DC Devresi, Mueller Rusya Raporunda Çubuk Memo’nun Yayınlanmasını Sipariş Etti

Yorum

Federal bir temyiz mahkemesi, Başkan Donald Trump’ın Rusya’nın 2016 seçimlerine müdahalesine ilişkin soruşturmayı engelleyip engellemediğini tartışan gizli bir adli notun yayınlanmasına karar verdi.

Cuma günü oybirliğiyle alınan panel kararı açıklandı. Alt mahkeme yargıcının yankısıGeçen yıl Amy Berman Jackson, Adalet Bakanlığını notu gizli tutma gerekçelerinde dürüst olmamakla suçladı.

Baş Yargıç Sri Srinivasan başkanlığındaki üç yargıçtan oluşan bir heyet, “kötü niyet” olup olmadığını, hükümetin “yanlış bir izlenim yarattığını” ve Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası uyarınca ifşayı durduramayacağını söyledi.

Daha sonra Başsavcı William B. Not, daha sonra Kongre’ye özel avukat Robert S. Mueller, Trump’ı III’ün soruşturmasını engellemekle suçlamak için yeterli kanıt olmadığını söyledi. A Gözden geçirilmiş bir versiyon geçen yıl yayınlandı Ancak yasal ve olgusal analizin damgası altında kaldı.

Daire yetkilileri, savcılık kararıyla ilgili iç tartışmaları kapsadığı için belgenin korunduğunu savundu. Ancak yargıçlar, hem Mueller hem de Barr’ın, oturan bir başkanın zaten görevde olduğu sonucuna vardıklarını söyleyerek Jackson’la aynı fikirdeydi. suçlayamam. Barr’ın Mueller’in topladığı suçlayıcı kanıtları alenen nasıl sınıflandıracağı konusunda bir tartışma vardı ve Adalet Bakanlığı temyize gitmeyi kabul etti.

Yargıç, Baro ve Adalet Bakanlığı’nı Trump’ın gizli notunu ‘aptalca’ ele almakla suçladı

Panel, “Mahkemenin … muhtırasının incelenmesi, bakanlığın aslında bir iddianame getirmeyi düşünmediğini ortaya koydu” dedi. yazdı. “Bunun yerine, muhtıra, hükümetin mahkemeye sunduğu sunumlarda tamamen ele alınmayan ayrı bir kararla ilgili – eğer bir şey olursa, Kongre’ye ve halka Mueller raporu hakkında ne söylüyor?”

Mahkeme, Adalet Bakanlığı’nın Jackson’a gönderilen notun ardındaki nedenleri doğru bir şekilde tanımlaması halinde belgenin korumalı olarak kabul edilebileceğine karar verdi. Federal mahkemeler genellikle bu tür davalarda hükümete saygı gösterir.

READ  Pazar günkü Bills-Browns maçı Detroit'e taşındı ve taraftarlar, Bills veya Ticketmaster aracılığıyla satın alınan biletleri iade edebilecek.

Mahkeme, “Bir ajansın politikalarını nasıl ileteceği konusundaki tavsiyelerinin ve bu politikaların içeriği hakkındaki tartışmalarının ayrıcalıklı olduğunu düşünüyoruz” dedi. Ancak hükümetin, notun ücretli kararla ilgili olduğu konusunda ısrar ederek bu argümandan feragat ettiğini ve aksini gösteren bir incelemeye direndiğini söylediler.

Mahkeme, “Halkın söyleyecek bir şeyi olup olmadığına dair herhangi bir fikir, temyize kadar tamamen tartışılmadı – ele alınmadı” dedi. “Bölgenin hiçbir zaman ilerlemediği gerekçesiyle bölge mahkemesinin referansı saklamasını sürdüremeyiz.”

Jackson, CREW’in nota ilişkin değerlendirmesinin, kar amacı gütmeyen kuruluşun “belgeye asla odaklanmamasına” rağmen, “departman tarafından sağlanandan önemli ölçüde daha doğru” olduğunu söyleyerek hükümeti bu ihmal için eleştirdi.

Barr, milletvekillerine Mueller’in adaleti engelleyen bir bulgu vermeyi reddettiğini söyledi. kendi kararını verdi Kanıt olmadığını. Müller sırasında Tam rapor Haftalar sonra serbest bırakılan ofisi, engellemenin “önemli kanıtı” olduğunu söyledi. O da bir mektup yazdı Başsavcı Barr’a grubunun çalışmalarını yanlış tanıttığını söyledi.

Belgenin yayınlanması için dava açan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Washington’daki Sorumluluk ve Etik için Vatandaşlar, Kararı kutladı Twitter sözcüsü ve etik gözlemcisi bunu “şeffaflık için büyük bir kazanç” olarak nitelendirdi.

CREW sözcüsü Jordan Liebowitz yaptığı açıklamada, “Başsavcı Barr, Başkan Trump’ı adaleti engellemekle suçlamaktan kaçınmak için bu notu alıntıladı.” Dedi. “Amerikan halkı onun ne dediğini bilmeyi hak ediyor. Şimdi yapacaklar.”

Mahkeme, yargının temyizi değerlendirebilmesi için notu bir haftalığına yayınladı. Bakanlık, DC Devresinden veya tam ABD Temyiz Mahkemesinden ABD Yüksek Mahkemesinden belgeyi mühürlemesini isteyebilir. Bir Adalet Bakanlığı sözcüsü, Barr’ın yaptığı gibi yorum yapmayı reddetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.