DHS genel müfettişi, Gizli Servis’e potansiyel olarak gizli metinleri araştırmayı bırakmasını söyledi

Çarşamba akşamı bir mektupta, genel müfettiş, Gizli Servis’in konuyu soruşturmayı bırakması gerektiğini çünkü genel müfettişin teşkilatın kısa mesajlarına ne olduğuna dair kendi soruşturmasına müdahale edebileceğini söyledi.

Mektup, eski Başkan Donald Trump’ın eylemleri ve hareketleriyle ilgili soruşturmasının bir parçası olarak House Select Komitesi tarafından 6 Ocak 2021’de aranan kısa mesajlar konusunda Gizli Servis ile DHS genel müfettişi arasında artan gerilimi artırıyor. .

DHS Genel Müfettiş Yardımcısı Gladys Ayala, 20 Temmuz’da Gizli Servis Direktörü James Murray’e yazdığı bir mektupta, “Soruşturmamızın bütünlüğünü sağlamak için USSS, yukarıda belirtilen kanıtların toplanması ve korunmasıyla ilgili herhangi bir soruşturma faaliyetinde bulunmamalıdır.” . . “Bu, olası tanıklarla görüşmekten, cihaz toplamaktan veya devam eden bir ceza soruşturmasına müdahale edebilecek başka herhangi bir eylemde bulunmaktan derhal kaçınmayı içerir.”

Başmüfettiş, Gizli Servis’in kısa mesajlarla ilgili daha önce hangi görüşmelerin yapıldığını, “hangi tanıkların sorgulandığını ve hangi uyarıların yapıldığını” açıklaması gerektiğini yazdı. Genel müfettiş, Gizli Servis’e Pazartesi gününe kadar yanıt vermesini söyledi.

Gizli Servis, yaptığı açıklamada, genel müfettişin mektubunun alındığını kabul etti. Ajans açıklamasında, “Başmüfettişin talebini 6 Ocak’ta Seçilmiş Komite’ye ilettik ve tüm gözetim çabalarında tam olarak işbirliği yaptığımızdan ve bunların birbiriyle çelişmediğinden emin olmak için kapsamlı bir yasal inceleme yapacağız.” Dedi.

Gizli Servis’ten sonra yeni bir mektup gelir Yalnızca kısa mesaj iletmeyi başardı Seçim komitesine gönderilen bir mektuba göre, genel müfettiş 24 Gizli Servis personeli için bir aylık kayıt talep etmişti.

CNN, yorum için Gizli Servis ve DHS genel müfettişine ulaştı.

Emir, Gizli Servis’in yanıtını zorlaştıracak mahkeme celbi Geçen hafta bir Meclis Seçim Komitesi’nden ve bu hafta Ulusal Arşivlerden ajanstan kısa mesajların DHS kayıt memurundan silinip silinmediğini netleştirmesini ve nedenini açıklamasını istedi.

Seçim komitesinin başkanı, Mississippi’den bir Demokrat temsilci. Grup, Gizli Servis Direktörü Bennie Thompson’a yazdığı bir mektupta 5-6 Ocak 2021 tarihleri ​​arasında kısa mesajlar arıyor.

Çarşamba günü yaptıkları ortak açıklamada, Thompson ve komitenin başkan yardımcısı Rep. Liz Cheney, Gizli Servis’in cep telefonu verilerinin nasıl silindiği konusunda “endişe duyduklarını” söylediler.

READ  Jay Leno yanıklardan kurtuluyor

“Bu içeriği temizlemeden önce koruma uygulaması, federal kayıt saklama gereklilikleriyle tutarsız görünüyor ve Federal Kayıt Yasası’nın potansiyel bir ihlalini temsil edebilir” dediler.

Gizli Servis bu hafta gruba, herhangi bir kısa mesajın kaybolup kaybolmadığını ve kurtarılıp kurtarılamayacağını belirlemek için “kapsamlı çabalar” yürüttüğünü söyledi. Ajans bir mektupta, “belirlenen kişilerin cihazlarında herhangi bir metin gönderilip gönderilmediğini veya alınıp alınmadığını belirlemek için mevcut herhangi bir meta veriyi çekmeyi” ve daha önce Gizli Servis tarafından aranmayan yerlerde saklanan 24 kişiyle görüşmeyi içeriyordu.

Ajans, genel müfettiş tarafından talep edilen “Şu anda Gizli Servis çalışanları tarafından sağlanan herhangi bir kısa mesajdan haberdar olmadığını” söyledi.

24 üyeli ekip, konuya aşina bir kaynağa göre, çoğu SCIF (Güvenli Bölmeli Bilgi Tesisi) olarak bilinen ve gün içinde cep telefonlarına izin verilmeyen güvenli bir yerde bulunan üst düzey yetkililerden oluşuyor. Kaynak ayrıca, kişilerin yarısının kısa mesajların gönderilip gönderilmediğini, alınıp alınmadığını ve silinip silinmediğini ve içeriğin ne olabileceğini belirlemek için incelendiğini söyledi.

Kaynak, müfettişlerin en az üç kişinin yalnızca kamuya açık kayıt olarak kabul etmedikleri özel metin mesajlarına sahip olduğunu belirlerken, müfettişlerin diğerlerinin hiçbir kısa mesajı olmadığına inandıklarını söyledi. Ajans, şimdiye kadar, Genel Müfettiş ve Komite’ye sağladığı ilgili bir metin alışverişi üretmiştir. Gizli Servis geçen yıl genel müfettişe, tek bir kısa mesaj dışında, talebe yanıt olarak teşkilatın “başka kaydı” olmadığını söyledi.

Bir mektuba göre, Genel Müfettiş, Gizli Servis’in Capitol’e 6 Ocak saldırısına verdiği yanıtı araştıran gözetim yetkilileri tarafından talep edildikten kısa bir süre sonra, Gizli Servis’i 5 ve 6 Ocak 2021’deki metin mesajlarını yok etmekle suçladı. Genel Müfettiş, Meclis Seçim Komitesine sevk edildi.

Gizli Servis daha önce, telefonlarından gerekli kayıt güvenliğini sağlamanın çalışanlara bağlı olduğunu açıklamıştı. Mektup, servis personeline 27 Ocak 2021’de başlayan telefon geçişinden önce kısa mesajlar da dahil olmak üzere cep telefonu içeriğinin güvenliğini sağlamak için “adım adım” bir kılavuz sağladığını söyledi. “Tüm Gizli Servis personeli,” diye açıkladı. Kısa mesaj yoluyla oluşturulabilecek hükümet kayıtlarını uygun şekilde korumaktan sorumludurlar.”

READ  Rusya, Kiev'in hava saldırılarının batı ülkelerine tedarik edilen tankları hedef aldığını söyledi | Ukrayna

Bu hikaye Perşembe günü ek güncellemelerle güncellendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.