Dow, ticaretin son saatinde 500 puan yükseldi

Hisse senetleri, Fed Başkanı Jerome Powell’ın merkez bankasının piyasaları baskı altına alan agresif faiz artırım kampanyasının hızını yavaşlatacağını doğrulamasının ardından Çarşamba günü yükseldi.

Dow Jones endüstri ortalaması 535 puan veya %1,6 yükseldi. Bu arada, teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite %3,6 yükseldi. S&P 500 %2,4 yükseldi.

Powell, “Enflasyonu düşürmeye yetecek kontrol düzeyine yaklaştığımız için, faiz artırımlarımızın hızını yavaşlatmak mantıklı” dedi. Washington’daki Brookings Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada şunları söyledi:, DC. “Faiz artırımlarını yavaşlatma zamanı Aralık toplantısından sonra gelebilir.”

Powell, Fed’in enflasyonist mücadeleyi sona erdirmeden önce uzun süre uyumlu kalabileceği konusunda uyardı.

Powell, “Bazı ümit verici gelişmelere rağmen, fiyat istikrarını yeniden sağlamak için kat etmemiz gereken çok yol var.” dedi.

Powell’ın yorumları, bazı yatırımcılar arasında, merkez bankasının yüksek enflasyonu kontrol altına almak için bir puanın dörtte üçü oranında art arda yaptığı dört artışın ardından 14 Aralık’taki bir sonraki toplantısında küçük, yarım puanlık bir faiz artırımı teklif edeceğine dair artan bir iyimserliğe yol açtı.

AXS Investments CEO’su Greg Bassuk, “Yatırımcılar, Fed’in faiz oranlarıyla nereye gittiğine dair daha fazla öngörülebilirlik için şapka asacakları o sağlam taşı arıyor” dedi. “Oran artış hızının Aralık ayında yavaşlamaya başlayacağı mesajı o kayaydı.”

10 yıllık Hazine getirisi haberler üzerine hafifçe gevşedi.

Hem Dow hem de S&P 500 bu ay için %4’ten fazla yükselirken, Nasdaq Composite %3 kazanma yolunda ilerliyor.

READ  Sekiz kez Altın Eldiven 3B Scott Rollen, Beyzbol Onur Listesi'ne alındı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.