Emirates Havayolları, mali anlaşmazlık nedeniyle Nijerya’ya tüm uçuşlarını geri gönderecek

Emirates Perşembe günü yaptığı açıklamada, Batı Afrika ülkesinden fonları ülkesine geri gönderememesi nedeniyle Nijerya’ya giriş ve çıkış operasyonlarını askıya aldığını duyurdu.

Havayolu, bir çözüm için Nijeryalı yetkililere yaklaşma konusunda “hiçbir ilerleme” olmadığını söyledi.

“Emirates, Nijerya’dan gelen fonları geri gönderme konusunda süregelen zorluklarımızı ele almak için her yolu denedi ve olası bir çözüm bulunmasına yardımcı olmak için acil müdahaleleri için ilgili makamlarla diyalog başlatmak için önemli çabalar sarf etti. Ne yazık ki ilerleme kaydedilmedi” Bildiri.

Karar, Emirates’in geçen ay Nijerya’nın ticari başkenti Lagos’a uçuşları keseceğini açıklamasının ardından, havayolunun ülkedeki 85 milyon dolarlık donmuş fonlara erişemeyeceğini söylemesinin ardından geldi. Nijerya Havacılık Bakanı Hadi Sirika’ya yazdığı bir mektupta, kapana kısılan fonlar her ay 10 milyon dolardan fazla artıyordu.

Serbest düşüşte madeni para

Sirika CNN’e, Nijerya’nın yabancı havayollarının sahip olduğu büyük miktarda geliri elinde tuttuğu ilk kez olmadığı için kapana kısılan fonların serbest bırakılacağını söyledi.

“Geçmişte Nijerya bu tür bir sorunu çözme yeteneğini, iradesini ve samimiyetini gösterdi. Bu, 2015’te iktidara geldiğimizde oldu: O zamanlar 600 milyon dolarlık çok bloke fon vardı. Chirica Perşembe günü CNN’ye verdiği demeçte, ülkenin durgunluk içinde olduğu ve ülkenin gelirinin düştüğü bir zamanda, ​”Tüm bu donmuş fonları ödeme yükümlülüğümüzü yerine getiriyoruz,” dedi.

Chirica, “Maalesef bir dizi faktör ve nedenden dolayı para yeniden birikmişti. Hükümet, bu paranın yalnızca Emirates’e değil, etkilenen tüm havayollarına verilmesini sağlamak için çok çalışıyor.” dedi.

Sirika, “Gelecekte böyle bir durumun yaşanmaması için mekanizmalar tasarlanacak” dedi.

Bakan, Nijerya’nın hala hangi faktörlerle mücadele ettiği konusunda ayrıntı vermedi. Döviz sıkıntısı İthalat için yabancı para birimine erişimi kısıtladı.
Haziran ayının başlarında, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği Nijerya’nın 450 milyon dolar tutar Ülkede faaliyet gösteren yabancı taşıyıcıların geliri.
Yerel para birimi dolar karşısında serbest düşüşte Ülkenin dövizinin çoğu, üretici topluluklardaki petrol hırsızlığı nedeniyle düşen ham petrol satışından elde ediliyor. Hükümet, yerel tüketim için yakıt sübvansiyonunun yüksek maliyetiyle karşı karşıyadır.

Nijerya, uluslararası taşıyıcılar için Afrika’nın en büyük pazarlarından biridir.

READ  Cyber ​​​​Monday Fırsatı: 900 $ indirim 49" Samsung Odyssey Neo G9 Oyun Monitörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.