Demokratlar Nevada’da ABD Senatosu’nun kontrolünü kazandı

PHOENIX, 12 Kasım (Reuters) – Edison Research’ün Cumartesi günü yaptığı tahmine göre, Senatör Catherine Cortez Masto Nevada’da yeniden seçimi kazandıktan sonra Demokratlar ABD Senatosu’nun kontrolünü ele alacak.

Yine de, yetkililer Salı günkü ABD ara seçimlerinde kullanılan oyları sayarken, Cumhuriyetçiler ABD Temsilciler Meclisi’nin kontrolünü kazanmaya yakındı.

Cortes Masto, eski Başkan Donald Trump tarafından onaylanan eski bir başsavcı olan Cumhuriyetçi rakibi Adam Laxalt’ı kıl payı mağlup etti.

Demokrat Senatör Mark Kelly’nin Cuma günü geç saatlerde Arizona’daki yeniden seçim zaferinin ardından Masto’nun zaferi ile Demokratlar, Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in 100 üyeli meclisteki bağları koparmasına izin vererek en az 50 Senato sandalyesini kontrol edeceklerdi.

Demokrat Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer düzenlediği basın toplantısında, “Biz demokrasimize inanıyoruz ve Amerika demokrasinin köklerinin derin ve güçlü olduğunu gösterdi” dedi.

Senato şu anda Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında yüzde 50-50 oranında bölünmüş durumda. Yeni seçilen Senato 3 Ocak’ta yemin edecek.

Senato’nun sürekli kontrolüne sahip olan Demokratlar, Biden’ın federal yargıçlar gibi adaylıklarını hala onaylayabilir. Önümüzdeki iki yıl içinde bir boşluk açılırsa, Yargıtay’a biri atanacak.

6 Aralık Georgia ikinci tur seçimlerini Cumhuriyetçi Herschel Walker’a karşı Demokrat Senatör Raphael Warnock kazanırsa, Demokrat çoğunluğu 51-49’a çıkaracak. Bu, Demokratlara çoğu yasama için gereken 60 oy yerine basit çoğunluk oyu ile ilerleyebilecek bazı yasa tasarılarını geçirme konusunda fazladan bir ayak verecek.

Aynı zamanda Batı Virginia’daki Demokrat senatörler Joe Manchin ve Arizona’daki Kirsten Sinema’nın etkisini de azaltacak ve bazı sosyal programların genişletilmesi de dahil olmak üzere Biden’in bazı kilit girişimlerini engelleyen veya geciktiren oyları “swing” yapacaktı.

Washington Eyaleti üzgün

435 sandalyeli mecliste hangi partinin çoğunluğa sahip olacağını belirlemek için yeterli Meclis yarışının sonuçlarının bilinmesi günler veya daha fazla sürebilir. Cumhuriyetçiler üstünlük sağlamaya devam etti, ancak gelir hala liberal eğilimli Kaliforniya’dakiler de dahil olmak üzere birçok yarışa aktı.

READ  MLB All-Star sub listesi, Mariners' Ty France ve Dodgers' Freddie Freeman tarafından vurgulanıyor.

Kamboçya’da konuşan Biden, partisinin Georgia Senatosu yarışını kazanmaya odaklanacağını, ancak odanın kontrolünü elinde tutma ihtimali üzerine, “Bu bir gerginlik” dedi.

Meclis Cumhuriyetçileri, kazanırlarsa Biden’ın iklim değişikliğiyle mücadeledeki zaferlerini geri almaya ve süresi dolan 2017 vergi indirimlerini kalıcı hale getirmeye çalışacaklarına söz verdiler. Ayrıca, Biden yönetiminin faaliyetlerine ilişkin oturumlar ve cumhurbaşkanının Ukrayna ve Çin ile ticari bağları olan oğlu hakkında soruşturmalar planlıyorlar.

Demokratlar Cumartesi günü Washington’un 3. Kongre Bölgesi’nde Demokrat Mary Klusenkamp Perez’in Trump destekli Joe Kent’i mağlup ettiği büyük bir zafer kazandı.

Nevada’da Demokrat Cisco Aguilar, eyaletin bir sonraki dışişleri bakanı ve seçimlerin en üst düzey yetkilisi olma yarışını kazandı. Trump’ın 2020 seçimlerinde seçmen sahtekarlığı nedeniyle Biden’a kaybettiği yönündeki yanlış iddiasını destekleyen Cumhuriyetçi Jim Marchant’ı mağlup etti.

Demokratlar ayrıca, Trump’ın yanlış iddialarını destekleyerek eyaletlerinin en iyi seçim yetkilileri olmaya çalışan Michigan ve Arizona’daki Cumhuriyetçi adayları da mağlup ettiler.

Demokratlar, Cuma günü geç saatlerde Arizona’dan Demokrat senatör Kelly’nin, koltuğunu korumak için Trump onaylı bir Cumhuriyetçi olan Cumhuriyetçi Blake Masters’ı mağlup etmesiyle büyük bir destek aldı. Ustalar bahse girmeyi kabul etmez.

Eski bir Donanma savaş pilotu ve astronotu olan Kelly, kısa bir zafer konuşmasında, “Liderler gerçeği kabul etmeyi reddettiğinde ve bugün karşılaştığımız zorlukları çözmekten daha çok geçmiş komplolara odaklandığında sonuçlarını gördük.” Dedi. Cumartesi günü Phoenix’teki destekçilerine.

Demokrat Katie Hobbs’un bir başka Trump yanlısı rakip olan Cumhuriyetçi Gary Lake’e karşı az farkla önde olduğu Arizona valisi yarışında henüz bir kazanan öngörülmedi.

READ  Özel: Musk'ın Twitter anlaşma tehditleri buz kaynaklarına yeni fon sağlıyor

(Ülke genelinde doğrudan seçim sonuçları Burada)

Adli atamalar risk altında

Demokratların kontrolündeki bir Senato, adayları düzinelerce federal yargıçlığı doldurmak için onay kazanacak olan Biden için sigorta sağlayacak. Biden’ın görev süresinin son iki yılında, şu anda 6-3 muhafazakar çoğunluğa sahip olan Yüksek Mahkeme’de bir koltuk Demokratlar için çok önemli olabilir.

Giden Senato Pazartesi günü seçim sonrası bir çalışma toplantısına döndüğünde, Schumer nihai oyları bekleyen iki federal yargıcı derhal onaylamayı hedefliyor.

Tüm yıl 2022 ara seçimlerini dolaşan Trump, aşırı sağ muhafazakarlar arasında devam eden popülaritesini, kongre, valilik ve yerel yarışlar için Cumhuriyetçi adayları etkilemek için kullandı.

Trump, yeterince geniş bir seçmen kitlesine hitap edemeyen adayları aday gösterdiği için, Temsilciler Meclisi’nin dar çoğunluk kontrolünü kazanmış olsalar bile, Salı günkü Cumhuriyetçilerin cansız performansından sorumlu tutuldu.

Danışmanların bu hafta söylediği gibi, Cumhuriyetçi’nin Gürcistan’daki kaybı Trump’ın popülaritesini daha da düşürebilir, Trump’ın 2024’te üçüncü kez cumhurbaşkanlığı adaylığını ilan etmeyi düşündüğünü söyledi.

Phoenix’te Tim Reid ve Washington’da Richard, Gowan, Jason Lange ve Kanishka Singh; Düzenleme Daniel Wallis, Ross Colvin ve William Mallard

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.