Enflasyon geçen yıla göre yüzde 7,1 arttı

Tüketici fiyatları, ekonomistlerin beklediğinden daha fazla yumuşayan enflasyonist baskıların art arda ikinci ayı olan Kasım ayında beklenenden daha az arttı.

bu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Çalışma İstatistikleri Bürosu Salı günü, fiyatların Kasım ayında bir yıl öncesine göre %7,1 ve bir önceki aya göre %0,1 arttığını bildirdi. Bloomberg verilerine göre ekonomistler fiyatların geçen yıla göre %7,3 ve bu aya göre %0,3 artmasını bekliyorlardı.

Raporun değişken gıda ve enerji bileşenlerini çıkaran “temel” bazda, fiyatlar yıllık %6,0 ve bir önceki ayda %0,2 arttı. Konsensüs tahminleri, çekirdek TÜFE okumasında yıllık %6,1’lik bir artış ve aylık %0,3’lük bir artış çağrısında bulundu.

Rapor istendi ABD hisse senetleri vadeli Ve Wall Street, Federal Rezerv politikası üzerindeki yumuşak baskıların sonuçlarını tartarken, Hazine getirileri daha düşüktü.

Kasım ayı rakamları enflasyonda ılımlı bir düşüş gösterse de, ABD’li tüketicilerin karşılaştığı temel mal ve konut fiyatları, Federal Rezerv’in %2’lik uzun vadeli fiyat istikrarı hedefinin üzerinde inatla yüksek kaldı.

Ekonomiyi yavaşlatmak ve artan fiyatları dizginlemek amacıyla, merkez bankası faiz oranlarını bu yıl agresif bir şekilde artırdı – yılın başındaki %0-%0,25 aralığından şimdi %3,75-%4’e. Merkez bankasının yarın kilit faiz oranı için hedef aralığını %0,50 daha artırması bekleniyor.

Principal Asset Management baş küresel stratejisti Seema Shah, “Başka bir negatif enflasyon sürprizi, yalnızca merkez bankasının faiz artırımlarının hızını yavaşlatma kararını doğrulamakla kalmıyor, aynı zamanda enflasyonist artışın gerçekten de önümüzdeki 12 ay içinde kontrol altına alınabileceğine dair umutları artırıyor” dedi. . E-posta yorumları.

Shaw, “Ancak, Powell yarınki yorumlarında temkinli olacak,” diye ekledi Shaw, devam eden güçlü işgücü piyasasından kaynaklanan ve merkez bankası yetkilileri için hala sorun teşkil eden ücret enflasyonuna işaret etti.

READ  Avustralya Seçim Canlı Duyuruları: Seçmenler Scott Morrison'ın kaderine karar veriyor

Kasım İş Raporu Bu ayın başlarında yayınlandı Tarım dışı bordrolar 263.000’lik bir artış göstererek, üç aylık ortalamayı 272.000’e ve ortalama saatlik kazançlarda mütevazı bir revizyona getirdi. İşgücüne katılım oranı %62,1’e düşerek önemli miktarda boş iş pozisyonunun kaldığını ve bunun da ücretler üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturmaya devam ettiğini gösteriyor.

Shaw, “Gelecek yıl yüzde 5 enflasyon ile yüzde 3 enflasyon arasındaki fark, merkez bankasının daha fazla parasal sıkılaştırma ve doğrudan faiz indirimi gerektirmeyen işgücü piyasasını daha da yavaşlatma kabiliyetinde yatıyor” dedi.

Washington, DC – 30 Kasım: ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Brookings Enstitüsü’nde konuşuyor. (Photo by True Anchorer/Getty Images)

Merkez bankası, politika yapıcılara konut gibi girdilere daha incelikli bir bakış sağlayan “çekirdek” enflasyonu yakından takip ediyor. Buna karşılık, manşet TÜFE bu yıl büyük ölçüde düzensiz enerji fiyatlarına bağlı.

Enerji Endeksi, Ekim ayındaki %1,8’lik artışın ardından %1,6 düştü. Benzin fiyatları Ekim ayında %4 artarken, bunu benzin segmentinde %2 düşüş izledi.

Enerji fiyatları geçen ay çekirdek enflasyonu azaltmış olsa da, genel TÜFE’nin %30’unu ve çekirdek okumanın %40’ını oluşturan TÜFE’nin konaklama kategorisi, aylık tüm emtia artışına baskın katkı yaptı ve düşüşü fazlasıyla dengeledi . Güç kodları. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, konut maliyetleri geçen yıla göre %7,1 artarak çekirdek TÜFE’deki toplam artışın yaklaşık yarısını oluşturdu.

Pride MLS baş ekonomisti Lisa Sturtevant bir notta, “Konut maliyetlerinin enflasyonla benzersiz, simbiyotik bir ilişkisi var” dedi.

Geçen ay Washington, DC’deki Brookings Enstitüsü’nde yaptığı bir konuşmada Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, konut enflasyonunun keskin bir şekilde arttığını, diğer temel hizmetlerdeki enflasyonun ise “yavaşladığını ancak net bir eğilim göstermediğini” iddia etti.

READ  Biden ve Yun, Kuzey Kore'yi engelleme ve hükümet yardımı sağlama sözü verdi

Bu arada gıda fiyatları, Ekim ayında görülen %0,6’lık artıştan çok az değişiklik göstererek %0,5 arttı.

Bültende başka bir yerde, kullanılmış araba ve kamyon endeksi %2,9 düşerek raporun bu bileşeni için art arda beşinci düşüş oldu. Tıbbi harcamalar da Kasım ayında %0,5 düştü, Ekim ayında görülen aynı yüzdelik düşüş.

Buna karşılık iletişim, eğlence, motorlu taşıt sigortası, eğitim ve giyim endekslerinde artış görüldü.

Alexandra Semenova bir Yahoo Finans muhabiridir. Onu Twitter’da takip et @alexandraandnyc

Yatırım kararlarınızda size yardımcı olacak en son ekonomik haberler ve ekonomik göstergeler için burayı tıklayın

Yahoo Finance’ten en son finans ve iş haberlerini okuyun

Yahoo Finans uygulamasını indirin Elma Veya Android

Yahoo Finance’i takip edin twitter, Facebook, instagram, Flipboard, LinkedInVe Ağ ışığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.