FDA, çileklerin hepatit A salgınlarına neden olabileceğini söylüyor

Federal diyetisyenler, FreshKampo ve HEB marka çilek paketlerinin Kaliforniya’da yakın zamanda bir düzineden fazla hepatit A vakası ile ilişkili olabileceğini söylüyor.

FDA ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Kanada Halk Sağlığı Enstitüsü, Kanada Gıda Araştırma Enstitüsü ve eyalet ve yerel ortaklarla işbirliği içinde, Amerika Birleşik Devletleri ve Amerika Birleşik Devletleri, çeşitli hepatit A enfeksiyonu salgınlarına dahil olmuştur. .
Kanada, FreshKampo veya HEB etiketli taze, organik çilekleri aldı ve 5 Mart 2022 ile 25 Nisan 2022 arasında satın aldı.

FDA, “Eğer hangi markayı aldığınızı, çileklerinizi ne zaman aldığınızı veya dondurmadan önce nereden aldığınızı bilmiyorsanız, çilekleri atmalısınız” uyarısında bulundu. Fark etme.

Düzenleyicilere göre, çilekler HEB, Kroger, Safeway, Sprouts çiftçileri, Trader Joe’s, Weis Markets ve WinCo Foods’ta da satıldı. FDA, çileklerin mağaza raflarına çarpmasından ve bir düzineden fazla insanın hastaneye kaldırılmasından bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nde 17 hepatit A vakası raporu aldı. Çoğu vaka Kaliforniya’da, ancak FDA hem Minnesota hem de Kuzey Dakota’da bir vaka kaydetti.

Associated Press’e göre, Kanada’da 10 hepatit A vakası ve çilekle bağlantılı dört hastane.

Ajansa göre, ölüm bildirilmedi. Soruşturma altındaki çileklerin “bu patlamada hastalık nedeni olabilir” denildi. FDA’nın araştırması devam ediyor, bu nedenle diğer ürünler hepatit vakalarıyla bağlantılı olabilir.


Rapor, FDA liderliğini gıda güvenliğini sağlayamamakla suçluyor

07:49

HEB, 16 Nisan’dan beri soruşturma kapsamında çilek almadığını veya satmadığını söyledi. Teksas merkezli bakkal, çileklerinin güvenli olduğunu savundu ancak müşterilerin 5 Mart ile 25 Nisan arasında aldıkları organik çilekleri çöpe atmaları gerektiğini söyledi.

Şirket yaptığı açıklamada, “HEB veya Texas’ta FDA soruşturmasıyla ilgili çileklerden herhangi bir hastalık rapor edilmedi” dedi. Bildiri Pazar.

FreshKampo, Meksika merkezli bir çiftçi ve meyve ve sebze distribütörüdür. Pazartesi günü yorum için şirkete ulaşılamadı.

Hepatit A, karaciğeri enfekte eden ve işlev bozukluğuna neden olan bulaşıcı ancak tedavi edilebilir bir virüstür. Çoğu insan virüsü kontamine yiyecek veya sudan kapar.

FDA, zaten zararlı çilek yemiş olan herkesin hemen bir doktora görünmesi ve hepatit aşısı hakkında soru sorması gerektiğini söylüyor.

READ  Ji Putin'e doğum günü mesajında, Çin'in Rusya'yı güvenlik konularında destekleyeceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.