Çin ‘yasadışı, sorumsuz’ gerçek zamanlı askeri tatbikata başladı – Tayvan

  • Gerçek ateş dahil Çin askeri tatbikatları başladı
  • Tayvan adaları üzerinde uçan şüpheli insansız hava araçları
  • Tayvan, birkaç hükümet web sitesinin saldırıya uğradığını söyledi
  • Çin bunun bir iç mesele olduğunu söylüyor

TAIPEI, 4 Ağustos (Reuters) – Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Pekin’in Çin toprağı olarak gördüğü kendi kendini yöneten adayı ziyaretinden bir gün sonra, Perşembe günü Tayvan’ı çevreleyen altı bölgede benzeri görülmemiş gerçek zamanlı askeri tatbikatlar başlattı. .

Çin’in devlet yayın kuruluşu CCTV, saat 0400 GMT’de planlanan başlangıçtan sonra, tatbikatların Pazar günü 0400 GMT’de başlayıp biteceğini söyledi. Bunun, Tayvan’ı çevreleyen sulara ve hava sahasına doğrudan ateş açmayı içereceğini söyledi. devamını oku

Tayvanlı yetkililer, tatbikatların Birleşmiş Milletler kurallarını ihlal ettiğini, Tayvan’ın toprak alanını ihlal ettiğini ve serbest hava ve deniz seyrüseferine doğrudan bir meydan okuma oluşturduğunu söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Tayvan’ın iktidardaki Demokratik İlerleme Partisi (DPP), Çin’in yoğun uluslararası su yolları ve hava yolları boyunca tatbikatlar yürüttüğünü ve bunu “sorumsuz ve yasa dışı davranış” olarak nitelendirdiğini söyledi.

Tayvan kabine sözcüsü, tatbikatları şiddetle kınadığını belirterek, Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nin web sitelerinin bilgisayar korsanları tarafından saldırıya uğradığını da sözlerine ekledi.

Tayvan savunma bakanlığı, Çarşamba gecesi, Pelosi’nin Güney Kore’ye hareket etmesinden saatler sonra, tanımlanamayan uçakların, muhtemelen insansız hava araçlarının Tayvan anakara kıyılarındaki Kinmen Adaları’nın bir alanı üzerinde uçtuğunu söyledi. devamını oku

Ordunun Kinmen Savunma Komutanlığından Tümgeneral Chang Zone-sung, Reuters’e dronların çiftler halinde geldiğini ve Çarşamba günü saat 21:00 (1300 GMT) civarında Kinmen bölgesine iki kez uçtuğunu söyledi. ve akşam 10

“Uyarılar verdikten sonra onları uzaklaştırmak için hemen kıvılcım fırlattık. Sonra geri döndüler. Bizim yasak bölgemize girdiler, bu yüzden onları dağıttık” dedi.

READ  Tüm sanıklar MH17'yi düşürmekten suçlu bulundu

Tayvan’ın kendi toprakları olduğunu iddia eden ve onu zorla işgal etme hakkını saklı tutan Çin, Perşembe günü yaptığı açıklamada, özerk ada ile arasındaki farklılıkların bir iç mesele olduğunu söyledi. devamını oku

Çin’in Pekin merkezli Tayvan İşleri Ofisi, “Tayvan yanlısı bağımsızlık, dış güçlere verdiğimiz ceza adil ve yasaldır.

Alışılmadık bir şekilde, Tayvan çevresindeki altı bölgedeki tatbikatlar, resmi Xinhua Haber Ajansı tarafından dağıtılan bir konum belirleme haritasıyla duyuruldu ve bu, bazı analistlerin ve bilim adamlarının yerli ve yabancı izleyicilere oynaması gerektiğini gösterdi. devamını oku

Perşembe günü, Çin’in Twitter benzeri Weibo hizmetindeki en popüler sekiz öğe Tayvan ile ilgiliydi ve en çok Pelosi’de egzersizlere destek veya öfke ifade edildi.

Birkaç kullanıcı “Vatanı yeniden birleştirelim” yazdı.

Pekin’de, ABD büyükelçiliği etrafındaki alan, tüm hafta olduğu gibi Perşembe günü de alışılmadık derecede dardı. Amerikan ürünlerini boykot etmek için önemli bir protesto veya çağrı olmadı.

Başkentin merkezi iş bölgesinde Zhao soyadını taşıyan bir adam, “Bence (Pelosi’nin ziyareti) iyi bir şey” dedi. “Bize Tayvan’ı kuşatma fırsatı veriyor ve sonra bu fırsatı Tayvan’ı zorla almak için kullanıyoruz. Sanırım yoldaş Pelosi’ye teşekkür etmemiz gerekiyor.”

Taahhüdü onaylayın

Son 25 yılın en yüksek profilli ABD ziyaretçisi olan Pelosi, Tayvan’ın demokrasisini övdü ve Çin’in öfkesinin dünya liderlerinin oraya seyahat etmesini engelleyemeyeceğini söyleyerek demokrasiye övgüde bulundu.

Çin, ABD’nin Pekin büyükelçisini çağırdı ve ziyaretini protesto etmek için Tayvan’dan birçok tarım ithalatını askıya aldı.

Pelosi, Pekin’in resmi bağımsızlık için bastırdığından şüphelendiği Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen’e -Çin için bir kırmızı çizgi- “Heyetimiz Tayvan’ı terk etmeyeceğimizi belirsiz olmayan bir şekilde netleştirmek için Tayvan’a geldi” dedi. devamını oku

READ  Oculus Quest 2'yi bu yıl Prime Day'de satın almak için yeni bir neden var

“Şimdi, Amerika’nın Tayvan ile dayanışması her zamankinden daha önemli ve bugün buraya getirdiğimiz şey bu.”

Amerika Birleşik Devletleri ve Yediler Grubu dışişleri bakanları, Çin’i Pelosi’nin ziyaretini Tayvan’a karşı askeri harekatın bahanesi olarak kullanmaması konusunda uyardı.

Pelosi, ayrılmasından sonra yaptığı açıklamada, “Maalesef Çin Komünist Partisi’nin itirazları nedeniyle Tayvan’ın en son Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere küresel toplantılara katılması yasaklandı” dedi.

Pelosi, “Tayvan’ın liderlerini küresel forumlara göndermesini engelleyebilseler de, ne dünya liderleri ne de hiç kimse Tayvan’ı gelişen demokrasisini takdir etmek, birçok başarısını vurgulamak ve devam eden işbirliğine olan bağlılığımızı yeniden teyit etmek için ziyaret etmekten alıkoyamaz.” . devamını oku

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Yimou Lee’nin bildirdiği; Tony Munro tarafından ek raporlama; Raju Gopalakrishnan tarafından yazıldı; Kurgu Simon Cameron-Moore

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.