Enflasyon 1981’den beri yüksek olduktan sonra hisse senedi vadeli işlemleri düşecek

Cuma sabahı ABD hisse senetlerinin vadeli işlemleri, yatırımcıların artan gaz, gıda ve diğer mal ve hizmet fiyatları arasında 1981’den beri beklenmedik bir şekilde yükselen enflasyondaki yenilenmeyi sindirmesiyle ters yönde mücadele etti.

S&P 500, Dow ve Nasdaq üzerindeki sözleşmeler, baskının ardından keskin bir şekilde düştü. Hazine getirileri eğrinin kısa ucunda yükseldi ve 2 yıllık getiriler %2.9’a yükseldi. Gösterge 10 yıllık Hazine getirisi %3’ten fazla düştü. ABD ham petrolü, Mart ayından bu yana en yüksek seviyesi olan 122 doların üzerinde işlem gördü.

Çalışma İstatistikleri Ofisi tarafından yayınlanan Piyasa Katılımcıları için Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Enflasyonun ABD ekonomisinde ne kadar sürdüğüne yeni bir bakış veren ana eksendi. Endeks beklenmedik bir şekilde hızlanarak Nisan ayındaki %8,3’lük artışın ardından Mayıs ayında yıllık %8,6’lık bir artış kaydetti. Bu, 1981 sonundan bu yana en büyük gelişmeyi işaret ediyor ve %8.5 artışla Mart TÜFE’sinde önceki 41 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Aylık bazda TÜFE, beklendiği gibi %1.0 veya %0.7 yükseldi ve Nisan ayında %0.3 arttı. Çekirdek enflasyon hariç tutulduğunda, dalgalı gıda ve enerji fiyatları Nisan ayındaki %6,2’lik artışın ardından yıllık %6,0 arttı.

Enflasyon, bu yıl yatırımcılar, politika yapıcılar ve ABD halkı için önemli bir sorun oldu. ABD ekonomik faaliyetinin ana itici gücü olan mal ve hizmetler giderek daha fazla satın alınamaz hale geldikçe, yüksek fiyatlar tüketici harcamaları üzerinde baskı oluşturmakla tehdit ediyor. Enflasyon şimdiden bazı alanlarda bir harcama döngüsünü tetiklediğine dair işaretler verdi. Diğer satın alma alanları için tercih edilen ürünler.

Yatırımcılar için enflasyon, Federal Rezerv’in para politikası için ileriye giden yolda kilit bir belirleyici haline geldi. Fed, hızla yükselen fiyatların düşürülmesine yardımcı olmayı hedeflerken, merkez bankası Yaygın olarak bekleniyor Gelecek haftaki politika toplantısında faiz oranlarını yarım puan daha yükseltmek, şirketler için borçlanma ve iş yapma maliyetlerini daha da artıracak.

READ  İstanbul'un merkezindeki caddede büyük patlama kayaları

Enflasyonun ekonomi üzerindeki etkisine ve merkez bankasının sonraki hamlelerine ilişkin bu endişeler arasında hisse senetleri aktif olarak işlem görmeye devam etti. Üç ana ortalamanın her biri, Perşembe kapanış fiyatlarına göre bir hafta içinde yeniden rekor kayıp yolunda ilerliyordu. S&P 500 haftalık düşüşü yaklaşık %2 arttı.

“Günün sonunda, piyasalar artık tam bir belirsizlikle karşı karşıya. Yahoo Finance Live Perşembe günü söyledi. “Merkez bankasının ne yapacağı konusunda hâlâ biraz belirsizliğimiz var. Avrupa’daki savaş şiddetle devam ediyor. Ve biliyoruz ki bu cephede birkaç günde bir yeni gelişmeler yaşanıyor.”

“Şimdi sindirilecek çok şey var. Bu konularda gerçek bir netlik olmadan, piyasaların anlamlı bir şekilde yukarı veya aşağı hareket etmesi zor” diye ekledi. “Piyasaların günün sonunda tek istediği haberdir. Hiçbir haber kötü haber değildir.”

07:14 ET: Hisse senedi vadeli işlemleri enflasyon verileri öncesinde karıştı

İşte ET 7:14’e kadar piyasalardaki önemli hareketler:

  • S&P 500 Vadeli İşlemleri (TR = F): -6,25 puan (-0,16%) ile 4,010,00 arası

  • Dow Vadeli İşlemleri (YM = F): -85 puan (-%0.26) 32,178.00

  • Nasdaq Vadeli İşlemleri (NQ = F): +6.25 puan (+ %0.05) ile 12.281,25 arası

  • ÇiğCL = F): + 0,94 ABD Doları (+ 0,77 ABD Doları) ile varil başına 122,45 ABD Doları

  • altın (GC = F):- 8,20 ABD Doları (-0,44 ABD Doları) ile ons başına 1,844,60 ABD Doları

  • 10 yıllık hazine (TNX): -0.7 bps Getiri %3.035

New York, New York – 03 Haziran: Tüccarlar New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) platformunda 03 Haziran 2022’de New York’ta işlem gününün başında çalışıyor. Çalışma Bakanlığı tarafından bu sabah yayınlanan yeni bir iş raporu, işverenlerin Mayıs ayında 390.000 iş eklediğini gösteriyor. Hisseler Cuma günü açılış saatlerinden daha düşüktü ve haftalık endeksler tekrar kırmızıya döndü. (Fotoğraf Spencer Flat / Getty Images)

READ  Kyrie Irving takas söylentileri: Rapora göre Nets, potansiyel anlaşmada sadece gelecekteki varlıklar değil, şimdi kazan-kazan oyuncusu istiyor

Emily McCormick bir Yahoo Finance muhabiridir. Onu Twitter’da takip et.

Yahoo Finance’den en son finans ve iş haberlerini okuyun

Yahoo Finance’i takip edin heyecan, Instagram, ağ ışığı, Facebook, FlipboardVe LinkedIn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.