Çinli Alibaba, Hong Kong’da ikili birincil listeye başvurmak için başvuracak

Bir adam 9 Ağustos 2021’de Çin’in Pekin kentindeki Alibaba Group ofis binasının önünden geçiyor. REUTERS/Tingshu Wang

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

  • HK, 2022’nin sonuna kadar birincil liste eklemeyi, NYSE listesini tutmayı umuyor
  • Hong Kong hisseleri %5 arttı; Hareket, yatırımcı tabanını çeşitlendirecek -CEO
  • Çin’in en büyük yatırımcısı Alibaba hissesine erişimin arttığını görebilir
  • Harekete uygun olarak, Ant yöneticileri Alibaba ortaklığından çekiliyor

ŞANGAY, 26 Temmuz (Reuters) – Alibaba (9988.HK) ABD listelerini korurken Hong Kong’da birincil listeye başvuran ilk büyük şirket olacak ve çift sınıf hisselere sahip yüksek teknolojili Çinli şirketlerin elde etmesine izin veren bir kural değişikliğinden yararlanan ilk büyük şirket olacak. Hong Kong’da ikili birincil liste.

Salı günü açıklanan e-ticaret devlerinin hamlesi, hem Washington hem de Pekin, Çin’de Alibaba’yı 2,8 milyar dolar para cezasına çarptıran ve bir halka arzı (IPO) engelleyen yıkıcı bir düzenleyici baskının ardından Çinli şirketlerin listelerini yakından incelerken geldi. Arkadaşı karıncadır.

Analistler, hareketin Çin’in ana akım yatırımcılarına Stock Connect olarak bilinen Hong Kong borsasına bir bağlantı yoluyla hisse senedine daha kolay erişim sağlayacağını söylediğinde, Alibaba’nın hisseleri Hong Kong’da erken işlemlerde %4 yükseldi. 0303 GMT’de hisseler Hong Kong karşılaştırma ölçütüne göre %5 arttı (.HSI) %1,2 arttı.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Halihazırda Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda 2019’dan beri ikincil bir listeleme ile Alibaba, birincil listenin 2022’nin sonuna kadar tamamlanmasını beklediğini söyledi. CEO Daniel Zhang, ikili listenin “daha geniş ve daha çeşitli bir yatırımcı tabanını” teşvik edeceğini söyledi.

Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası (HKEX), İnternet veya diğer yüksek teknoloji işleriyle uğraşan “yenilikçi” Çinli şirketlerin ağırlıklı oy hakları veya değişken faizli kuruluşlar (VIE’ler) uygulamasına izin vermek için Ocak ayında kurallarını değiştirdi. Şehirdeki ana listeler.

READ  Güney Asya'da aşırı sıcak dalgası 'gelecek şeylerin bir işareti'

Bir VIE yapısı altında, bir Çinli şirket, yabancı yatırımcıların hisse satın almasına izin veren yabancı listeye alma amacıyla yabancı bir tüzel kişilik kurar.

Alibaba CEO’su Zhang yaptığı açıklamada, “Hong Kong aynı zamanda Alibaba’nın küreselleşme stratejisinin başlangıç ​​noktasıdır ve Çin’in ekonomisine ve geleceğine tam güvenimiz var” dedi.

Kapsamlı bir baskı

Alibaba, tarihin en büyük halka arzı olan Eylül 2014’te New York Menkul Kıymetler Borsası’na kote oldu.

2020’den bu yana, Pekin’in büyük düzenleyici baskıları Çinli teknoloji firmalarını vurduğundan şirketin hisse fiyatı her iki piyasada da düştü.

Aynı zamanda, ABD düzenleyicileri, daha fazla şeffaflık talep ederek New York’ta listelenen Çinli şirketlerin hesaplarının incelemesini hızlandırdı.

Kapsamı geniş olmasına rağmen, Çin’in baskılarının ana odak noktası, halka arzların gözetimini genişletmeye çalışan düzenleyiciler olmuştur.

Geçen yıl, Çinli yetkililer, New York’ta listelendikten sonra, veri gizliliği endişelerini öne sürerek, araç çağırma şirketi DD Chuxing hakkında bir soruşturma başlattı.

Şirket daha sonra Hong Kong’da listelendi ve listeleme hazırlıklarına başladı, önde gelen analistler, çalışmanın Pekin’in veri açısından zengin şirketlerin yerel olarak listelenmesi arzusundan kaynaklandığını açıkladı.

karınca eksizyon

Alibaba, düzenleyiciler Ant Group’un 2020’nin sonlarında Şanghay’da planlanan 37 milyar dolarlık halka arzını aniden durdurduğunda kendisini benzer bir yol ayrımında buldu.

Alibaba, Salı günkü yıllık mali raporunda, ikili birincil listeleme duyurusunun yanı sıra, birkaç Ant Group yöneticisinin e-ticaret devi için üst düzey bir karar alma organı olan Alibaba Partnerships’teki görevlerinden istifa ettiğini söyledi. devamını oku

Ayrılmalar, fintech bölümünün Alibaba’dan devam eden elden çıkarılmasının bir parçası. devamını oku

Singapur’daki yatırım danışmanı United First Partners’ın Asya araştırması başkanı Justin Tang, Alibaba’nın kararının Alibaba hisselerini StockConnect’e ekleme olasılığını artıracağını söyledi.

READ  Missouri'de Amtrak treni raydan çıktı: çok sayıda kişi öldü ve en az 50 kişi yaralandı

“Bu tür diğer teknoloji listelerinde olduğu gibi, bu, Çinli şirketlerin ABD borsalarında karşılaştığı düzenleyici riske karşı korunmak isteyen şirketler için bir oyun kitabı olacak” dedi.

İkili birincil listeye geçmek için, şirketlerin yurtdışında listelenen en az iki tam mali yıla ilişkin iyi bir geçmişe sahip olmaları, en az 40 milyar HK$ (5.10 milyar$) sermayeye sahip olmaları veya en son dönemde en az 10 milyar HK$ piyasa değerine sahip olmaları gerekir. mali yıl ve en az 1 milyar Hong Kong doları gelir.

(1$ = 7.8493 Hong Kong doları)

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Şanghay’da Josh Horwitz, Hong Kong’da Scott Murdoch; Singapur’da Anshuman Taka tarafından ek raporlama; Kenneth Maxwell’in düzenlemesi

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.