Çin, zirvenin geçtiğini söyleyerek 60.000 COVID ile ilgili ölüm bildirdi

PEKİN (AP) – Çin Cumartesi günü, Aralık ayının başından bu yana COVID-19 bulaşan insanlar arasında yaklaşık 60.000 ölüm bildirdi ve bu, aşırı kalabalık hastanelerde görülen benzeri görülmemiş artış için kesin rakamlar sağlıyor. ve doldurulmuş kremasyonlar, Hükümet, salgının durumu hakkında çok az veri yayınlamış olsa da haftalarca.

Son dalgalanmasının “acil durum zirvesi” geçmiş gibi görünse de, bu rakamlar yine de rakamları hafife alabilir.

Ulusal Sağlık Komisyonu, 8 Aralık’tan bu yana COVID-19’un neden olduğu solunum yolu hastalığına bağlı 5.503 ölüm ve COVID-19 ile ilişkili diğer hastalıklara bağlı 54.435 ölüm olduğunu bildirdi. Rakamların hastanelerde meydana gelen “COVID ile ilgili ölümleri” içermediğini, yani evde ölenleri içermediğini söyledi.

Hastalık ilk olarak 2019’un sonlarında merkezi Wuhan şehrinde tanımlandığından, rapor Çin’in resmi COVID-19 ölüm sayısını ikiye katlayarak 10.775’e çıkaracak. Dünyanın çoğu yerinde Covid-19 nedeniyle birçok ölümü dışlayan dar bir tanım.

Çin, Ekim ayından bu yana hastaneleri ateş ve nefes darlığı hastalarıyla doldurmasına rağmen, Aralık ayı başlarında virüse karşı kısıtlamaları aniden kaldırmasının ardından COVID-19 ölümleri ve enfeksiyonlarına ilişkin verileri raporlamayı durdurdu. Ülke genelinde Pekin’deki hastaneler hastalarla dolup taşıyor ve cenaze evleri ile krematoryumlar ölülerle başa çıkmakta zorlanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü Diğer hükümetler, şehir ve eyalet hükümetlerinden gelen raporların Çin’deki yüz milyonlarca kişiye virüs bulaşmış olabileceğini öne sürmesinin ardından bilgi için başvurdu.

Ulusal Sağlık Komisyonu yetkilisi Xiao Yahui, grip kliniklerine gelen hasta sayısındaki azalmaya bağlı olarak enfeksiyon sayısının artık düştüğünü söyledi.

Jiao’ya göre, bu klinikleri ziyaret eden günlük insan sayısı 23 Aralık’ta 2,9 milyonla zirve yaptı ve Perşembe günü %83 düşüşle 477.000 oldu.

Jio bir basın toplantısında “Bu veriler ulusal acil durum zirvesinin aşıldığını gösteriyor” dedi.

READ  'Jüpiter hiç böyle görülmedi': James Webb teleskopu gezegenin inanılmaz görüntüsünü gösteriyor | James Webb Uzay Teleskobu

Oklahoma Üniversitesi’nin baş Kovid görevlisi ve üniversite hastanesinde kalite kontrol başkanı Dr. Dale Bratzler, Çin’in gerçekten Kovid-19’un zirvesini geçip geçmediğini değerlendirmenin zor olduğunu söyledi.

Bratzler, “Bunu bilmek zor,” dedi. “Çin halkı evlerde tecrit edilmiş durumda, aşı olmayan çok sayıda insan var ve insanlar savunmasız durumda.”

Yale Halk Sağlığı Okulu’nda bulaşıcı hastalık doktoru ve halk sağlığı profesörü olan Dr. Albert Ko, Çin’in bildirilen COVID-19 ölüm sayısının, tanımlanma biçimleri nedeniyle “önemli ölçüde hafife alınmış” olabileceğini söyledi.

Koh, “(COVID) ölümleri için çok dar bir vaka tanımı kullanıyorlar” dedi. “Solunum sıkıntısı yaşamaları gerekiyor … vaka olarak saymak için, tüm gereksinimleri karşıladığınızı söyleyebilecekleri bir yerde olmalısınız ve bu bir hastanede olmalı.”

Goh, Çin’deki hastanelerin izole kırsal alanlardan ziyade Kovid vakalarının bildirildiği büyük şehirlerde bulunduğunu söyledi.

Koh, “Ay Yeni Yılı, insanlar seyahat ediyor, savunmasız kırsal bölgelere gidiyor” dedi. “Bu salgın kırsal alana yayılırken Çin’de ne olacağı konusunda çok endişeliyiz.”

Çin, yaklaşık üç yıldır “sıfır Kovid” stratejisiyle enfeksiyon oranlarını ve ölüm oranlarını, pandeminin zirvesindeki ABD ve diğer bazı ülkelerden çok daha düşük tuttu. Her vakayı izole etmeyi hedefliyor. Bazı şehirlere erişimi kesti, milyonları evde tuttu ve öfkeli protestoları ateşledi.

Bu kurallar, 30 yılı aşkın bir süredir iktidarda olan Komünist Partiye karşı halkın en büyük hoşnutsuzluğunun gösterilmesinin ardından Aralık ayı başlarında aniden gevşetildi. Bu, küresel olarak kullanılanlardan daha az güvenilir olan yerel olarak geliştirilen aşılara dayanan bir ülkede yeni sorunlar yaratıyor ve virüsten ölme olasılığı daha yüksek olan yaşlı insanların aşılanma olasılığı daha düşük. genel halktan daha.

Sağlık otoritesi, 8 Aralık’tan bu yana ölenlerin ortalama yaşının 80,3 olduğunu ve %90,1’inin 65 yaş ve üzerinde olduğunu söyledi. Ölenlerin %90’ından fazlası kanser, kalp veya akciğer hastalıkları veya böbrek problemlerinden muzdaripti.

READ  İngiltere Merkez Bankası beşinci kez faiz oranlarını yükseltti

Xiao, “Hastalıktan ölen yaşlı hastaların sayısı nispeten fazla, bu da yaşlı hastalara daha fazla dikkat etmemiz ve hayatlarını kurtarmak için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerektiğini gösteriyor” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore, Japonya ve diğer birçok ülke, Çin’den gelen insanlara virüs testi ve diğer kısıtlamalar getirdi. Pekin Çarşamba günü misilleme yaptı Güney Kore ve Japonya’dan gelen yolculara yeni vize verilmesini askıya alarak.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus bu ay, kurum yetkililerinin daha fazla bilgi paylaşmanın önemini vurgulamak için Çinli yetkililerle bir araya geldiğini söyledi. Hastaneye yatış oranları ve genetik dizileme dahil olmak üzere COVID-19 komplikasyonları hakkında.

___

Associated Press yazarı Ken Miller bu rapora Oklahoma City’den katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.