Güçlü ücret ve istihdam artışı, büyük oran artışlarını körüklemeye devam ediyor

Durgunluk uyarıları alevlenirken bile, şaşırtıcı derecede güçlü Haziran istihdam raporu, ABD işgücü piyasasının tarihsel olarak güçlü kalmaya devam ettiğini pekiştirdi. Ancak bu büyüme, Biden yönetimi için iyi haber olsa da, ekonomiyi soğutmaya ve enflasyonu yavaşlatmaya çalışırken Federal Rezerv’i faiz oranlarını yükseltmeye de teşvik edebilir.

Günümüzün hızla yükselen fiyatları dünyası, iş piyasasının aşırı ısınacağından endişelenen ekonomi politika yapıcıları için sıkıntılı bir dünya. Kalıcı enflasyonu artırır. Emeğin kükremesini dinmek yerine, her ikisi de alışılmadık derecede güçlü olan işe alımlarda ve ücret artışlarında kademeli ve kontrollü bir yavaşlama yaratmayı umuyorlar.

Cuma günkü rapor, hem iş kazanımları hem de ücret artışının hafifçe ılımlı olmasıyla birlikte, istenen soğutmanın tutulabileceğine dair erken işaretler verdi. Ancak işe alma ve kazançlar, merkez bankacıları arasında, ekonominin çoğu gibi, işgücü piyasasının da işlevsiz olduğu görüşünü pekiştirecek kadar sağlam kaldı: İşverenler, hala mevcut olandan daha fazla işçi istiyor.

Yeni veriler, merkez bankacılarını bu ayın sonlarında yapılacak bir toplantıda başka bir süper faiz oranı yükseltmeye yönlendirebilir. kontrol etmeye çalış Tüketici ve iş harcamaları ve ekonomiyi yeniden dengeye sokmak.

Atlanta Federal Rezerv Bankası Başkanı Raphael Bostick, raporun yayınlanmasının ardından CNBC’ye verdiği röportajda, “Bir durgunluğun ilk işaretlerini görmeye başlıyoruz ve ihtiyacımız olan da bu” dedi. Ancak, ücret verileri konusunda “biraz” umut verici olduğunu belirterek, “Doğru yönde ilerlemeye başlıyoruz ama daha yapılacak çok şey var, görmemiz gereken çok şey var” dedi.

Merkez bankası yetkilileri, birçok borç türünü daha uygun hale getirmek için Mart ayında sıfıra yakın faiz oranlarını yükseltmeye başladı. Geçen ay, merkez bankası politika faizini 0,75 puan artırarak şimdiye kadarki en yüksek oranlı artışa imza attı. 1994’ten beri tek bir artış.

Merkez bankacıları tipik olarak politikalarını yalnızca çeyrek puanlık artışlarla ayarlarlar, ancak enflasyonun endişe verici derecede hızlı ve inatçı olduğunu kanıtladıkça hızı artırıyorlar. Fed politika yapıcıları, 26 ve 27 Temmuz’daki toplantılarında 0,5 ile 0,75 puan arasında bir hareket tartışacaklarını söylediler. Yetkililer, geçtiğimiz günlerde Enflasyonun hızı ve iş piyasasının gücü göz önüne alındığında ikinci bir 0,75 puanlık hareketten yana olduğunu söyledi.

READ  Seahawks, Geno Smith'i marş olarak seçti

Federal hükümet ekonomiyi frenlemeye çalışırken, Wall Street ekonomistleri onu bir durgunluğa itebileceği konusunda uyardılar – ve Biden yönetimi zaten gelen duyuruları engelliyor. A Genel büyüme verilerinde düşüşKonut piyasasındaki yavaşlama ve fabrika siparişlerindeki yavaşlama, ABD’nin resesyonun eşiğinde olduğuna dair endişeleri körüklüyor.

İstihdam verileri, mevcut hızlı tempo bir yana, küçülen bir ekonomi tipik olarak iş eklemediğinden, bu anlatıya şiddetle karşı çıktı.

Bay. Biden Cuma günkü raporu kutladı ve “eleştirmenlerimiz ekonominin çok zayıf olduğunu söyledi”, ancak “son üç ayda hala yaklaşık 40 yılda herhangi bir yönetimden daha fazla iş ekledik” dedi.

Özel sektörden gelen sesler, istihdam raporunun ekonominin düşüşte olmadığını gösterdiği konusunda hemfikirdi.

İşler web sitesindeki ekonomik araştırma direktörü Nick Bunker bir tepki notunda “Ücret artışı yüksek ve iş kaybı oranları düşük” dedi. “Bir gün başka bir resesyon göreceğiz ama o gün bugün değil.”

Ekonomide paradoksal bir anda – fiyatların yükselmesi, ekonomik büyümenin daralması ve 50 yılın en düşük seviyesindeki işsizlik – Mr. Biden için bir meydan okuma. İş kurtarma gücü için kredi.

Fiyat artışı hızlanırken, Mr. Biden’ın onay notları düştü. İyimserlik, bu yazın başlarında galonu ortalama 5 dolardan fazla olan artan gaz fiyatlarının ortasında özellikle son aylarda belirginleşti.

Cuma günü Sn. Biden, enflasyonla mücadelenin en önemli ekonomik önceliği olduğunu vurgularken, son iş piyasasındaki iyileşmeyi övdü.

“Zor zamanların olduğunu biliyorum,” dedi Mr. Biden, kamuoyuna açıklamalarda bulundu. “Fiyatlar çok yüksek. Hane halkı bir yaşam maliyeti kriziyle karşı karşıya. Ancak bugünkü ekonomik haberler, ekonomik planımın bu ülkeyi doğru yöne taşımakta olduğunu doğruluyor” dedi.

READ  Trump, politika konuşması yapmak için Washington'a döndü

Ancak ne yazık ki Amerika’daki yönetim ve işçiler için, daha yüksek fiyatlarla mücadele etmenin işgücü piyasasında bir bedeli olacak.

Benzin pompasındaki ve marketteki tüketiciler için fiyatlar yükselirken, merkez bankası ekonomiyi sağlıklı ve sürdürülebilir büyümeye doğru bir yola sokmak için enflasyonu hızla kontrol altına almayı umuyor.

Merkez bankasının aracı, kısa vadeli ekonomik acıya neden olarak uzun vadeli olumlu bir etki elde etmek için çalışır. Merkez bankası borçlanmaya para harcayarak, ev alımını ve iş genişlemelerini yavaşlatabilir, bu da işe alımları yavaşlatır ve ücret artışını yavaşlatır. Firmaların ve hanehalklarının harcayacak daha az doları olduğu için, teoriye göre talep arz ile daha iyi uyum sağlayacak ve fiyatlar artmayı durduracaktır.

Yetkililer, oranlar yükseldikçe ve ekonomi zayıfladıkça işsizliğin nihayetinde artmasını bekliyorlar, ancak biraz artacağına inanıyorlar.

Fed politika yapıcıları, işe alımların ve ücretlerin kademeli olarak yavaşladığı, ancak ekonomiyi acı veren bir durgunluğa sokmadan “yumuşak iniş” dedikleri şeyin mühendisliğine hala inanıyorlar.

Ancak bunu başarmak kolay olmayacak ve yetkililer enflasyonu kontrol altına almak için bunu kısıtlamaya istekli.

John C. “Ekonominin potansiyeline ulaşması ve orta vadede maksimum istihdamı sürdürmesi için fiyat istikrarı kesinlikle gerekli” dedi. Williams, Cuma günü Porto Riko’da yaptığı bir konuşmada söyledi. “Açık olmak istiyorum: Bu kolay bir iş değil. Kararlı olmalıyız, gevşememeliyiz.

İstihdam rakamlarının açıklanmasından sonra hisse senetleri düştü, çünkü yatırımcılar bunları merkez bankasının ekonomiyi dizginlemeye devam edeceğinin bir işareti olarak görmüş olabilir.

“Bana göre, ekonomideki muazzam ivme, 75 baz puanını bir sonraki toplantıya taşıyabileceğimizi ve daha geniş ekonomiye uzun vadeli bir zarar görmeyebileceğimizi gösteriyor” dedi. Bostick Cuma dedi.

Merkez bankası yetkilileri özellikle ücret verilerini yakından izliyor. Ortalama saatlik kazançlar, bir önceki aydaki yüzde 5,3’ten hafif bir düşüşle Haziran ayına göre yüzde 5,1 arttı. Yönetici olmayanların ücretlendirilmesi Bir önceki yıla göre yüzde 6,4 daha hızlı.

READ  Xi Jinping, salgının başlamasından bu yana ilk kez Çin anakarasını terk ediyor

Bu artış hızı biraz yavaşlamış olsa da, hala normalden daha yüksek – ve devam ederse, işverenler artan işgücü maliyetlerini karşılamak için daha fazla ücret talep ettiğinden enflasyonu yükseltebilir.

Fed Başkanı Jerome H. dedi Powell. Yaptığı basın toplantısında Haziranda.

Daha sonra, “Fiyat istikrarınız yoksa, ekonomi gerçekten olması gerektiği gibi çalışmayacaktır” dedi. “İnsanlar için çalışmayacak – ücretleri yenecek.”

Enflasyon bir yılı aşkın süredir Merkez Bankası’nın hedefinin üzerinde seyrediyor. bu Kişisel Tüketim Harcama Endeksi Merkez bankasının takip ettiği gıda ve enerji fiyatları hariç çekirdek enflasyon, Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 arttı.

Bu, çekirdek enflasyon önlemlerinin en az dramatik olanı. Fiyat:% s yüzde 8,6 artış Önümüzdeki hafta açıklanacak olan Haziran ayı rakamı, tüketici fiyat endeksi ile ölçüldüğü üzere, yılın Mayıs ayına kadar daha fazla toparlanma gösterebilir.

Merkez bankacıları, artan harcamaların tüketici enflasyon beklentilerini beslediğinden ve fiyat artışlarını damgalamayı zorlaştırdığından giderek daha fazla endişe duyuyor. İşçiler ve işletmeler fiyatların her yıl daha hızlı artacağına inanmaya başladıklarında, daha büyük ücret artışları ve düzenli fiyat değişiklikleri arayarak davranışlarını değiştirebilirler. Bu, enflasyonu ABD ekonomisinin kalıcı bir özelliği haline getirecektir.

Merkez bankası bu kararı engellemek istiyor. Bu ay 0,75 puanlık bir faiz artırımı, faiz oranlarını yüzde 2,25 ila 2,5’e getirecektir. Yetkililer sinyal verdi Yıl sonuna kadar borçlanma maliyetini bir puan daha artıracaklar.

Arz ve talep tekrar dengeye getirilecek ve enflasyon yüzde 2 uzun vadeli hedefimize geri dönecek” dedi. dedi Williams. “Biraz zaman alabilir ve engebeli bir yol olabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.