Demokratlar Kansas kürtaj zaferini ara seçimler için iyi bir işaret olarak görüyorlar

Yorum

A kesin zafer Kansas’taki kürtaj hakları hareketi için Demokratlar Çarşamba günü, kürtaja erişimi kısıtlamak için muhafazakar çabalara karşı güçlü seçmen öfkesi göstergelerinden yararlanmaya çalıştılar.

Kürtaj yasasına yönelik tutumların sandıkta ilk doğrudan testi nedir? Yargıtay bozdu karaca Wade HazirandaSalı günü Kansas seçmenleri Kesinlikle reddedildi Devlette kürtaj haklarını ortadan kaldırmanın yolunu açan bir anayasa değişikliği. Demokratlar, muhafazakar eğilimli Yüksek Mahkeme kararının ve Cumhuriyetçilerin kürtaj haklarını engellemeye yönelik diğer çabalarının GOP için siyasi olarak geri tepebileceğinin daha da güçlü bir kanıtı olarak anı işaret etti.

Sen, “Kansas’taki bu oylamadan sonra, ara sınavlarla ilgili geleneksel bilgeliği yeniden değerlendirmenin zamanı geldi.” Brian Schatz (D-Hawaii) Twitter’da yazdı. “İnsanlar haklarını ellerinden aldıkları için deli gibi çıldırıyorlar.”

Muhafazakar Kansas eyaletinde seçmen katılımı yüksekti – yaz ara anketlerinde büyük bir artış ve kürtajın birçok Demokratın gözünde sonbaharda önemli bir itici güç olacağını gösteren ilk büyük veri noktası.

Başkan Biden Çarşamba günü oylamayı vurguladı. söylemek Cumhuriyetçiler “Amerikalı kadınların gücü hakkında en ufak bir fikirleri yok. Dün gece Kongre’de ve Kansas’ta bunu öğrendiler.”

Biden’ın düşük onay notları ve artan enflasyonun ağırlığı altında kalan Demokratlar, sonbahar kampanyasını endişeyle izliyor ve seçmenleri adaylarına oy vermeye motive eden daha elverişli konulara girmeye hevesliler. Yüksek Mahkeme kararından sonra, birçok Demokrat, adaylıklarını GOP’un üreme haklarını kısıtlama çabalarına karşı siper olarak çerçeveleyerek kampanyalarını kürtaj üzerine yeniden odaklamaya başladı.

Ancak Salı gününe kadar, Kansas’ta ortaya çıkan kadar iddialı bir stratejinin başarılı olacağına dair hiçbir gösterge yoktu.

Kürtaj için anayasal bir hakla kurulan Ro Artık konuyla ilgisi olmayan kürtaj hakları aktivistleri, kürtaj haklarını geçici olarak korumak ve genişletmek için oylama önlemlerine, eyalet yarışlarına ve yasama savaşlarına yöneliyor. Demokratlar ve genellikle partiyle aynı çizgide olan kürtaj hakları aktivistleri, her iki çabanın da başarısız olabileceğine dair giderek daha iyimser açıklamalar yapıyorlar.

READ  Liverpool, Real Madrid ve Modern Oyun için İstenen Dualar | Futbol

Demokratlar, birçok adayın çabalarını federal düzeyde, bir kongre oylaması yoluyla kürtaj hakları yasası çıkarmaya çalışmak da dahil olmak üzere, çığırtkanlığı yaptığı Meclis ve Senato yarışları için katılımı artırmaya ve ivme oluşturmaya çalışıyor.

Bununla birlikte, Demokratların seçmenlerin sonbaharda adaylar arasında seçim yapmaları için bir sorun olarak kürtajı etkili bir şekilde bağlayıp bağlayamayacaklarını göreceğiz. Çoğu Cumhuriyetçi, enflasyon ve ekonomi konusunda kampanya yürüterek kürtajdan mümkün olduğunca kaçındı. Salı günü Kansas’ta yapılan oylamadan sonra bu konuda Demokratlardan çok daha sessizdiler.

En az dört eyalet, kürtaj yasalarına karar vermenin yanı sıra, parti stratejistlerinin bu eyaletlerde Demokrat seçmen katılımını artırabileceğini söylediği bu Kasım ayında kürtaj önlemleri alacak. Bu girişimler içerir Kaliforniya Ve vermontBu eyaletlerde kürtaja erişimi korumaya yönelik önlemler.

Michigan seçmenlerinin, aktivistlerin ardından Kasım ayında yapılacak oylamada eyalette kürtaj erişimini genişleten ve koruyan bir önlem görmeleri bekleniyor. 750.000’den fazla imza geri döndü, bu gerekli sayının iki katıydı. Oy pusulası için hala nihai onay gerekiyor, imzalar bekleniyor.

Planned Parenthood’un eski başkanı Cecile Richards yaptığı açıklamada, “Bugün Kansas’taki olağanüstü katılım, bu Kasım’da yapılacak ara seçimlerin habercisidir ve bu ivmeyi devam ettirmemiz önemlidir.” Dedi.

Bazı Cumhuriyetçiler, özellikle Senato yarışları için Kansas sonuçlarının etkisini küçümsediler. Şu anda Senato yarışlarını hedef alan yerlerde oy pusulasında kürtaj referandumu olmadığını kaydettiler. Ancak, kürtajın oy pusulasında olduğu California ve Michigan’daki birkaç House yarışının şimdiden yakın olması bekleniyor.

Kürtaj karşıtı eylemciler, Kansas kararının ardından çabalarını iki katına çıkarma sözü verdiler. SBA Pro-Life America sözcüsü Mallory Carroll, “Yaklaşan ara seçimlerde yaşam yanlısı hareket için riskler daha yüksek olamazdı ve birçok faktör oyunda olacak” dedi. “Pro-life o kadar önemli ki adaylar, Demokrat Parti’nin vergi mükelleflerinin talebi üzerine ulusallaştırılmış kürtaj politika hedeflerinin aşırılığını ortaya çıkarmak için güceniyorlar.”

READ  Pensilvanya'nın Podstown kentindeki Hale Caddesi'nde meydana gelen patlamada en az 4 kişi öldü.

Grup, başarısız Kansas çabalarına 1,7 milyon dolar katkıda bulundu ve bağlı gruplarla birlikte bu yılki seçimlere 78 milyon dolar daha katkıda bulunmayı planlıyor.

Son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kilit öneme sahip bir eyalet olan Michigan, görevdeki Gov. Gretchen Whitmer’ın yeniden seçilmeyi umduğu bu sonbahardaki valilik seçimlerini yakından izliyor. Demokratlar, eyalet Senatosunu kırmızıdan maviye çevirmeyi ve önemli savaş alanı ABD Evi yarışlarını kazanmayı umuyorlar.

Michigan oy pusulasında önerilen tedbire karşı çıkan bazı aktivistler, seçmenlerin Kasım ayında karşılaşacakları sorunun, Kansans’ın Salı günü kararlaştırdığı sorudan farklı olacağını söylüyorlar.

Oy pusulasına karşı çıkan kürtaj karşıtı aktivistlerden oluşan bir koalisyon olan Michigan Kadın ve Çocuklar için Vatandaşlar sözcüsü Kristen Polo, “İki oy pusulasını karşılaştırmak çok zor” dedi. “Kansas’ta olanlar kampanyamızı etkilemeyecek.”

Michigan’ın oy pusulası önlemi, kürtaj ve diğer üreme sağlığı hizmetlerine erişimi koruyan bir dili içerecek ve mahkemelerin 1931 kürtaj yasağını uygulamasını engelleyecektir. Ancak Polo, Michigan önleminin milletvekillerinin ellerini Kansas önerisinden daha fazla bağlayacağını ve kürtaj konusunda ebeveyn izni yasalarından geç dönem kürtaj yasaklarına kadar uzanan sınırlar yaratacağını söyledi.

Pollo, “İnsanların kafası çok karışık ve bu kürtaj değişikliğinin ne kadar radikal olduğu konusunda çok endişeli” dedi. Polo, Michigan ve Kansas’taki kürtaj savaşlarının çok farklı olduğunu düşünse de, “Bunun seçmenler için önemli bir konu olacağını düşünüyorum” diyerek bir ortaklığı kabul etti. “Konuşmayanlara bile [abortion] Bu onlar için önemli bir konu ve ön plana çıktı.

Michigan’daki kürtaj hakları savunucuları Kansas oylamasını alkışladılar ve zaferin Kasım ayındaki Michigan oylamasında bir zaferin habercisi olacağını öne sürdüler.

Michigan oy pusulasını öne süren kürtaj erişim aktivistlerinden oluşan bir koalisyon olan Herkes için Üreme Özgürlüğü, “Bu, Kansans için büyük bir kazanç ve seçmenlerin üreme özgürlüklerimizi korumanın *en iyi* yolu olduğunun büyük bir işareti” dedi. Bir dizi tweette söyledi Salı geç. Takım Kansas’taki bitişi kutladı “Sahneyi kurmak Bu Kasım’da sandıkta aldığımız repro önlemlerimizden daha fazla başarıya ihtiyacımız var.

READ  Ravens' Jaylan Ferguson 26 yaşında öldü: Linebacker 2019 NFL Draft'ında üçüncü turda seçildi

Bu arada Kentucky ve Montana’daki seçmenler yeni kürtaj kısıtlamalarını değerlendirecek.

Kentucky Oy pusulası Eyalet anayasasının kürtaj hakkını garanti etmediğini veya kürtaj için devlet finansmanı gerektirmediğini açıkça ortaya koyacaktır. bu Montana boyutu Doktorların, kürtaj girişiminden sonra “canlı doğan” bebeklere hayat kurtaran tedavi sağlamaları gerekmektedir.

Kürtaj önlemini sandığa koyan devletlerin ötesinde Demokratlar, ülke genelinde önümüzdeki aylarda konuya daha fazla odaklanacaklarının ve mücadeleyi doğrudan Cumhuriyetçilere taşıyacaklarının sinyallerini verdiler.

Demokratik Kongre Kampanya Komitesi sözcüsü Helen Galla, “Onlarınki, savaş alanı olan House bölgelerinde geri tepecek, pek sevilmeyen bir pozisyon. Seçmenlere hatırlatmayı dört gözle bekliyoruz. Kasım ayına kadar her gün Cumhuriyetçilerin zehirli gündemi.

John Wagner ve Mariana Alfaro bu rapora katkıda bulundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.