Elon Musk Twitter’da dikkati dağıtırken Tesla’nın sorunları birikiyor

(Bloomberg) — Elon Musk, yeni satın aldığı Twitter şirketini elden geçirmekle meşgulken, Tesla Inc. giderek daha acil sorunlarla karşı karşıya kalıyor ve CEO’sunun en büyük hayranlarının inancını test ediyor.

Bloomberg’den En Çok Okunan

Çin’de yavaşlayan talep, elektrikli otomobil üreticisini üretimi kesmeye ve Şangay fabrikasında işe alımları ertelemeye zorluyor. Bu pazarın üst düzey yöneticisi, planlandığı gibi hızlanmayan Teksas’taki yeni fabrikasına yardım etmesi için çağrıldı. Bu yıl piyasa değerinde 500 milyar dolardan fazla değer kaybeden Tesla’nın hissesi, Musk’ın danışmanlarının milyarderin hissesini Twitter borcunun yerine yeni krediler için teminat olarak kullanmayı tartmasıyla yenilenen bir baskı altında.

Geçtiğimiz birkaç gün içinde yapılan açıklamalar, Musk’ın başka bir şirketin yönetimini devralmasından bu yana Musk’ın öncelikleri hakkında zaten endişe duyan hissedarlar arasında endişelere yol açtı.

Tesla’nın en büyük bireysel hissedarlarından biri olan Leo Goguan Çarşamba günü Twitter’da “Tesla yönetim kurulu aktif değil” diyerek hisseleri geri almasını önerdi. O ve bir başka açık sözlü Tesla yatırımcısı Ross Gerber, kurula perakende hissedarları temsil eden bir direktör dahil etmesi çağrısında bulundu.

Musk, “çok işi” olduğunu ve bazen ofiste uyuyarak bu işi hallettiğini söyledi. Geçmişte Tesla tesislerinde uyuyordu ve son zamanlarda Twitter’ın San Francisco merkezinde kış uykusuna yatıyor.

Musk Perşembe günü tweet attı, “Hem Tesla hem de SpaceX’i denetlemeye devam ediyorum, ancak oradaki ekipler o kadar harika ki benden çok az şey isteniyor.” Günün erken saatlerinde Avrupa enerji krizini, Çin’deki gayrimenkul düşüşünü ve ABD faiz oranlarını makroekonomik zorluklar olarak göstererek, “Çok zor zamanlara rağmen Tesla ekibi inanılmaz derecede iyi performans gösterdi” dedi.

Çalkantılı son gerginlik, Tesla’nın hala rekor satışlara ulaşmasının ve dünyanın en büyük EV üreticisi olarak tacını korumasının beklendiği bir yılın sonunu bulandırıyor. Ancak, Çin otomobil pazarındaki yavaşlama ve Avrupa’daki durgunluk koşullarından muaf değil. Ekim ayında Finans Direktörü Zachary Kirkhorn, şirketin önümüzdeki birkaç yıl içinde araç teslimatlarında %50 büyüme beklediğini söyledi.

READ  Chelsea Handler ve Joe Coy bir yıllık birlikteliğin ardından ayrıldılar.

Tesla’nın Austin, Teksas’taki fabrikası, henüz toplu üretime hazır olmayan yeni bir lityum-iyon pil hücresi biçimiyle beklenenden daha yavaş ölçekleniyor. Bloomberg’in Çarşamba günü bildirdiğine göre, bunun ardından şirket, Austin’deki operasyonları denetlemesi için Şangay fabrikasının inşaatını denetleyen önemli bir Çin yöneticisi olan Tom Zhu’ya başvurdu.

Bloomberg’in Perşembe günü bildirdiğine göre Tesla, Şangay’da üretim vardiyalarını azaltıyor ve bazı yeni işe alınan çalışanlar için başlangıç ​​tarihlerini erteliyor, Çin’de Tesla EV’lere olan talebin beklentileri karşılamadığına dair son işaretler. Bu, Bloomberg’in bu hafta başlarında Tesla’nın Şangay Model Y ve Model 3 üretim hatlarındaki üretimi yaklaşık %20 oranında azaltmayı planladığını bildirmesinden sonra geldi.

Tesla’nın 2023’te çok işi olacak. Şirket kısa bir süre önce uzun zamandır beklenen yarı kamyonunu yıllar sonra teslim etmeye başladı ve sonunda ilk kamyoneti olan Cybertruck’ı üretmeyi planlıyor.

Bazı yatırımcılar geri alım kartları da isteyebilir. Musk, şirketin son kazanç çağrısı sırasında, kurulun genel olarak geri alımı mantıklı bulduğunu ve 5 milyar dolar ile 10 milyar dolar arasında bir şeyin mümkün olduğunu söyledi. Geçen ay Tesla’nın yönetim kurulunun kararı vereceğini tweetledi.

Musk ve Tesla, Perşembe günü yorum taleplerine yanıt vermedi. Daha önce bir şirket temsilcisi, Bloomberg’in Şangay’daki üretimi kısma planlarına ilişkin raporunun “gerçek dışı” olduğunu söylemişti.

Tesla hisseleri New York’ta %1’den az düştü ve üst üste dördüncü günde düşük işlem gördü. Hisse senedi bu yıl %51 düştü.

(Altıncı sütunda Musk tweeti, son sütunda hisse senedi fiyatı ile güncellemeler)

Bloomberg Businessweek’ten en çok okunan

©2022 Bloomberg LP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.