CNN’de bir ilk: Gizli belgeler Pence’in Indiana’daki evinde bulundu


Washington
CNN

Eski Başkan Yardımcısı Mike Pence’in avukatı geçen hafta Pence’in Indiana’daki evinde sınıflandırılmış olarak işaretlenmiş bir düzine belge buldu ve konuya aşina birçok kaynağın CNN’e verdiği demeçte, bu gizli kayıtları FBI’a teslim etti.

FBI ve Adalet Bakanlığı’nın Ulusal Güvenlik Bölümü, belgeleri ve nasıl Pence’in Indiana’daki evine geldiklerini incelemeye başladı.

Kaynaklar, gizli belgelerin Pence’in Indiana, Carmel’deki yeni evinde, Başkan Joe Biden’ın özel ofisinde ve evinde bulunan gizli materyallerle ilgili açıklamaların ardından Pence’in avukatı tarafından bulunduğunu söyledi. Keşif, Pence’in defalarca gizli belgeleri olmadığını söylemesinin ardından geldi.

Belgelerin neyle ilgili olduğu, hassasiyetlerinin veya sınıflandırmalarının ne olduğu henüz net değil. Pence’in ekibi Salı günü Kongre’ye rapor vermeyi planlıyor.

Kaynaklar, Pence’in avukatından evini aramasını çok dikkatli bir şekilde istediğini ve avukatın geçen hafta Pence’in evinde saklanan dört kutuyu incelemeye başladığını ve gizli kimlik bilgilerine sahip az sayıda belge bulduğunu söyledi.

Kaynaklar, Pence’in avukatının derhal Ulusal Arşivleri uyardığını söyledi. Buna karşılık, arşiv Adalet Bakanlığı’na bilgi verdi.

Pence’in avukatı CNN’e FBI’ın o akşam gizli kimliklere sahip belgeler istediğini ve Pence’in kabul ettiğini söyledi. Avukat, FBI’ın Indianapolis’teki saha ofisinden ajanların Pence’in evindeki belgeleri aldığını söyledi.

Pazartesi günü, Pence’in hukuk ekibi kutuları Washington, D.C.’ye götürdü ve kalan malzemeleri Başkanlık Kayıtları Yasası’na uygun olarak incelenmek üzere Arşivlere teslim etti.

Pence’in arşiv temsilcisi Greg Jacobs, CNN tarafından elde edilen Ulusal Arşivlere yazdığı bir mektupta, “gizli kimliği olan az sayıda belgenin” yanlışlıkla kutulara konduğunu ve başkan yardımcısının evine götürüldüğünü yazdı.

Jacobs, “Başkan Yardımcısı Pence, özel konutunda hassas veya gizli belgelerin varlığından haberdar değildi” diye yazdı. “Başkan Yardımcısı Pence, hassas ve gizli bilgileri korumanın önemini anlıyor ve Ulusal Arşivler ve her türlü uygun soruşturma ile tam işbirliği yapmaya hazır ve istekli.”

READ  Kış fırtınası uyarıları: Teksas'ta uçuş iptalleri, ölümler

Kaynaklara göre, gizli materyaller Indiana’ya taşınmadan önce Pence’in Virginia’daki geçici evine giden kutularda saklanıyordu. Kaynaklar, kutuların güvenli bir alanda olmadığını, ancak gizli belgeler bulunduktan sonra evde bulunan bir kasaya yerleştirildiğini söyledi.

Pence’in avukatı, Pence’in Washington D.C. ofisinin de arandığını ve Başkanlık Kayıtları Yasası kapsamında sınıflandırılan hiçbir materyal veya başka kayıt bulunmadığını söyledi.

Pence ile ilgili haberler, hem Biden hem de eski Başkan Donald Trump tarafından gizli belgelerin ele alınmasına ilişkin özel savcı soruşturmalarının ortasında geliyor. Açıklamalar, Pence’in 2024’te cumhurbaşkanı adaylığı için aday olmaya hazırlandığı yönündeki spekülasyonların ortasında geldi.

FBI, gizli materyaller için arama emriyle Ağustos ayında Trump’ın Florida’daki evini aradığından beri, Pence görevden ayrıldıktan sonra herhangi bir gizli materyale sahip olmadığını söyledi. Ağustos ayında Associated Press’e “Hayır, bilmiyorum” dedi.

Kasım ayında ABC News, Pence’e Beyaz Saray’dan Indiana’daki evine herhangi bir gizli belge götürüp götürmediğini sormuştu.

Pence, “Yapmadım,” diye yanıtladı.

Pence, “Gizli belgeleri saklamanın bir anlamı yok, özellikle de güvenli olmayan bir bölgedeyseler,” diye devam etti Pence. “Ama size, bu sorunu çözmenin eski Birleşik Devletler Başkanı’nın özel konutunda arama emri çıkarmaktan daha iyi yolları olması gerektiğine inandığımı söyleyeceğim.”

Pence’in başkan yardımcısının ofisi, o görevden ayrıldığında Cumhurbaşkanlığı Kayıtları Yasası kapsamında sınıflandırılmış ve sınıflandırılmamış materyalleri ayıklamak ve teslim etmek gibi titiz bir iş yaparken, görünüşe göre bu gizli belgeler istemeden sürece dahil edilmiş. Kaynaklar CNN’e, eşyaların Pence’in kişisel evraklarıyla birlikte başkan yardımcısının evinden ayrı olarak paketlendiğini söyledi.

Başkan Yardımcısı’nın Washington’daki ABD Deniz Gözlemevi’ndeki ikametgahı, diğer güvenlik unsurlarıyla birlikte gizli materyalleri işleyen güvenli bir tesise sahiptir ve Başkan Yardımcısı’nın incelenmek üzere gizli belgelere sahip olması yaygın bir durumdur.

READ  İkinci büyük ABD Yüksek Mahkemesi sızıntısı soruşturma çağrısında bulundu

Kutuların bir kısmı başkan yardımcısının konutundan paketlendi ve bir kısmı, Pence’in diğer kağıtlarının geçtiği süreçten geçmeyen son dakika öğeleri de dahil olmak üzere, Trump yönetiminin son günlerinde Beyaz Saray’dan geldi.

Pence’in evinde, cumhurbaşkanı veya başkan yardımcılığından ayrıldıktan sonra materyalleri uygunsuz bir şekilde sınıflandırdığına dair yakın tarihte üçüncü kez gizli belgeler bulundu. Hem Biden hem de Trump, gizli materyalleri ele aldıkları için şimdi ayrı özel danışmanlar tarafından soruşturuluyor.

Sürece aşina olan kaynaklar, Pence’in Trump ve Biden tartışmalarından sonra gizli belgeleri keşfetmesinin, resmi Beyaz Saray kayıtlarının Ulusal Arşivlere devredilmesi gereken gizli materyaller olduğunu ve Başkanlık Kayıtları Yasası ile daha resmi bir konu olduğunu öne sürdüğünü söylüyor. İdari bir karar.

Cuma günü FBI, Biden’ın Wilmington’daki evini ek gizli malzeme için aradı, görevdeki bir başkanın evinde benzeri görülmemiş bir arama yaptı ve sınıflandırılmış işaretlere sahip altı ek eşya buldu. Arama, Kasım ayında Biden’ın özel ofisinde gizli belgelerin bulunmasını ve Biden’ın Wilmington’daki avukatlarının gizli malzemeleri bulmasını takip ediyor.

Biden’ın avukatları, Trump soruşturmasından çekilmek için Adalet Bakanlığı ile tam işbirliği içinde olduklarını söylüyor.

FBI, Ağustos ayında Trump’ın Mar-a-Lago tatil beldesini aramak için bir arama emri aldı. Federal müfettişler, Trump’ın bir mahkeme celbine rağmen tüm gizli materyalleri teslim etmediğine ve Mar-a-Lago’daki kayıtların taşındığına inandıkları için bu eylemi gerçekleştirdiler.

Geçen hafta, Pence bir Fox Business röportajında ​​Larry Kudlow’a başkanın günlük brifingini başkan yardımcısının konutunda aldığını söyledi.

Pence, “Erken kalkacağım. Askeri yardımcımın bu gizli eşyaları sakladığı güvenli yere gideceğim. Onları çıkarıp gözden geçireceğim” dedi. Genellikle yanmış turta denen şeye girdiler. Askeri yardımcı, bu gizli materyali toplar ve yok eder – aynısı Beyaz Saray’dan aldığım şeyler için de geçerli.

READ  'The Way of Water' Dünya Çapında En Büyük 4. Film Oldu - Timeline

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.