Georgia Senatosu ikinci tur: Yargıç, Şükran Günü’nden sonra Cumartesi günü erken oylamaya izin vermeye karar verdiCNN

Cuma günü bir yargıç, Gürcistan’da 26 Kasım’da erken oylamaya izin verilmesine karar verdi ABD Senatosu ikinci seçim.

Yazılı bir kararda, Fulton İlçesi Yüksek Mahkemesi Yargıcı Thomas Cox “taşınan belgeleri, avukatın iddialarını ve yasal otoriteye yapılan atıfları değerlendirdikten sonra”, Georgia yasalarının Şükran Günü’nden sonraki Cumartesi günü sandık yapılmasını yasaklamadığına karar verdi. .

Senato Demokratları, 6 Aralık’ta yapılacak ikinci turda Cumhuriyetçi Herschel Walker ile karşılaşacak. Karar, Raphael Warnock lehine verildi. Warnock’un kampanyası, eyaletin o gün oylamayı engelleme yönergesine meydan okuyan bir Demokratik davaya yol açtı.

Eyalet seçim yetkilileri, Cuma günü erken saatlerde yapılan bir duruşmada, Şükran Günü’nden sonraki Cumartesi günü erken oy kullanmaya izin verilmediğini çünkü önceki Perşembe veya Cuma resmi tatilse Cumartesi günü oy kullanmayı yasaklayan bir eyalet yasasını ihlal ettiğini savundu.

Cox kararını sonlandırırken, “Mahkeme, Cumartesi günü oylama yapılmamasının Davacılara, üyelerine ve seçmenlerine ve tercih ettikleri ikinci tur adayına onarılamaz zararlar vereceğine karar verdi.”

Bir Cumhuriyetçi olan Georgia Dışişleri Bakanı Brad Raffensburger, yargıcın kararına katılmadı.

Ofisinden yapılan açıklamada, “Mahkemenin kararına katılmıyoruz ve derhal temyize gitmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

Cuma günü erken saatlerde Cox, “zamanlamanın çok önemli olduğunu” kabul etti. 90 dakikalık duruşma sırasında yargıç, her iki taraftan da sorular sordu, ancak davaya nasıl yaslandığına dair çok az belirti verdi.

Dava bu hafta başında açıldı Warnock’un kampanyasıGürcistan Demokrat Partisi ve Demokratların Senato kampanya kolu, Raffensberger’in ofisinin Şükran Günü’nden sonraki Cumartesi günü erken oylamayı yasaklayan bir yönerge yayınlamasının ardından katıldı.

Eyalet seçim yetkilileri, seçim yasasının bir önceki Perşembe veya Cuma günü resmi tatil olduğunda Cumartesi günü erken oylamayı engelleyen bir bölümüne işaret etti. Demokratlar, kuralın ikinci tur seçimler için geçerli olmadığını savundu. Eyalet yetkililerinin bu ayın başlarında, ilçelerin o Cumartesi günü erken oylamayı durdurabileceği ve 2020’de Noel’den sonraki Cumartesi günü nasıl sunulduğuna dair yorumlarına işaret ettiler.

Demokrat Parti avukatı Uzoma Nkwonda Cuma günkü duruşmada, “Bu son dakikada tersine çevirme hukuken yanlış değil, ancak demokrasimizdeki temel bir hakkı etkiliyor.” dedi.

Georgia Başsavcı Yardımcısı Charlene McGowan, yasanın 2020’den bu yana değiştiğini söyleyerek eyalet yetkililerinin yasayı yorumlamasını destekledi. Bunun “talihsiz bir olay dönüşü” olduğunu söyledi. O Cumartesi için erken bir oylama çağrısı yapıldı, ancak mahkemenin işi en iyi politikaya karar vermek değildi ve bu karar Yasama Meclisine bırakıldı.

Cox’un soruları, devlet yetkililerinin görüşlerine hangi yasal ağırlığı vermesi gerektiğine dair soruları içeriyordu. İlçelerde 26 Kasım’da erken seçim yapılabileceğine dikkat çekti. Ve devletin politikasının kanunun “makul” bir yorumu olarak görülüp görülemeyeceğini sordu. Demokrat Parti’den bir avukat bunun olmadığını savunurken, Gürcistan’dan bir avukat bunun kanunun adil ve “açık” bir yorumu olduğunu söyledi.

McGowan, “Burada kimsenin oy kullanma hakkı reddedilmiyor” dedi.

2016 yılında kabul edilen bir yasa, Perşembe veya Cuma günü resmi tatilin ardından Cumartesi günleri erken oylamayı yasakladı. 2021Cumhuriyetçi liderliğindeki eyalet yasama organı ikinci tur süresini önemli ölçüde kısalttı ve bu yıl 6 Aralık’ta sona erecek.

Perşembe günü Şükran Günü tatiline ek olarak Gürcistan’da Cuma günü de resmi tatil kutlanmaktadır.

Bu başlık ve hikaye Cuma günü ek güncellemelerle güncellendi.

READ  Real Madrid, Liverpool'u yenerek Şampiyonlar Ligi'ni kazandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.