Eski Alameda CEO’su Bankman-Fried, FTX yöneticilerinin milyarlarca gizli kredi aldığını söyledi

NEW YORK, 23 Aralık (Reuters) – Bir hedge fonunun eski başkanı bir yargıca, Sam Bankman-Fried ve diğer FTX yöneticilerinin kripto kralı Alameda Research’ten milyarlarca dolarlık gizli kredi aldıklarını söyledi. .

Alameda Research’ün eski CEO’su Carolyn Ellison, FTX’in Bankman-Fried ile hedge fonların borsadaki yatırımcılardan, borç verenlerden ve müşterilerden sınırsız miktarda borç alabileceği konusunda anlaştığını söyledi. Cuma günü açıldı.

Ellison, Manhattan federal mahkemesinde ABD Bölge Yargıcı Ronnie Abrams’a “Alameda’nın borcunun boyutunu ve Alameda’nın FTX yöneticilerine ve ilgili taraflara verdiği milyarlarca dolarlık krediyi gizleyen belirli üç aylık bilançolar hazırladık” dedi. .

Hem Ellison hem de FTX’in kurucu ortağı Gary Wang suçlarını kabul ettiler ve savunma anlaşmalarının bir parçası olarak savcılarla işbirliği yapıyorlar. Bankman-Fried’in eski iş arkadaşlarından ikisi, ona karşı savcılık tanığı olarak nasıl ifade verebileceklerine dair bir önizleme sunuyor.

Aralık 19’unda yapılan ayrı bir savunma duruşmasında Wang, başkalarının yatırımcılara ve müşterilere Alameda’nın böyle bir ayrıcalığa sahip olmadığını söylediğini bildiğinden, ticaret katında Alameda’ya özel ayrıcalıklar vermek için FTX endeksinde değişiklik yapması emredildiğini söyledi.

Wang, kendisine bu talimatları kimin verdiğini belirtmedi.

Bir avukat olan Nicholas Roos Perşembe günü mahkemeye verdiği demeçte, Bankman-Fried’in duruşmasında “işbirliği yapan çeşitli tanıkların” ifadelerinin yer alacağını söyledi. Rouse, Bankman-Fried’in müşteri ve yatırımcı fonlarında milyarlarca dolarlık kayba yol açan “destansı boyutlarda dolandırıcılık” yaptığını söyledi.

Bankman-Fried, FTX’te risk yönetimi başarısızlıkları olduğunu kabul etti, ancak cezai olarak sorumlu olduğuna inanmadığını söyledi. Henüz bir savunma yapmadı.

Bankman-Fried, 2019’da FTX’i kurdu ve Bitcoin ve diğer dijital varlıkların değerlerindeki patlama sayesinde multi-milyarder ve ABD siyasi kampanyalarında etkili bir bağışçı oldu.

Kasım ayı başlarında FTX Funds’ın Alameda ile birleşmesi hakkındaki endişelerin ortasında müşteri çekme telaşı, FTX’in 11 Kasım’da iflas başvurusunda bulunmasına neden oldu.

READ  Eski FTX CEO'su Sam Bankman-Fried, Senato yasağı nedeniyle ifade vermeyi reddetti

30 yaşındaki Bankman-Fried, Perşembe günü 250 milyon dolarlık tahville serbest bırakıldı. Ellison ve Wang’ın bir sözcüsü, raporlar hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Wang ve Ellison’ın avukatları yorum yapmaktan kaçındı.

Ellison mahkemeye, yatırımcıların Haziran 2022’de Alameda’ya verdiği kredileri geri çağırdığında, FTX’in müşterilerin bu düzenlemeden habersiz olduğunu anlayarak müşteri fonlarına milyarlarca dolar borç vermek için başkalarıyla anlaştığını söyledi.

Ellison, “Yaptığım şey için gerçekten üzgünüm,” dedi ve müşterilerin mülklerini kurtarmasına yardım ettiğini de sözlerine ekledi.

Wang, yaptığı şeyin yanlış olduğunu bildiğini de söyledi.

Mahkeme kayıtlarına göre, Ellison’ın davasının dökümü başlangıçta, onun işbirliğini ifşa etmenin savcıların Bankman-Fried’i yaşadığı ve FTX’in bulunduğu Bahamalar’dan iade etme çabalarını engelleyebileceği endişesiyle mühürlendi.

Bankman-Fried, 12 Aralık’ta başkent Nassau’da tutuklandı ve iadeyi kabul ettikten sonra Çarşamba günü ABD’ye geldi.

Bir sulh yargıcı, yargılanana kadar ailesinin Kaliforniya’daki evine kapatılmasına karar verdi.

Cuma akşamı Abrams, bir mahkeme kararına göre davadan çekildi ve eşinin ortak olduğu hukuk firması Davis Polk & Wardwell LLP, 2021’de FTX’e danışmanlık yaptı.

Firma ayrıca diğer davalarda FTX ve Bankman-Fried’e karşı olan tarafları temsil etti ve kocasının meselelerle hiçbir ilgisi olmasa da, “gizli ve içeriği mahkeme tarafından bilinmiyor” dedi. Olası bir çatışmadan kaçınmak için kendini geri çekti.

New York’tan Luke Cohen’in bildirdiği; Wilmington, Del’den Tom Halls tarafından; Kurgu: Nolene Walter, Matthew Lewis ve Daniel Wallis

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.