veya 2 milyar dolarını Rusya ve Ukrayna’dan elde etti. McDonald’s, Rus restoranlarını 15 yıl içinde geri satın alma hakkına sahip, ancak Govor’a yönelik birçok satış şartı belirsiz.

TASS haber ajansı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, McDonald’s’ın Moskova ve St. Petersburg’daki havaalanları ve tren istasyonlarının, Rosinter restoranlarına yakın kaynaklara dayanarak 2023’e kadar açık kalacağını söyledi. (ROST.MM)Başka bir sahibi.

TASS kaynağının aktardığına göre, “Rosinter, ABD şirketinin mülkiyetten mahrum bırakılamayacağı benzersiz bir sözleşmeye sahip. Barışçıl bir şekilde çalışabilirler.”

READ  Isı vs. Celtics skoru: Boston Doğu Finali 4. maçında Miami'yi yenerken canlı NBA playoff güncellemeleri

Rosinter yorum yapmaktan kaçındı. McDonald’s hemen yanıt vermedi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Matt Schaffham ve Gareth Jones tarafından Reuters düzenlemesi tarafından bildirildi

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.