Cumhuriyetçiler Biden’ın ev ziyareti kayıtlarını istiyor ama Trump’ınkini değil

WASHINGTON, 15 Ocak (Reuters) – Başkan Joe Biden’ın Wilmington, Delaware’deki ofisinde ve garajında ​​gizli belgelerin bulunmasının ardından, Temsilciler Meclisi Gözetim Komitesi’nin Cumhuriyetçi başkanı Pazar günü ziyaretçi kayıtlarını istedi.

Temsilci James Comer, Pazar günü Beyaz Saray Genelkurmay Başkanı Ron Klein’a yazdığı bir mektupta, “Konutunu ziyaret eden kişilerin bir listesi olmadan, Amerikan halkı bu çok önemli belgelere kimin erişimi olduğunu asla bilemezdi.

Cumhuriyetçiler, başkan yardımcısı olduğu döneme ait içeriği içeren Biden belgeleri davasını, 2021’de Beyaz Saray’dan ayrıldıktan sonra gizli belgeleri nasıl ele aldığına dair federal bir ceza soruşturmasıyla karşı karşıya kalan eski Başkan Donald Trump ile karşılaştırmaya çalıştı. Hukuk uzmanları, iki dava arasında ciddi çelişkiler olduğunu söylüyor.

Comer, bir FBI aramasında bazıları çok gizli olarak tanımlanan 100’den fazla gizli belgenin bulunduğu Trump’ın Mar-a-Lago’daki evi için ziyaretçi kayıtları aramayacağını söyledi.

Pazar günü CNN’e verdiği bir röportajda, “Bütün zamanı harcamamız gerektiğini düşünmüyorum çünkü Demokratlar bunu son altı yıldır yapıyor.”

Trump, 2024’te tekrar cumhurbaşkanlığına aday olacağını duyurdu ve Biden’ın Demokrat rakibi olması bekleniyor.

Biden’ın ifşaatları, hukuk ekibinin Delaware’deki evinde Obama yönetiminde başkan yardımcısı olarak görev yaptığı süreye ilişkin gizli belgeler bulduklarını söylemesinin ardından geçen hafta geldi. Avukatları Cumartesi günü evinde beş sayfa daha olduğunu söyledi.

CBS’nin Pazar günü kimliği belirsiz bir kolluk kuvveti kaynağına dayandırdığı haberine göre, Ben Biden Center’ın düşünce kuruluşunda bulunan 10 kadar belge oldukça gizli bazı bilgiler içeriyor. Beyaz Saray, rapor hakkında herhangi bir yorumda bulunmadı. Biden’ın kişisel avukatı Bob Bauer’ın temsilcisi, yorum talebinde bulunmadı.

ABD başkanlarının evlerinde veya Beyaz Saray’da bir izleyici kitlesi sergilemeleri konusunda yasal bir gereklilik yoktur. Biden yönetimi, Beyaz Saray’daki resmi misafirlerin açıklamalarını geri aldı ve ilk toplu kayıtlarını Mayıs 2021’de yayınladı. Eski Başkan Donald Trump, 2017’de göreve geldikten kısa bir süre sonra uygulamaya son verdi.

READ  Air India başarısız oldu, hızlı hareket etmeliydi: Tata Sons başkanı işeme olayına tepki gösterdi

TRUMP’A VS. Biden Belgesi Sorunları

ABD Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçiler, Cuma günü Adalet Bakanlığı’nın Biden’ın elindeki uygunsuz şekilde saklanan gizli belgeleri ele almasıyla ilgili soruşturma başlattı. Ticaret Komisyonu da konuyu değerlendiriyor.

Soruşturma, Trump’ın göreve geldikten sonra gizli belgeleri yanlış kullanmaktan federal ceza soruşturması altında olduğu sırada geliyor.

Biden davasında, başkanın avukatları, Washington’daki bir düşünce kuruluşunda ve daha sonra Biden’ın Wilmington’daki evinde az sayıda belge bulunduğunu Ulusal Arşivlere ve Adalet Bakanlığına bildirdi.

Trump davasında, Ulusal Arşivler, Trump görevden ayrıldıktan sonra elindeki tüm kayıtları geri almak için bir yıldan fazla çaba harcadı, ancak başarılı olamadı. Trump nihayet Ocak 2022’de 15 kutu belgeyi iade ettiğinde, arşiv yetkilileri bunların gizli materyaller içerdiğini keşfetti.

Konu Adalet Bakanlığı’na havale edildikten sonra, Trump’ın avukatları, Trump’ın Mar-a-Lago’daki evindeki ek eşyaları teslim etti ve binada hiçbir belge olmadığını söyledi.

Yanlış olduğu ortaya çıktı. Nihayetinde FBI, mülkten yaklaşık 100’ü sınıflandırılmış 13.000 belgeyi kurtardı.

House Democrats, 2017’de Trump’ın Florida’daki evine gelen ziyaretçileri düzenli olarak ifşa etmesini gerektirecek olan “Mar-a-Lago Yasasını” çıkardı, ancak mecliste veya Kongre’nin tamamında oylanmadı.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’nin görev süresi sona eren başkanı Temsilci Adam Schiff, Kongre’nin Trump veya Biden’dan gelen herhangi bir belgenin ulusal güvenliği etkileyip etkilemeyeceği konusunda ABD istihbarat topluluğundan bir değerlendirme istemesi gerektiğini söyledi.

ABC’nin “Bu Hafta” programında Schiff, “Daha fazla gerçek bilmeden bu olasılığı göz ardı edebileceğimizi sanmıyorum,” dedi.

Doina Chiaku’nun raporu; Heather Timmons ve Lisa Shumaker tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.