Dow, 2022’nin son seansında 300 puan düştü ve hisse senetleri yıl sonuna kadar geriledi.

Hisse senetleri, yatırımcıların 2008’den bu yana piyasanın en kötü yılı olan son ticaretini yapmasıyla Cuma günü düştü.

Dow Jones endüstri ortalaması 308 puan veya %0,9 düştü. S&P 500 %1 düşerken Nasdaq bileşik endeksi %1,1 düştü.

Cuma, hisse senetleri için sancılı bir yıl olan ticaretin son günü. Dalgalı bir ayı piyasası, yapışkan enflasyon ve Federal Rezerv’in agresif faiz artışları, büyüme ve teknoloji hisse senetleri üzerinde ağırlık yarattı. Bu faktörler aynı zamanda yatırımcı duyarlılığını da etkiledi.

Üç büyük ortalama da, üç yıllık galibiyet serisini kırarak 2008’den bu yana en kötü yıllarına doğru ilerliyor. 2022’de %9,4 düşüşle S&P ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq sırasıyla %20 ve yaklaşık %34 düştü.

UBS’nin taban operasyonları direktörü Art Cashin, “Çin’deki Covid sorunlarından Ukrayna’nın işgaline kadar her şeyi yaşadık. Hepsi çok ciddiydi. Ancak yatırımcılar için merkez bankasının yaptığı bu” dedi. “Takas etmek.”

Takvim yılı köşeyi dönerken, bazı yatırımcılar acının çok uzak olduğunu düşünüyor ve ayı piyasasının bir durgunluk vurana veya Fed dönene kadar devam etmesini bekliyor. Bazıları ayrıca hisse senetlerinin 2023’ün ikinci yarısında toparlanmadan önce yeni dip seviyeleri göreceğini tahmin ediyor.

“Size ‘Oz Büyücüsü’ gibi olacağını ve bir veya iki dakika içinde her şeyin muhteşem bir renge sahip olacağını söylemek isterim. Bence, Fed’e bağlı olarak, ilk çeyrekte yatay olabilir. Bundan biraz daha uzun olabilir,” dedi Cashin.

Yıllık kayıplara rağmen Dow ve S&P 500, üç çeyreklik kayıp serisini kırma yolunda ilerliyor. Bununla birlikte, teknoloji ağırlıklı Nasdaq, 2001’den bu yana ilk kez üst üste dördüncü negatif çeyreğine doğru ilerliyor.

S&P 500’deki iletişim hizmetleri stokları yıl için %40’tan fazla düştü ve tüketici tercihi %37,4 düştü, büyük sermaye endeksindeki tek pozitif sektör olan enerji yaklaşık %58 arttı.

READ  Kaley Cuoco, Kay Hui Kwan ve daha fazla yıldız

Önümüzdeki hafta, 6 Ocak için açıklanan tarım dışı istihdam raporunun vurguladığı gibi, biraz daha aktif bir ekonomik veri listesi görecek. Yılbaşı tatili nedeniyle Pazartesi günü finansal piyasalar kapalı olacak.

— Gabriel Cortez raporlamaya katkıda bulundu

Düzeltme: Bu hikayedeki grafik, Dow Jones Sanayi Ortalaması için yıldan bugüne doğru düşüşü yansıtacak şekilde güncellendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.