Ekonomi

Dünya Kayısı Ticaret Merkezi gün sayıyor

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Dünya Kayısı Ticaret Merkezi’nde yürütülen çalışmaları yerinde inceledi. Başkan Gürkan, Dünya Kayısı Ticaret Merkezinin faaliyete geçmesiyle birlikte kayısının sanayi ürününe dönüşmesi noktasında önemli adımlar atılacağını belirterek, kayısıdan elde edilen gelirin artırılacağını vurguladı.

Yeşilyurt ilçesi Yaka Mahallesinde bulunan Dünya Kayısı Ticaret Merkezi kısa süre içerisinde faaliyete geçecek.

Kayısının dünya pazarında hak ettiği yeri alması ve fiyatta istikrarın sağlanması amacıyla yapımına başlanan Dünya Kayısı Ticaret Merkezi, şimdiden Malatya’nın ve Türkiye’nin prestij yatırımlarından biri haline geldi.

Kayısının katma değerini artıracak, Malatya ve ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacak olan Dünya Kayısı Ticaret Merkezi’nde mağazalar, emanet ofisleri, konferans salonları, laboratuvarlar, çalışma ofisleri, toplantı salonları, kayısı müzesi vb. sosyal tesisler yer alıyor.

Dünya Kayısı Ticaret Merkezi hakkında bilgi veren Başkan Gürkan, “Malatya kültür ve medeniyetiyle kadim bir şehir. Aynı zamanda dünya kuru kayısı ticaretinin yüzde 80’ine yakını ilimizde üretilmekte ve yaklaşık 132 ülkeye ihraç edilmektedir. Şehrimize yakışır ve layık olan Kayısı Ticaret Merkezi’nin dünya standartlarında olması gerekiyordu. Göreve geldikten sonra kayısı tüccarlarımızla yaptığımız toplantıda mevcut kayısı halinin hem yetersiz hem de sahipsiz bir durumda olmasından dolayı ilimizde bir an önce Dünya Kayısı Ticaret Merkezi’ni inşa etmemiz gerekiyordu. Yaklaşık 400 dönüm alan üzerine dünya standartlarında inşa edilen yeşil alanı, ticaret alanı, ofis alanları, banka şubeleri, konferans salonları, mezat alanları ve lisanslı depoları ile Malatya’mıza yakışır Dünya Kayısı Ticaret Merkezini yakında faaliyete geçireceğiz” dedi.

“KAYISININ SEGMENTİNİ YÜKSELTME NOKTASINDA ÇALIŞIYORUZ”

Kayısıda katma değerin artırılması için önemli adımlar atıldığını belirten Başkan Gürkan, “Dünya Kayısı Ticaret Merkezimiz kayısının segmentinin artırılması noktasında alt seviyede, ürün, ambalaj, gıda çeşitlendirmesi ve kayısının endüstriyel bir ürün haline getirilmesi noktasında çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah bundan sonraki aşamada kayısının farklı türevlerde paketlenmesi, besin maddelerinin elde edilmesi, gıda ve endüstriyel ürünlere dönüştürülmesi noktasında çalışmalarımız devam edecek. Malatya’mızda kayısıdan elde edilen gelirin 3 milyar dolara yakın olması noktasında bir çalışma sergilemeye çalışıyoruz.” dedi.

“KAYISININ TÜM AŞAMASI KAYISI MÜZESİNDE SERGİLENECEK”

“Dünya Kayısı Ticaret Merkezi devasa bir tesis” diyen Başkan Gürkan, “Buranın yapımına geçen yıl başladık, deprem ve kış şartlarına rağmen Dünya Kayısı Ticaret Merkezimizin yapımını tamamladık, sadece bazı çevre düzenlemeleri gibi peyzaj çalışmaları var. İçerisinde 1000 adet işyeri, Karşılama Merkezi ve Kayısı Müzesi var. Müzede kayısının bütün aşamaları burada sergilenecek. Yurt dışından gelen bir kayısı ithalatçısı, kayısının hangi aşamada ne tür işlemlerden geçtiğini, hepsini Kayısı Müzesi’nde görebilecek. Gerçekten Kayısı Ticaret Merkezi dünya standardının üst segmentinde inşa ediliyor. Çalışmalarımız yürütülürken başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza, Fıtrat Kalkınma Ajansımıza ve hükümetimizin ilgili birimlerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Başa dön tuşu