Çin’in GSYİH büyümesi ikinci çeyrekte beklentileri kaçırdı

Çin’in ihracatı Haziran ayında beklenenden fazla artarken, ithalat beklenenden çok daha az arttı. Resimde görülen işçiler 13 Temmuz 2022’de Qingdao’daki bir konteyner nakliye terminalini dezenfekte ediyor.

Gelecek sürüm | Gelecek sürüm | İyi resimler

PEKİN – Çin, ekonomi Covid kısıtlamalarının etkisini sarsmak için mücadele ederken beklentileri kaçırarak, bir yıl öncesine göre ikinci çeyrek GSYİH büyümesini %0,4 olarak bildirdi.

Reuters’in anket yaptığı analistler, ikinci çeyrekte %1 büyüme tahmin ediyorlardı.

Haziran’da sanayi üretimi de beklentilerin altında kaldı ve bir önceki yıla göre %3,9 artarak %4,1’lik tahminlerin önüne geçti.

Ancak perakende satışlar Haziran ayında %3,1 artarak önceki düşüşten toparlandı ve bir önceki yıla göre büyüme olmayacağı beklentilerini aştı. Önde gelen e-ticaret firmaları geçen ayın ortasında tanıtım alışverişi festivali düzenledi.

Haziran ayında perakende satışlar, otomobil, kozmetik ve ilaç dahil olmak üzere çeşitli kategorilerde yapılan harcamalardan bir artış gördü. Ancak yemek, mobilya ve inşaat malzemelerinde düşüşler görüldü. Perakendede, fiziksel ürünlerin çevrimiçi satışları Haziran ayında %8,3 artarak bir önceki aydaki %14’lük büyümenin altında kaldı.

Sabit kıymet yatırımı yılın ilk yarısında beklenenden daha yüksek geldi ve %6’lık tahmine karşı %6,1 olarak gerçekleşti.

Aylık bazda alınan toplam sabit kıymet yatırımı, açıklanmayan bir rakama göre Mayıs-Haziran döneminde %0,95 arttı. Altyapı ve imalat yatırımları, Mayıs’tan Haziran’a kadar benzer veya daha iyi büyümeyi sürdürürken, gayrimenkulde kötüleşti. Gayrimenkul yatırımları, yılın ilk yarısında yıllık bazda %5,4 düşerek, yılın ilk beş ayındaki %4’lük düşüşün altında kaldı.

Çin’in en büyük 31 şehrinde işsizlik, Haziran ayında salgın öncesi zirveden %5.8’e düştü, ancak 16-24 yaş arasındaki işsizlik oranı daha da artarak %19.3’e yükseldi.

CNBC Pro’dan Çin hakkında daha fazla bilgi edinin

İstatistik Bürosu, en son ekonomik sonuçları “zor kazanılmış başarılar” olarak nitelendirdi, ancak Covid’in “uzun süreli” etkisi ve ülke içinde “dalan talep” konusunda uyardı. Büro ayrıca “küresel ekonomide durgunluk riskinin” arttığına da dikkat çekti. Yurtdışında para politikasının sıkılaştırılması.

READ  Xi Jinping, salgının başlamasından bu yana ilk kez Çin anakarasını terk ediyor

İkinci çeyrekte, anakara Çin, 2020 başlarında salgının zirvesinden bu yana en kötü Covid salgınıyla karşı karşıya kaldı. Sıkı eve teslim siparişleri Şanghay metropolünü yaklaşık iki aydır vururken, seyahat kısıtlamaları tedarik zinciri kesintilerine katkıda bulundu.

Haziran ayı başlarında, Şanghay, Pekin ve Çin’in diğer bölgeleri normal ticari faaliyetlerine devam etme yolundaydı. Merkezi Hükümet, geçtiğimiz haftalarda Karantina sürelerini en aza indirin Ve bazı covid önleme tedbirlerini hafifletti.

Ancak Çin’in bazı bölgeleri, yeni vakalar arttıkça Covid kısıtlamalarını yeniden uygulamak zorunda kaldı.

Nomura, Pazartesi günü Çin’in gayri safi yurtiçi hasılasının %25,5’ini oluşturan bölgelerin bir tür kilitlenme veya yüksek kontrol altında olduğunu söyledi. Bu, bir hafta öncesine göre %14,9 arttı.

Büyük yatırım bankaları, Covid kısıtlamalarının etkisi nedeniyle Çin’in tam yıllık GSYİH hedeflerini defalarca düşürdü. CNBC tarafından takip edilen şirketler arasında, Haziran ayı sonundaki ortalama tahmin %3.4 idi.

Mart ayı başında resmi GSYİH hedefi “yaklaşık %5,5” olarak açıklandı.

Bu son dakika haberi. Güncellemeler için tekrar kontrol edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.