Gazprom, Nord Stream 1 boru hattıyla Almanya’ya gaz vermeye devam ediyor

Yorum

PEGSBAUG, Almanya — Doğal gaz, Perşembe günü Rusya’dan Almanya’ya ana boru hattından akmaya devam etti ve Avrupa’nın planlı bakım sırasındaki kapatmanın kalıcı olacağına dair korkularını yatıştırdı, ancak Rusya’nın kıtanın enerji rehinesini elinde tuttuğuna dair daha geniş endişeleri gidermedi.

Alman operatör Cascade tarafından sağlanan verilere göre, Nord Stream 1 boru hattından gaz akışı sabah 6’da yeniden başladı, ancak kapasitesinin yarısından daha az. Gaz, Baltık Denizi’nin altındaki boru hattında 10 gün boyunca kapatıldı.

Şirketin medya yardım hattına cevap veren ancak protokole atıfta bulunarak ismini vermeyi reddeden bir Nord Stream sözcüsü, “Gaz taşımacılığına devam etme sürecindeyiz” dedi.

Bu, yetkililerin tarif ettiği şeyden kaçıyor – en azından şimdilik “Rüya Sahnesi” Avrupa’nın en büyük ekonomisi için, kıta ve dünya çapında bir etkiye sahiptir.

Ancak yeniden başlatma biraz rahatlama getirirken, Avrupa ülkeleri daha da kötüye gidiyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukrayna’ya karşı saldırısını sürdürürken, Kiev’i destekleyen Batılı ülkelere karşı gaz kullanma korkuları artıyor.

Çeşitlendirme telaşına rağmen, Almanya gaz arzının üçte biri için Rusya’ya ve beşte biri için Fransa’ya bağımlı.

Rus devlet enerji şirketi Gazprom, son aylarda AB ülkelerine arzı önemli ölçüde azalttı ve özellikle Haziran ayında Kuzey Akım’dan geçen gaz miktarını yüzde 40 oranında azalttı. Perşembe günü daha fazla indirim yapılıp yapılmadığı belli değildi.

Cascade sözcüsü Uda Gull, “Sevkiyatımız, bakımdan önceki seviye olan yüzde 40 bekliyor,” dedi. Ancak, Almanya’nın ağ düzenleyicisi başkanı Klaus Muller, Sadece yüzde 30 bekleniyor dediBoru hattındaki “tavsiyelere” atıfta bulunarak, ihracatçıdan ne kadar sevk edileceğine dair bir gösterge.

Gazprom, arzı keserken aramaya çalıştı. “Tahmin edilemeyen sebep” – Savaş, fırtına veya yangın gibi olağanüstü olaylar sırasında bir tarafı sözleşmeden doğan yükümlülüklerden kurtarmak için kullanılan yasal bir hüküm.

READ  Anne H'nin Araba Kazasından Oluşan Beyin Hasarından Sonra "Hayatta Kalması Beklenmiyor" - The Hollywood Reporter

Fiyatlar yüksek ve gaz depolama seviyeleri nispeten düşükken, Avrupa Komisyonu Çarşamba günü bloktaki ülkeler için bir plan açıkladı. Kışın gaz kullanımını yüzde 15 azaltır.

Rusya’nın enerjisine bağımlılığı nedeniyle en çok maruz kalan ülkelerden biri olan Almanya, şimdiden gaz krizi planının ikinci aşamasında.

Alman tüketiciler, mümkün olan her şekilde enerji tasarrufu yapmaya çağırılıyor Soğuk bir duş al ve ışıkları kapatmak. Belediye binalarında sıcak su kesildi ve çeşmeler hala çalışıyor. Bazı konut sahipleri bu kış sıcağı azaltabileceklerini söylediler.

Hükümetin umudu, acil durum planlamasında son sert adımı atmak zorunda kalmamasıdır: bazı endüstrilere gaz tedarikini engellemek için piyasaya müdahale.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula van der Leyen Çarşamba günü Avrupa’nın acil durum planlarını açıklarken “Rusya bizi tehdit ediyor” dedi. Kısmi bir gaz kesintisi veya daha büyük bir gaz kesintisi olsun, “Avrupa’nın hazır olması gerekiyor” diye ekledi.

Almanya, Rusya’nın arzı kesmek için kullanabileceği her türlü bahaneyi ortadan kaldırmaya çalıştı. Bu ayın başlarında Kanada kendi yaptırımlarını görmezden gelmekte ısrar etti. Türbini çevirin Kuzey Akım boru hattının Montreal’de takılı kalmasıyla Moskova, gaz akışını engellemek için bunu bir bahane olarak kullanamazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.