En Son Ukrayna-Rusya Savaşı Haberleri: Canlı Güncellemeler

borç…Mauricio Lima, New York Times için

Bakhmut, Ukrayna — Ukraynalı yetkililer, doğudaki Bakhmut kentinin sakinlerinin Pazar akşamı Rus birliklerinin mahallelerine yangın çıkarıcı patlayıcılar salmasının ardından birkaç evin alev alması nedeniyle çılgınca savaştığını söyledi.

Saldırıdan sonra, bölge sakinleri boş şişeler ve saldırıda kullanılan küçük, siyah silindirik kapsüller toplarken, Donetsk ilindeki sivil askeri idare başkanı Pavlo Kyrilenko, Rus kuvvetlerinin yangın çıkarıcı silahlar kullandığını söyledi.

Donetsk Oblastı’ndaki Bagmut, Ukrayna’da önemli bir askeri kaledir. Rus hatlarına 10 milden daha yakın olan bu bölge, Rusya’nın doğu Donbas bölgesi boyunca planlı ilerleyişi için bir hedef. Neredeyse günlük bombardımana alışkın. Ancak sakinler, Pazar günkü grevin daha az tanıdık olduğunu söyledi – en azından şehrin sivil bir kesiminde.

Saat 17.00 sıralarında bir dizi patlamanın ortasında, şehrin üzerinde bir ateş topu yayı patladı ve bir havai fişek gösterisindeki kıvılcımlar gibi aşağı süzüldü. Dakikalar içinde, yol kenarları, bitkiler ve evler yanarken mahalleden siyah dumanlar yükseldi.

Şortlu ve sandaletli komşular çılgınca bahçe hortumlarını yanan eve doğru çektiler. Bir evin kirişleri ve kiremitli çatıları çatlayıp patlarken yangına kovalarla su attılar.

Komşular birkaç hafta önce şehir dışına taşındı ve içeride kimsenin olmadığını söylediler. En az yedi ev ve çok miktarda bitki yandı.

borç…Mauricio Lima, New York Times için

Emekli bir madenci olan 67 yaşındaki Victor, sokağın karşısındaki evinden izledi. “20 yıl madenlerde çalıştım ve aldığım şey bu” dedi ve ağlamak için arkasını döndü. Birçok sakin gibi, savaş sırasında soyadını vermek konusunda isteksizdi.

READ  Musk, ihbarcı iddiasının ardından Twitter anlaşmasını iptal etmek için yeni bir mektup gönderdi

İzinli polis memurları ve askerler yardıma küçük arabalarla geldi. Ellerinde kovalarca su taşıyorlardı, elleri ve kolları sokaktaki başka bir yangına müdahale etmekten kömürleşmişti.

31 yaşındaki sosyal hizmet uzmanı Katerina, “Pakmut’un sivil bölgesinde ilk kez bunu yaşıyoruz” dedi. Komşusu 17 yaşındaki Olesya, burada genellikle Krats olarak bilinen çoklu roketatarların sesine alışmıştı.

“Daha önce ızgaraları ve havanları duymuştuk ama bu farklıydı” dedi. “Hafif bir ses, sanki sus, sus, sus

Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın Rusya ve Ukrayna da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ordular tarafından kullanılan yangın çıkarıcı silahlar kullandığını söyledi. Uluslararası hukuk tarafından yasaklanmamasına rağmen, kullanımları sınırlıdır.

Kasaba sakinleri bahçelerinden ve sokaklarından teneke kutu ve kapsülleri alırken, askerlerden biri teneke kutuların roketlerle ateşlendiğini söyledi ve sakinlere kapsülleri kumla kapatmalarını ve temizlemek için su kullanmamalarını tavsiye etti.

“Onları her zaman ön saflarda tutuyoruz” dedi. “Şimdi burada tuttular.” Askeri protokol gereği adını vermedi.

Kamila Harabçuk Katkıda bulunan rapor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.