Dük vs. KANSAS SKORU, TAKEAWAYS: Jalen Wilson, Şampiyonlar Klasik’te Jayhawks’ın son rallisine karşı Blue Devils’e liderlik ediyor

2022-23 kolej basketbol sezonunun ilk 10 takımı arasındaki ilk maçı Salı gecesi 1 numara ile büyüleyiciydi. 6 Kansas, 7 Numaralı Duke’u 69-64 geride bıraktı. Jayhawks, NCAA ihlallerine yanıt olarak kendi kendine dört maçlık bir cezanın üçüncü maçında görev yapan koç Bill Self’den yoksundu.

Ancak Self ve geçen sezonun ulusal şampiyonluk takımındaki bazı önemli oyuncular olmasa bile, Jayhawks yeniden ulusal bir yarışmacı gibi görünüyor. Kansas birinci sınıf öğrencisi Grady Dick, son iki buçuk dakikada ikisi Jayhawks’a liderlik eden üç debriyaj kovası için kritik bir zamanda canlandı.

1:04 kala yaptığı dalış, kıvrımlı turnike, Jayhawks’ı ikinci yarının sonlarında altı sayılık bir açıktan toparlanarak 65-62 öne geçirdi. Dick, geç bitirme telaşına kadar yarıda golsüz kaldı, ancak maçı 14 sayı ile bitirdi.

İkinci yarının büyük bölümünde Jayhawks, Ochai Agbaji ve Christian Brown gibi yıldızları NBA Draftına kaptırdıktan sonra geri dönen lider oyuncu Jalen Wilson’ı zorladı. Wilson maçı en yüksek 25 sayı ile bitirdi ve Jayhawks’ın ikinci yarıda fırtınayı atlatmasına yardımcı oldu.

Duke erken 11 sayı geride kaldı, ancak birinci sınıf öğrencisi Kyle Filipowski, oyun dışarıdaki saldırganlığıyla devam ederken ikinci yarıya yerleşti. Filipowski, Blue Devils’te 17 sayı ve 14 ribaundla liderliğini sürdürdü, ancak 18’de 6 isabet buldu. Jeremy Roach, Duke adına 16 sayı ekledi.

İki takım da kötü şut çekti

Duke, Salı gününe giren iki maçta 3 sayılık denemelerinin %34’ünü kayda değer bir oranda yakaladı, ancak Blue Devils, Kansas’a karşı arkın ötesinden soğuk gitti. Jeremy Roach ve Tyrus Proctor derinden 5’e 1’di ve Filipowski 6’da 1’di, Jaylen Blakes ve Jacob Grandison birleşerek 5’e 0 oldu.

Jayhawks 3 sayılık mesafeden 19 denemeden sadece 3’ünü vurduğu için Kansas harika değildi, ancak KU çembere hücumda daha başarılı oldu. Genel olarak Kansas, Duke’un %35,8’ine kıyasla yerden %46,3 şut çekti. Büyük adam K.J. Adams Jr., KU’nun hücumunun sessiz bir odak noktasıydı ve sahadan 4 denemeden 4’ünü yaptı. Duke’un daha uzun uzunlarına karşı yaptığı çalışma kıskanılacaktı, ancak Jayhawks’ın başka şekillerde yatırım yapmasına izin verecek kadar iyi idare etti.

READ  Seahawks, Geno Smith'i marş olarak seçti

Kansas kanatlarını gösteriyor

KU, çok yönlü kanatlarının saldırganlığından nasıl yararlandı? Wilson, kendisini koruyan herkese karşı şeride girdi ve Dick kilit anlarda gevşedi. Texas Tech transferi Kevin McCuller, ilk yarıda, özellikle de kendisini 7 metrelik Filipowski tarafından korunduğunu bulduğunda, büyük bir destek sağladı. McCuller, 12 sayısının 8’ini ilk yarıda kaydetti. Jayhawks oyuna yedi dakikadan kısa bir süre kala 17-6 öne geçerken altı start aldı.

Wilson-Dick-McCuller üçlüsünün boyutu ve çok yönlülüğü Kansas için göze çarpıyordu. Dick, kariyerinde sadece üç maç olmasına rağmen, Christian Brown’ın geçen sezon ulusal şampiyonluk yolunda Jayhawks için oynadığı role benzer bir rol oynuyor. Ochai Agbaji’yi değiştirmek biraz daha zor olsa da, KU’nun yeniden bir eşleştirme rüyası olması için gereken çevre silahlarına sahip olduğu açık.

Anahtar oyuncular aktif değil

Hiçbir takım tam kadrosunu almadı. Duke’un beş yıldızlı yeni üyelerinden biri olan çok yönlü kanat Tarik Whitehead, sezon dışı ayak ameliyatından kurtulduğu için henüz çıkış yapmadı. Wilson ve Dick’e karşı 6-6’lık bir bölünme, Duke’a başka bir çok yönlü savunma oyuncusu verirdi.

Kansas’ta iki oyuncu yoktu. Yeni gardiyan MJ. Rice (hastalık) ve ikinci sınıf öğrencisi Zach Clemens (sakatlık) müsait değildi. Rice, geçen hafta yedek kulübesinde önemli bir rol oynayan bir McDonald’s All-American ve Clemens ön saha dakikaları için mücadele eden ikinci sınıf öğrencisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.