DeSanti’nin AP Afro-Amerikan Çalışmaları dersini yasaklama kararına karşı tepkiler artıyor

Yorum Yap

Florida Valisi Ron DeSantis, yönetiminin siyahi liderlerin başkentte bir araya gelmesi, önde gelen bir sivil haklar avukatının dava açmakla tehdit etmesi ve eyalet milletvekillerinin onu geri çekilmeye zorlamasıyla, yönetiminin Afro-Amerikan çalışmaları konulu ileri düzey bir lise kursunu yasaklama kararı üzerine artan bir tepkiyle karşı karşıya. Çözüm

Avukat Ben Crump Çarşamba günü DeSantis’i federal ve eyalet anayasalarını ihlal etmekle suçladı. Hukuk ekibi, bir Federal yargıç bulundu Tucson okullarında bir Meksikalı Amerikan çalışma programını yasaklayan 2010 Arizona yasası anayasaya aykırıydı ve yetkililer “ırksal nedenlerle” olduğunu söyledi.

Eyalet Eğitim Bakanlığı, sınıfın “Florida yasalarına aykırı” olduğunu savunuyor. DeSantis tarafından önerilen yeni bir eğitim yasası, ırkla ilgili konuların “nesnel bir bağlamda” öğretilmesini ve “öğrencileri belirli bir bakış açısına öğretmek veya ikna etmek için kullanılmamasını” gerektiriyor. Bazı eğitim savunucuları ve öğretmenler, yasanın çok geniş yorumlandığını söylüyor Soğutma etkisi vardır Siyah Tarih Öğretiminde.

Crump, öğrencileri takdim etmeden önce, “Florida eyaletindeki sınıflarda AP Afro-Amerikan Çalışmaları öğretmek için Kolej Kurulu ile müzakere etmemiş olsaydı, bu üç genç adam tarihi bir davanın baş davacıları olacaktı,” dedi.

Crump, siyah Amerikalıları içeren birkaç yüksek profilli sivil haklar davasına karıştı ve DeSantis’in “kültürümüzü yok etmeyeceğine” söz verdi.

Florida eğitim politikasıyla ilgili en son tartışma, bu ay Eyalet Eğitim Bakanlığı’nın, eyalet yasalarını ve yasalarını ihlal ettiği için zencilerin tarihi üzerine bir Pilot İleri Düzey Yerleştirme kursunu onaylamayacağını söylemesiyle başladı. “Eğitimin hiçbir değeri yoktur.”

Eyalet Eğitim Bakanlığı, müfredatta “Kesişimsellik ve Aktivizm”, “Siyah Feminist Edebiyat Teorisi” ve “Siyah Queer Çalışmaları” dahil olmak üzere “endişeleri” listeliyor.

READ  Ukrayna çatışması, elektrik kesintileri nedeniyle diplomasiyi yoğunlaştırdı

“Queer teorisinin artık siyahi tarihin önemli bir parçası olduğunu kim söyleyebilir?” DeSantis bu hafta düzenlediği basın toplantısında söyledi. “Çocuklarımıza gündem hazırlayan biri.”

Ancak okullardan ve işletmelerden “ücretli eğitim” dediği şeyi platformunun önemli bir parçası haline getiren valiyi eleştirenler, konunun Florida’da öğretilmesine izin vermeyerek siyahi tarihi haksız yere hedef aldığını söylüyor. Avrupa tarihi gibi diğer Gelişmiş Yerleştirme dersleri, DeSantis yönetimi tarafından incelenmedi.

Kolej Kurulu Salı günü yaptığı açıklamada, kurs için “resmi bir çerçevenin” 1 Şubat’ta yayınlanacağını ve pilot programın lise ve kolejlerden gelen geri bildirimlerle değiştirileceğini söyledi. Kamu yetkililerinin girdilerinden bahsetmez.

Kolej Kurulu sözcüsü DeSantis, müfredatın yönetimin endişeleri ışığında değiştirilip değiştirilmediği konusunda yorum yapmaktan kaçındı. Gruba göre, AP sınıflarının geliştirilmesi iki ila altı yıl sürüyor ve “bundan sonra sürekli incelemeye tabi tutuluyor.”

Florida Eğitim Bakanlığı sözcüsü Alex Lanfranconi yaptığı açıklamada, “yönetim, Kolej Kurulunun değişiklik yapma isteğini ifade ettiğini görmeye teşvik ediliyor” dedi. O, hükümetin yeni müfredatı inceledikten sonra sınıfın tanınmasını yeniden gözden geçireceğini de sözlerine ekledi.

Lanfranconi, “Kolej Kurulu’nun kritik ırk teorisi, siyah queer çalışmaları, kesişimsellik ve tüzüğümüzü ihlal eden diğer konulardaki değişiklikleri ve içeriğin kaldırılmasını incelemesini dört gözle bekliyoruz.” Dedi.

Bu arada onlarca kişi, bir oy hakları savunuculuğu grubu olan Equal Ground tarafından Tallahassee’de düzenlenen “Kara Saldırıyı Durdurun” mitinginde toplandı. Pek çok konuşmacı, DeSantis’i görev süresi boyunca eyaletteki siyah toplumu daha fazla marjinalleştirmeye çalışmakla suçladı. Eyalet Senatosu. Shevrin Jones (D), DeSantis’in “toplumumuzdaki harap okullar, harap binalar” ve yüksek emlak sigortası maliyetleri gibi sorunları çözmesi gerektiğini söyledi.

Jones, “Bunlar görmezden geliniyor çünkü siyah topluluklarda neler olup bittiğini bilmeyen ve umursamayan ama tarihimizi nasıl öğrettiğinizi yargılamak isteyen insanlar tarafından Jim Crow 3.0 tanıtımıyla uğraşmak zorundayız” dedi. .

READ  Dolph Lundgren, 'Rocky' hayranlarının Stallone 'Draco' spinoff'unda 'rahatlayabileceğini' söyledi: 'Temas halindeyiz'

DeSantis, öğrencilerin kara tarihi öğrenmeleri gerektiğini söyledi – ve yasa gereği buna mecburlar – ama suçlanıyorlar Öğrencilere “uyandırma ideolojisine” inanmayı öğreten öğretmenler.

Eyalet yasama meclisinin Kara Grup liderleri, siyahların tarihi etrafında daha fazla eğitim fırsatı oluşturmak için ulusal sivil haklar örgütleriyle birlikte çalışmayı planlıyor. bu hafta yaptığı açıklamada.

Eyalet Temsilcisi Michael Reiner (D), DeSantis’in siyasi bir “cadı avı” içinde olduğunu ve Florida öğrencilerinin – öğrencilerin bildiği – öğrenme özgürlüğünü ihlal ettiğini söyledi.

Reiner, “Tarihi silmenin bir sır olmadığını biliyorlar” dedi. “Şu anda Florida devlet okullarında oturan 2,8 milyon öğrenci var ve valilerinin siyahların tarihini öğrenmelerini istemediğini biliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.