‘Güç Yüzükleri’: Morphy Clark, Galadriel’i bir aksiyon kahramanı olarak savunuyor

Yüzüklerin Efendisi: Güç halkalarıJRR Tolkien’in Orta Dünyasını ikinci yılında yeniden yaratmak için harcanan rekor bütçe ve oyuncu kadrosuyla şimdiye kadarki en büyük TV şovu oldu. Neredeyse iki düzine dizi Sauron’un yükselişiyle ilgili yayılan hikayesini canlandırmak için düzinelerce özel karakter kullanıldı.

Yine de gösterinin merkezinde inkar edilemez bir şekilde bir karakter oturuyor: Galadriel. Orta Dünya’yı ilk kez süsleyen ay ve güneşten önce doğan antik elf, Tolkien’in “Yüzüklerin Efendisi” romanlarında ve Peter Jackson’ın “Yüzükler” üçlemesinde Cate Blanchett’in canlandırdığı önemli bir karakterdi.

“Yüzüklerin Efendisi” olaylarından binlerce yıl önce geçen “Güç Yüzükleri”nde, daha genç bir Galadriel henüz elf krallığı Lothlórien’in barışçıl ve bilge eş hükümdarı değildir. Bunun yerine, Galadriel’in kardeşinin ölümünden gizemli bir şekilde sorumlu olan kötülüğün lideri Karanlık Lord Sauron’u avladı. “Güç Yüzükleri”nde, Galadriel zaten hayatta olduğu binlerce yıldır sertleşiyor, ancak artık Üçüncü Çağ’da olduğu görkemli (ve güçlü) kadın değil.

bir şekilde, Morfitt Clarke (“Saint Maud”), karakterin tüm bu boyutlarını yakalamayı başarıyor. Onu içinde gözden geçirmek, Çeşitlilik Yorumcu Caroline Fremke Clarke’ın “Arresting Cazibesi”, “Galadriel, Clarke serinin en güvenilir sabitini kanıtlayarak, aklın ve savaşan kahramanın eşit parçalarıdır” dedi.

Ailesi, ömür boyu Tolkien hayranları sayesinde Clarke, Galadriel’in ne kadar önemli olduğunu içgüdüsel olarak anlıyor. “Bütün arkadaşlarım ‘Yüzüklerin Efendisi’ hayranları ve size söylemeliyim ki, onu bana çok tarif ediyorlar” diyor. Çeşitlilik. “O yaşayan bir efsane; Yaşayan bir efsane.”

Yine de Clark, “The Rings of Power”a katılmayı kabul edene ve 2019 sonbaharında Yeni Zelanda’ya gelip ilk sezonun çekimlerine gelene kadar bunu dizinin baş yapımcıları JD Payne ve Patrick McKay’den öğrendi. Aslında Galadriel’i oynadı. Pandemi sayesinde bu deneyim, şu anda 33 yaşındaki oyuncunun kendi sınırları olduğuna inandığı sınırları aştığını gören yaklaşık iki yıllık bir maceraya dönüştü. O konuştu Çeşitlilik Galadriel, Galadriel’in birçok gösterisini yapmak için eğitim alma, Gal mirasının Tolkien’in Elf dilinde ona nasıl yardımcı olduğu, Yeni Zelanda’da beklenmedik bir zaman geçirmenin nasıl bir şey olduğu ve Tolkien hayranlarına söyleyecekleri konusunda beceriksiz bir savaşçı olarak hayret ediyor.

Matt Grace / Amazon Prime Video’nun izniyle

Galadriel’i oynamak için yarıştığınızı seçmelerde ne zaman fark ettiniz?

Yeni Zelanda’ya geldiğimde Galatreal oynadığımı bile bilmiyordum. Bir çeşit tanrıyı oynadığımı biliyorum. İkinci yıl olduğunu biliyorum. Ablam ve ben her şeyi okuyorduk ve kızı Celebrion’u düşünüyordum çünkü Galadriel olduğunu anlayamadım. Bu yüzden kiminle oynadığımı bilmeden Yeni Zelanda’ya gittim ve şimdi geriye baktığımda oldukça çılgınca. Bütün oyuncular aynı şeyi yaptı. Hep birlikte bu deliliğe daldık ve orada buluştuk. Ben gelene kadar kimi oynadığımı biliyordum ve yeniden kalibre etmem gerekiyordu. Hala kimi oynadığıma inanamıyorum.

Onu oynadığınızı bilmeden önce Galadriel’in tüm geçmişinin ne kadarını biliyordunuz?

“Hobbit” ve “Yüzüklerin Efendisi”ni biliyorum. Silmarillion’u pek araştırmadım. Ne yaptığını bilmiyorum. Tolkien, Galadriel’i savaşa gittiğinde saçlarını örgülü bir taçla taktığını anlatıyor. Vay canına, bu çok açıldı, bu oldu, dedim. Ayrıca Tolkien, Galadriel hakkındaki görüşlerini değiştirdi, bu da onu daha ilginç hale getirdi. Tolkien neden o zaman Galadriel’e ihtiyaç duydu? Yaşlandıkça, ona daha çok aşık olduğunu düşünüyorum, bu yüzden karakterinde bir akışkanlık var.

Sadece ilk iki bölümde tırmanıyorsunuz, savaşıyorsunuz, yüzüyor ve suyun derinliklerine dalıyorsunuz. En azından rolünüzün fiziksel olacağını biliyor muydunuz?

Numara. Bu büyük bir sürprizdi. Kendimi hiçbir zaman bu konularda doğal görmedim. Disleksim var. Yazma konusunda gerçekten kötüydüm bu yüzden sınavlarda fazladan zamanım vardı. Bu yüzden tüm bunları yapamayacağımı düşündüm. İş arkadaşlarım bunu yapmam için bana çok iyi davrandılar. Bütün bunları yaptığımın kanıtıydı. Dublör bölümü harikaydı, sadece bize fiziksel olarak öğrettikleri açısından değil, bir kısmı da zihninizi bloke etmesi. [that you can do it]. Herkesin Yeni Zelanda’daki dublör takımlarından bir şeyler öğrenmesinin iyi olacağını düşünüyorum. Bu işte okul bizim için bir dublör okulu olsaydı, hepimiz çok daha mutlu olurduk.

Aslında ne yaptın? süreç nedir?

Her sabah, genel güç ve esnekliği kapsayan üç saatlik gösterilerle başlıyoruz ve sonra açıkçası kılıçlar devreye giriyor. Başlangıçta bir noktada, orada 20 kişiyiz olacaktı. , üniformalı bir kılıç dövüşü öğrenecek ve ardından bir grup elf olarak yapacaktık, bu gerçekten eğlenceliydi. Matt adında bazen nefret ettiğim harika bir kişisel antrenörümüz vardı. Ama bence bu iyi bir kişisel antrenör olmanın bir parçası. Ben tırmanmayı çok severim. Halihazırda iyi olduğun, öğrendiğin bir şeye sahip olmak güzel. Aksi takdirde, biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Sonra yüzmek. Aslında yüzebileceğimi düşündüm ve ilk dersimden sonra yanılmışım, okyanusta olmamalıydım. Ama şimdi Trent Bray sayesinde yüzebiliyorum.

Elf dilini performansınıza dahil etmek nasıldı?

Galce dil okuluna gittim ve her şey Galce öğretiliyor. Galce fonetiktir, bu nedenle disleksisi olan insanlar için harikadır. Üçüncü sınıfta İngilizce öğrenmeye başladım, “Bu nedir?” Tolkien takıntılı annemin gerçekten gurur duyduğu ve bize aktardığı şey, Tolkien’in Galler’den ilham almış olmasıydı. Garip bir şekilde, çalışmaları benim için bir onur nişanıydı, çünkü Galli’ler Galli’dir ve Galli olan her şeye kafayı takarlar. İki dilli bir karakteri oynamak harikaydı. Evet, bence bana iyi hizmet etti.

“Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri”nde Benjamin Walker (Yüce Kral Gil-Galad olarak), Morphyt Clark (Galadriel olarak) ve Robert Aramaio (Elrond olarak)

Ben Rothstein / Amazon Prime Video’nun izniyle

Bazı hayranların kafasında, fiziksel olarak şovdaki gibi olmayan, ormanın asil hanımı olan Galadriel’in kafasında belirli bir imaj var. Galadriel’in “Güç Yüzükleri”ndeki rolüne şaşıran veya şüphe duyan hayranlara ne söylemek istersiniz?

Onun barışının zor kazanıldığını söyleyebilirim. Bir şeyler yapmadan o bilgelik seviyesine ulaşabileceğini sanmıyorum. O gerçekten konuşuyor [how] Bilgelikle birlikte masumiyetin kaybolması da gelir ki bu benim için mitolojide gördüğüm en iyi şey. Çünkü hala binlerce yaşında olduğunuzda ne kadar gençsiniz? O anda hangi masumiyetini kaybettiğini düşünüyordu. Üçüncü çağda elfler bir dereceye kadar evrimleşmiştir. İlk çağdaki elfler çok dağınıktırlar ve birbirlerini çok sıkarlar, kavga ederler ve birbirleriyle dalga geçerler. Onlar Orta Dünya’nın tarihidir, dolayısıyla sürekli değişmektedirler. Kanon karakterlerini oynayan hepimiz için bu karakterleri nasıl bildiğimizi keşfetmek gerçekten ilginç.

Gösteri çok büyük bir taahhüt – diziyi yönetenler 50 bölümlük bir koşu planladıklarını söylediler. Tüm sorularım, diziye girerken çok şey bildiğiniz varsayılarak hazırlandı, peki bu bağlılığın ne kadarı “Güç Yüzükleri”ni yapmak için imza atmanızda etkili oldu?

Evet, bilmiyorum. Böyle bir şeyi seçtiğinizde, ne elde edeceğinizi asla anlayamazsınız, bu yüzden gerçekten bu şeyler hakkında düşünmezsiniz. Kişisel olarak hayal kurmayı veya hayal kurmayı reddediyorum, aksi takdirde denetlediğiniz her şeye fazla bağlı olursunuz. Sanırım bunun ne anlama geldiğine hâlâ alışıyorum. Önümüzdeki birkaç hafta en büyüğü olacak, ama aynı zamanda biraz da rahatlama olacak. Bazı şeyleri görebilir ve deneyimleyebilirsiniz. Bunun olma zamanı geldi. Ama sanırım başka bir tanıdık aşamadan geçiyorum.

Başından sonuna kadar Yeni Zelanda’da ne kadar kaldınız?

Dokuz ay sürdü, ardından Yeni Zelanda’da Ekim 2019’dan Ağustos 2021’e kadar. Neredeyse iki yıl.

Peki zaman geçirmek için ne yaptın?

Çok meşguldük, fazla zaman geçmedi. Güney Adası’nı dolaşabildiğim için çok şanslıydım ve harikaydı. Demek istediğim, Yeni Zelanda’da sürekli bir mükemmellik halindesin, gerçekten öylesin. Elflerin doğaya takıntılı olduğu göz önüne alındığında bu özellikle önemlidir. Güzellik onların özünün büyük bir parçasıdır ve bunu hayatta kalma nedeni olarak görürler. Yani bu gerçekten cesaret vericiydi. Bir sürü el işi yaptım. Beni kanatları altına alan komşularımla iyi arkadaş olduğum için çok şanslıydım. Biliyor musun, Yeni Zelanda’ya gittiğimde ummadığım şey, geri döndüğümde tekrar evden ayrılıyormuşum gibi hissetmemdi. Öyle – evet. [Long pause.] Yeni Zelanda’da benim gibi karşılandığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Son olarak, daha önce Galadriel’in kızını oynamak istediğinizden bahsetmiştiniz. Kocasıyla tanışıyor ve ikinci sınıfta bir kızı var – bu sezon herhangi bir ipucu alacak mıyız?

Galadriel’in ailesi onun kim olduğu konusunda büyük rol oynuyor. Beş mevsim ve keşfedilecek çok daha fazlası var.

Bu röportaj düzenlendi ve kısaltıldı.

READ  Philadelphia itfaiyecisi çöken binada öldü; 5 kişi daha kurtarıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.