Gündem

Gazaltı Kaynağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Gazaltı Kaynağı veya diğer isimleri ile GTAW (Koruyucu Gazaltı Tungsten Ark Kaynağı), TIG kaynağı (Tungsten Asal Gaz Kaynağı); işlenecek olan parçanın üzerinden tungsten elektrot ark üretimi sonucu kaynaklama yapmaktadır. Bu kaynak; gaz korumalı ve havanın yarattığı kirliliği engelleyerek asal gaz korumalı bir ortamda kaynak işlemini yapmayı sağlayan özel bir makinedir.

Asal koruyucu gaz olarak makinede Helyum gazı ya da Argon gazı kullanılabilir. Otojen tipi kaynakta olduğu gibi ek dolgu malzemesine gereksinim duyulmayan türden kaynaklama işlemi bu makine ile gerçekleştirilebilmektedir.

Sabit bir akım kaynağından gelen elektrik enerjisi Gazaltı kaynak makinesinde bulunan Tungsten elektrot ile kaynaklama işleminde kullanılan malzemenin arasında bir ark ortaya çıkar. Bu ark iyonize hale gelmiş asal gaz ve metal buharını ergimiş plazmaya dönüştürür.

Gazaltı Kaynağı Ne İşe Yarar?

Demirden farklı metalleri işleme (magnezyum, bakır, alüminyum vb.), paslanmaz çelik işleme, kaynak bölgelerinde ince kesitler yapmayı hedefleme, hassasiyet gerektiren bir işin yapılmasını gerektiren durumlarda Gazaltı kaynağı tercih edilebilir. Oldukça zor bir kullanımı olan bu makinenin mutlaka profesyonel ve alanında uzun süreli deneyim sahibi, ince işçiliğe yatkın bireyler tarafından ele alınması gerekmektedir. İstenilen hedefe ulaşmak için gaz metal ark kaynağı ve metal ark kaynağının doğru kontrol edilmesi, kaynak sürekliliğinin doğru ayarlanması birleşim kalitesini etkileyen unsurlardır.

Yüksek hassasiyetli kaynak yapımına izin veren Gazaltı kaynağı tıbbi cihazlarda, elektronik cihazlardaki küçük parçaların kaynaklanmasında vb. kullanılmaktadır. Kaynak bölgesinde özel bir ortam oluşturulduğu için oksidasyon engellenmiş olur ve bu da ince işçilik gerektiren kaynaklama işlemlerinde Gazaltı kaynağını ilk tercih haline getiren en önemli sebeplerden biridir.

Gazaltı Kaynak Makinasını Kaynakmagazam.com’dan Alın!

Gedik Kaynak, Işık Kaynak ve Hanker Electrics markalarına ait piyasanın en kaliteli Gazaltı kaynak makinelerinden birine sahip olmak için kaynakmagazam.com web sitesini ziyaret etmelisiniz.

Ürünleri incelemek için Kaynak Makinaları kategorisinde yer alan TİG Kaynak Makinaları bölümüne tıklamanız yeterli olacaktır. Burada görüntülediğiniz profesyonel ürünler dışında kaynak sürecinde ihtiyacınız olan diğer tüm malzemelere de diğer kategorileri ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Sipariş sürecinizde veya ürünleri incelerken aklınıza takılan her türlü durum hakkında bilgi almak için 0216 494 52 10 no’lu müşteri hattını arayabilir veya 0543 293 34 29 no’lu WhatsApp sipariş hattını kullanabilirsiniz.

Detaylı bilgi için : www.kaynakmagazam.com

Başa dön tuşu