Genel fiyatlar, enflasyonun düşeceği umutlarına rağmen, Kasım ayında beklenenden fazla %0,3 arttı.

Çalışma Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, toptan eşya fiyatlarının Kasım ayında beklenenden fazla yükseldiğini ve bunun gıda fiyatlarını yükselttiğini ve daha düşük enflasyon umutlarını azalttığını söyledi.

Şirketlerin ürünleri karşılığında ne aldıklarını ölçen üretici fiyat endeksi, bu ay %0,3 ve bir yıl öncesine göre %7,4 arttı. Dow Jones tarafından ankete katılan ekonomistler, %0.2’lik bir kazanç bekliyorlardı.

Gıda ve enerji hariç çekirdek ÜFE, %0,2’lik tahmine karşı %0,4 arttı. Çekirdek ÜFE, Ekim ayındaki %6,6’dan bir yıl öncesine göre %6,2 arttı.

Hisse senetleri, daha önce Wall Street’te olumlu bir açılış göstermesinin ardından raporun ardından düştü. Hazine tahvil getirileri yükseldi. Piyasalar artık dikkatlerini Salı sabahı açıklanacak olan yakından izlenen tüketici fiyat endeksine çevirecek.

Ilımlı enflasyon verileri, Federal Rezerv’i önümüzdeki hafta başka bir faiz oranı artışı yolunda tutuyor; gösterge borç verme oranlarını %4,25-%4,5’lik bir hedef aralığına itecek olan %0,5’lik bir artış. Politika yapıcılar, on yılı aşkın bir süredir çoğunlukla atıl politikanın ardından, son 18 ayda ortaya çıkan inatçı enflasyonu dizginlemek amacıyla oranları artırdı.

LPL Financial baş ekonomisti Jeffrey Roche, “Daha yavaş olsa da üretici fiyatlarındaki aylık artış, sıkılaştırmanın devam etmesi gerektiğini gösteriyor” dedi. “Enflasyon düşüyor ve tüketici fiyatları yavaş yavaş Fed’in uzun vadeli hedefine doğru ilerliyor.”

Hizmet enflasyonu bir önceki ayda %0,1 artarak %0,4’e yükseldi. Bu kazancın üçte biri, fiyatların %11,3 arttığı finansal hizmetler sektöründen geldi. Bu, %5,6 oranında düşen yolcu taşımacılığı maliyetlerindeki keskin düşüşle kısmen dengelendi.

Emtia tarafında, endeks Ekim ayındaki %0,6’lık kazancından keskin bir düşüşle sadece %0,1 yükseldi. Bu mütevazı artış, taze ve kuru sebze fiyatlarındaki %38,1’lik hızlanmaya rağmen geldi. Petrol endeksi yüzde 6 düşerken, birçok gıda kategorisinde fiyatlar yükseldi.

READ  Rusya, Ukrayna'nın büyük şehirlerine füze yağmuru yağdırdı.

Roche, artan gıda fiyat endeksinin “bir anormallik olduğunu ve trenddeki bir değişikliği yansıtması gerekmediğini” söyledi.

Açıklama, fiyat artışlarının enflasyonu 40 yılı aşkın süredir en yüksek seviyesinde tutan hızdan yavaşladığına dair diğer işaretlerin ortasında geliyor. Ancak, altta yatan fiyat baskılarının önde gelen göstergesi olan Cuma günkü veriler, enflasyonu sarsmanın uzun bir süreç olacağını gösterdi.

Başlık ÜFE’nin %0,3 arttığı üst üste üçüncü aydı. Yıllık bazda artış, Mart ayındaki %11,7’lik zirveden düşüşü temsil ediyor, ancak en azından 2010’daki salgın öncesi hızın ilerisinde.

Bu artış, nihai talep enerji maliyetlerindeki %3,3’lük düşüşe rağmen gerçekleşti. Bu, gıda endeksindeki benzer bir %3,3’lük artışla dengelendi. Ticaret endeksi %0,7 yükselirken, nakliye ve depolama %0,9 düştü.

Gıda, enerji ve iş hizmetleri hariç ÜFE, bir ay öncesine göre %0,3 ve yıllık %4,9 artarak Nisan 2021’den bu yana en yavaşını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.