Çin Rekabetçiliği ve Chip Bill Evden Geçiyor, Biden’a Gidiyor

ABD Başkanı Joe Biden, Washington’daki Beyaz Saray’ın yanındaki Eisenhower İcra Ofisi Binası’nın Güney Mahkemesi Oditoryumu’nda CEO’larla ekonomi üzerine yaptığı toplantıda, CHIPS artı yasa tasarısının Meclis’ten geçtiğini söyledi. DC’de 28 Temmuz 2022.

Mandel Naga | AFP | İyi resimler

Perşembe günü Meclis, Amerika’nın Çin ile rekabet gücünü artırmak için iki partili yasayı onayladı ve yerli yarı iletken üretimine ve bilimsel araştırmalara milyarlarca dolar tahsis etti.

Tasarı 243-187’yi geçti ve hiçbir Demokrat tasarıya karşı oy vermedi. Yirmi dört Cumhuriyetçi, GOP liderlerinin son dakikada veto etmelerine rağmen yasaya oy verdi.

Çarşamba günü Senato’dan geçen tasarı, şimdi cumhurbaşkanı için Beyaz Saray’a gidiyor. Joe Biden Yasayı imzalayın.

Biden, oylamadan sonra yaptığı açıklamada, “Ekonomimizi büyütmek için şimdi yapmamız gereken şey bu.” Dedi. “Bu tasarıyı yasaya dönüştürmek için sabırsızlanıyorum.”

Milletvekilleri, Ağustos tatili için Washington DC’den ayrılmadan önce paketi hızla onaylamaya zorlandı. Ama son oy daha sonra geldi savaş yılları Capitol Hill’de mevzuat, Kongre’nin her iki meclisinde de birçok biçim ve isim alır.

bu Son sürümÇipler ve Bilim Yasası olarak bilinen , bilgisayar çipleri üreten ABD şirketleri için 52 milyar dolardan fazla vergi teşviki ve çip üretimine yatırımı teşvik etmek için milyarlarca vergi teşviki içeriyor. Bilimsel araştırmaları ve diğer Amerikan teknolojilerinin keşfini ve geliştirilmesini finanse etmek için on milyarlarca dolar sağlıyor.

Meclis Başkanı Nancy Pelosi, D-Calif., tasarıyı “Amerikan aileleri ve Amerikan ekonomisi için büyük bir kazanç” olarak nitelendirdi.

Ancak Meclis Cumhuriyetçi Lideri Kevin McCarthy, R-Calif., meslektaşlarını oylamadan önceki yorumlarda “bu derinden kusurlu tasarıyı reddetmeye” ve “yeniden başlamaya” çağırdı.

bu Senato tasarıyı onayladı Çarşamba günü 64-33 oyla destek aldılar 17 Cumhuriyetçi. Bu evet oyları arasında Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell, R-Ky vardı. önceden uyarılmış Demokratlar alakasız bir uzlaşma paketi izlerlerse, Cumhuriyetçiler Çin Rekabet Yasasını desteklemeyecek.

READ  Xi Jinping, Kamala Harris ve diğer liderlerle APEC zirvesi

CNBC Politikaları

CNBC’nin siyasi kapsamı hakkında daha fazla bilgi edinin:

Çarşamba günkü iki partili Senato oylamasından saatler sonra, Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, DNY. Ve Sen. Joe Manchin, DW.Va., sözleşme yaptıklarını açıkladı. Büyük bir uzlaşma faturası.

Schumer, Perşembe öğleden sonra yapılan oylamanın ardından zafer turunda yaptığı konuşmada, “Kongre’de önemli bir 24 saat oldu, yasamada Amerikan halkının nadiren gördüğü bir-iki yumruk oldu” dedi.

Schumer ve Manchin, uzlaşma paketini önümüzdeki hafta Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında eşit olarak bölünmüş Senato’da basit bir çoğunlukla geçirmeyi umuyorlar ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris eşitlik bozma oyları veriyor.

Bu anlaşmanın açıklanmasından kısa bir süre sonra, Meclis Cumhuriyetçi liderleri üyelerini CHIPS ve BİLİM Yasasını reddetmeye çağırdı. Demokratların uzlaşma anlaşmasının zamanlamasına atıfta bulunurken, tarihsel olarak yüksek enflasyon döneminde çip üreticilerine milyarlarca dolarlık sübvansiyon verilmesine karşı çıktılar.

R-La. House Minority Whip Steve Scalise ofisi Çarşamba gecesi bir notta, “Partizan Demokratik gündem bize rekor enflasyon verdi ve şimdi ülkemizi ezici bir durgunluğa göndermeye hazırlar,” dedi.

Cumhuriyetçiler, oylamadan önceki zemin tartışması sırasında bu yeni pozisyonu yinelediler. Temsilciler Meclisi Bilim Komitesi’nin en üst düzey Cumhuriyetçisi olan Cumhuriyetçi Frank Lucas, yasanın hükümlerinin çoğu ilk kaldırıldığında uzlaşma planına “geri dönülmez bir şekilde” bağlı olduğu için tasarıya üzüntüyle karşı oy kullanacağını söyledi.

Komite Başkanı, T.C. D-Texas’tan Eddie Bernice Johnson, tüm milletvekillerini “siyaseti bir kenara bırakmaya” ve iki partili yasa tasarısına oy vermeye çağırdı.

Tasarıya kendi esasına göre karşı çıkan bazı Cumhuriyetçiler, fonların Çin’in eline geçmesini önleyecek bir “muhafız” olmadığını söyledi. Diğer eleştirmenler, ABD’nin dünyanın önde gelen yonga üreticileriyle rekabet etme şansına sahip olmak için milyarlarca daha fazla harcamak zorunda kalacağını savundu.

READ  Brittney Griner Rus Ceza Kolonisinde 9 Yıl Hapse Mahkûm Edildi: Canlı Güncellemeler

Ancak tasarının savunucuları, tüketici elektroniği, otomobil, sağlık ekipmanı ve silah sistemleri de dahil olmak üzere geniş bir ürün yelpazesinde giderek daha önemli hale geldikleri için daha fazla çip yaratılmasının ABD ekonomisi ve ulusal güvenlik için hayati önem taşıdığını söylüyor.

Cipsler azdı covid-19 salgını. Salgının başlangıcındaki fabrika kapanışları, Asya’da çip üretimini durdururken, tüketicinin otomobillere ve çip gerektiren gelişmiş ev elektroniğine olan talebi karantinalar sırasında arttı. ABD’nin küresel çip üretimindeki payı son yıllarda keskin bir şekilde düşerken, Çin ve diğer ülkeler sektöre büyük yatırımlar yaptı.

ABD ayrıca, Çin ile artan siyasi gerilimlerin merkezi olan Tayvan’da üretilen bazı gelişmiş yarı iletken türlerini de yapıyor.

CNBC Pro’dan teknoloji ve kripto hakkında daha fazla bilgi edinin

Birçok modern savaş sistemi, gelişmiş yarı iletkenler gerektirir – her füze fırlatma sistemi Yüzlerce içerirÖrneğin – ABD savunma yetkilileri, ülkenin çip tedariki için yabancı üreticilere güvenmesine ilişkin endişelerin ön saflarında yer aldı.

Biden, başkanlığını rahatsız eden yüksek enflasyon için çip eksikliğini suçladı. Mevcut cips sıkıntısı yeni araba üretimiyle bağlantılı İkinci el araba fiyatları artıyorBu da enflasyonu artırır.

Biden bu hafta “Amerika yarı iletkeni icat etti. Onu eve getirmenin zamanı geldi” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.