Füze saldırısında düzinelerce Ukraynalı savaş esirinin öldüğü bildirildi.

  • Mahkumların ölümü Rusya ve Ukrayna ticaretini suçladı
  • İngiltere, Rusya’nın çok sayıda Wagner savaş uçağı konuşlandırdığını söyledi
  • Ukrayna, tahıl gemilerinin yüklendiğini ancak henüz hareket tarihinin olmadığını söyledi

ODESA/KYIV, 29 Temmuz (Reuters) – Moskova ve Kiev birbirlerini saldırıyı gerçekleştirmekle suçlarken, Cuma günü düzenlenen füze saldırısında düzinelerce Ukraynalı savaş esiri öldü.

Olay, BM destekli Ukrayna’dan tahıl ihracatını yeniden başlatma ve şu anda altıncı ayında olan savaştan kaynaklanan küresel açlık krizini hafifletme çabalarını gölgede bıraktı.

Rusya Savunma Bakanlığı, ayrılıkçıların elindeki Donetsk eyaletinin önde gelen şehirlerinden Olenivka’da bir hapishaneye düzenlenen saldırıda 40 mahkumun öldürüldüğünü ve 75 mahkumun yaralandığını söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Rus haber ajansları, Kiev’i ABD yapımı HIMARS roketlerinin hedefi olmakla suçladığını söyledi.

Ukrayna silahlı kuvvetleri, Rus güçlerini suçlayarak ve Rus topçularının hapishaneyi hedef aldığını söyleyerek grevi gerçekleştirmeyi reddetti.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, “Bu şekilde Rus saldırganları, Ukrayna’yı ‘savaş suçları’ işlemekle suçlamak ve mahkumları ve infazları örtbas etmekle suçlanan suç amaçlarını sürdürdüler” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukraynalı savaş esirlerinin cezaevinde tutulduğunu ve sekiz cezaevi personelinin yaralandığını söyledi. Rusya yanlısı ayrılıkçı lider Denis Bushilin’in orada gözaltına alınan 193 kişiden hiçbirinin yabancı olmadığını söylediği bildiriliyor.

Rus savaş muhabiri Andrei Rudenko tarafından yayınlanan videoda, Rus yanlısı askerlerin, hapishane olduğunu söylediği şeyin kömürleşmiş kalıntılarını gözden geçirdiği görülüyor.

Binanın kırık çatısı sarkıyordu ve kömürleşmiş ceset kalıntıları görüldü.

Reuters, olay yerini veya saldırının ayrıntılarını bağımsız olarak doğrulayamadı.

Ayrı bir gelişmede, Karadeniz’in hemen dışındaki bir nehir limanı olan güneydoğudaki Mykolaiv kentine bir Rus füze saldırısı, Rusya’nın doğu ve güney Ukrayna’daki cephelerden ateş açması sonucu en az beş kişiyi öldürdü ve yedi kişiyi yaraladı.

READ  2022 Britanya Açık: Tiger Woods'un ağlayan vedası

Bölge valisi Vitaly Kim bir telgrafta, bir toplu taşıma durağının yakınında bir füze vurulduğunu söyledi.

Sivilleri hedef aldığını reddeden Rusya, durumla ilgili hemen yorum yapmadı ve Reuters savaş alanı raporlarını doğrulayamadı.

Kiev hükümeti, Rusya’yı işgal sırasında sivillere karşı vahşet ve vahşet yapmakla suçladı ve 10.000’den fazla savaş suçu tespit ettiğini söyledi.

Rusya, savaş suçlarına karışmayı reddetti, Kiev’i kendi güçlerini karalamakla suçladı ve Ukrayna savaş suçlarını araştıracağını söyledi.

Tahıl inançları

Rusya ve Ukrayna geçen hafta, 24 Şubat’ta Ukrayna’nın işgalinden bu yana Rus saldırılarının tehdidi altındaki Karadeniz limanlarından tahıl ihracatını yasaklama konusunda anlaştı.

Anlaşma, ihtilaftaki ilk diplomatik atılımdı ve Asya’da buğday fiyatları, bu hafta daha yüksek arz beklentileri üzerine düştü.

Ancak şiddetli dövüş, onu daha tehlikeli hale getiriyor.

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, güneydeki Odessa limanında gazetecilere verdiği demeçte, Ukrayna, Birleşmiş Milletler aracılığı ile yapılan bir anlaşma kapsamında iki limandan tahıl sevkiyatına hazır ancak ilk sevkiyat için bir tarih belirlenmedi.

“Savaştan önce toplam 17 gemi yüklendi. Bugün Chornomorsk’ta başka bir gemiyi yüklemeye başladık. Prensip olarak neredeyse tüm teknik soruları çözdük” dedi.

ABD’nin Ukrayna Büyükelçisi Bridget Brink, ilk gemilerin hafta sonuna kadar limandan ayrılmasını umduğunu söylerken, ilk sevkiyatların önünü açmak için Cuma günü daha sonra bir anlaşmaya varılacağını umduğunu söyledi. devamını oku

Birleşmiş Milletler başkan yardımcısı Martin Griffiths Perşembe günü yaptığı açıklamada, yaklaşık çeyrek milyon insanın açlıkla karşı karşıya kaldığı Somali’yi gerekçe göstererek, dünya organının yoksul ülkelere öncelik vermesini umduğunu söyledi. devamını oku

READ  Uzun zamandır Oklahoma Sooners futbol asistanı Gale Gundy, oyuncunun iPod'unda 'utanç verici' kelimeyi yüksek sesle okuduktan sonra istifa etti

Dünyanın en büyük ihracatçılarından biri olan Ukrayna’daki tahıl kıtlığı dünya genelinde artan gıda fiyatlarını beslerken, Rusya’daki gaz kıtlığı Avrupa’da enerji fiyatlarını artırdı ve kış kıtlığı korkularını körükledi.

Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden Almanya’ya akan Rus gazı, Rusya’nın bakım çalışmalarını gerekçe göstererek akışları yarı yarıya kesmesinin ardından Cuma günü sadece %20 kapasitedeydi.

Ukrayna’yı işgalini meşru müdafaa amacıyla yürütülen “özel bir askeri operasyon” olarak nitelendiren Moskova, sınırlı gaz arzı için Batı yaptırımlarını suçluyor. Ukrayna ve müttefikleri, Rus saldırısının tamamen sebepsiz olduğunu söylüyor.

Güneye odaklan

İngiltere’nin istihbarat güncellemesi, Rusya’nın paralı askerlere Ukrayna’daki cephe hattının bazı kısımlarını tutma emri verdiğini gösteriyor – Kiev güneyde bir karşı saldırıyı hızlandırırken muharebe piyade sıkıntısının bir işareti.

Rusya ordusunun stres altında olduğunun bir başka işareti de, özel harekatlardaki rutin görevler yerine cephe görevleri için Rus özel askeri firması Wagner Group’un savaşçılarına büyük ölçüde güvenmesidir.

Bakanlık, “Bu, grubun 2015’ten bu yana, tipik olarak açık, büyük ölçekli geleneksel Rus askeri operasyonlarından farklı görevleri yerine getiren önceki çalışmalarından önemli bir kaymadır.” Dedi.

Wagner ve Kremlin yorum yapmak için müsait değildi.

Kiev’deki yetkililer Çarşamba günü, İngiliz savunma yetkililerinin Rusya’nın Dnipro Nehri’nin batı kıyısında konuşlanmış 49.

Ukrayna’nın güneydeki karşı saldırıları, Rusya’nın doğudaki Donetsk ve Luhansk eyaletlerini de içeren tüm sanayileşmiş Donbass bölgesini kontrol etmek için savaşmasıyla geldi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Reuters Bürosu tarafından hazırlanan rapor; Stephen Coates ve Philippa Fletcher tarafından; Lincoln Feist ve Angus MacSwan tarafından düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.